Predpriprava
■ Maslo za testo pristavimo, stopimo in odstavimo na toplo.
■ Moko presejemo v skledo. Na sredi naredimo jamico, v katero zlijemo olje. Dodamo ščepec soli, nato pa postopoma prilivamo mlačno vodo, ki smo ji dodali kis, in umesimo gladko testo. Ko je testo primerno gosto, ga pregnetemo. Oblikujemo ga v hlebček, premažemo s stopljenim maslom in ovijemo v prozorno folijo; počiva naj 30 do 60 minut, lahko pa tudi čez noč. Gl. tudi
vlečeno testo.
■ Limonino lupino drobno naribamo, limono pa razpolovimo.
■ Lešnike drobno zmeljemo.
■ Jabolka olupimo, narežemo (ali naribamo) na tanke rezine ter nemudoma pokapljamo z limoninim sokom. Dodamo sladkor, vanilij sladkor, cimet po okusu in naribano limonino lupino. Premešamo.
Priprava
■ Spočito testo položimo na desko, pomokamo in razvaljamo na krog s približnim premerom 50 centimetrov. Testo tanko namažemo s preostalim stopljenim maslom, da ga lažje vlečemo.
■ Testo preložimo na pomokan prt, kjer ga s pomočjo hrbtne strani dlani čim tanjše razvlečemo. Pustimo ga 8 minut, da se nekoliko posuši.
■ Pečico segrejemo na 180° C.
■ Maslo za premaz pristavimo, stopimo in odstavimo. Primešamo mu sladko smetano. Gl. tudi različice.
■ Testo premažemo s kislo smetano. Na polovico testa razdelimo pripravljena jabolka, ki jih potresemo z mletimi lešniki.
■ S pomočjo prta začnemo zavitek zvijati na nadevani strani. Zvitega položimo v pekač, po katerem ga ustrezno oblikujemo. Nazadnje ga s pomočjo kuhinjskega čopiča premažemo z mešanico masla in smetane. Pekač z zavitkom za dobrih 25 minut potisnemo v segreto pečico.
■ V preostali premaz gladko razmešamo rumenjak.
■ Pekač vzamemo iz pečice, zavitek pa namažemo z rumenjakovim premazom. Nato zavitek pečemo še približno 8 minut, da se zlato rjavo obarva.
Serviranje
Jabolčni zavitek ali
jabolčni zavitek po dunajsko narežemo in potresemo s sladkorjem v prahu. Postrežemo vročega, mlačnega ali hladnega. Zraven ponudimo stepeno smetano z vaniljo,
angleško kremo ali
vinski šodo, k mlačnemu ali hladnemu pa se poda tudi kepica sladoleda.
Nadomestek
■ Domače vlečeno testo lahko nadomestimo s kupljenim vlečenim testom. Naprodaj je v dveh debelinah; tanjšega uporabljamo predvsem za pripravo zavitkov in baklav, debelejšega pa za štruklje in bureke. Odlično vlečeno testo je na kose ali na vago naprodaj v pokriti ljubljanski tržnici, v trgovskih centrih pa je na voljo pakirano testo različnih proizvajalcev. Liste iz kupljenega testa uporabljamo na dva načina; gl.
vlečeno testo (
ideje).
■ Lešnike lahko nadomestimo z mletimi
orehi ali
mandeljni.
■ Lešnike nadomestimo z 2 žlicama (suho prepraženih) mandljevih lističev in z 2 žlicama (žemeljnih) drobtin. V tem primeru lahko drobtine predhodno navlažimo z žlico maraskina.
Izboljšanje
■ Nadevu za jabolčni zavitek primešamo 50 gramov rozin, ki jih pred tem operemo, odcedimo in 10 minut namakamo v žlici ruma.
■ Nadevu za jabolčni zavitek primešamo malo strtih ali mletih klinčkov.
■ Cimet v prahu kombiniramo z zdrobljenimi ali mletimi pimentom, klinčki, muškatnim oreščkom ali / in ingverjem.
■ gl.
različice
Nasveti
■ Pred pripravo vlečenega testa vse sestavine segrejemo na sobno temperaturo. To pomeni, da jih iz hladilnika vzamemo 2 uri pred začetkom priprave.
■ Vlečeno testo naj bo mehkejše in prožno oziroma elastično, ugnetemo pa ga do te mere, da se ločuje od dlani in posode ali delovne površine, na kateri ga pripravljamo.
■ Vlečeno testo za zavitek razvlečemo karseda tanko.
Triki
■ Če vodi za vlečeno testo dodamo malo kisa ali limoninega soka, ga bomo lažje vlekli. Z istim namenom razvaljano testo pred vlečenjem tanko namažemo z mlačnim oljem ali s stopljenim maslom.
■ Če se med vlečenjem testa le-to strga, luknjico preprosto s prsti stisnemo skupaj.
■ Stare rozine očistimo, operemo, odcedimo in namočimo v limonin sok. Na ta način postanejo spet mehke in dišeče.
■ Ko testo razvlečemo, nastanejo debeli robovi oziroma okrajki. Te porežemo, potem pa jim dodamo še malo moke. Vse skupaj ugnetemo in uporabimo za pripravo
ribane kaše.
Pojasnila
■ Z jajcem je pri vlečenem testu takole: če pripravljamo testo za kuhanje, uporabimo celo jajce, testu za pečenje pa jajc običajno ne dodajamo. V bosanski kuhinji najdemo drugačen napotek: Jajce dodamo testu za sladke jedi, za slane pa ne. V obeh primerih pa na približno 350 gramov moke uporabimo 1 jajce, pri čemer nekoliko zmanjšamo količino vode.
■ Če testenega hlebčka pred počivanjem ne namažemo z maščobo, se po vrhu testa naredi skorjica, zaradi katere se testo med vlečenjem trga.
Različice
■ Premaz za testo pripravimo iz beljakovega snega, sladkorja, rumenjakov in kisle smetane.
■ Zavitek pred pečenjem namažemo s premazom, potem pa ga potresemo z mandljevimi lističi.
Ideje
■ gl.
jabolka (številne ideje); maslo (številne
ideje); moka (številne
ideje);
vlečeno testo (številne ideje)
■ Improvizirajmo. Jabolka najbolje* začinjamo/odišavljamo z (abecedno): cimetom*, ingverjem*, jabolčnim žganjem, kardamomom, klinčki, konjakom, limonami* (lupinica, sok), meto, pimentom, pomarančami in/ali z vaniljo.
Opombe
Za pripravo vlečenega testa uporabljamo mehko moko ali namensko moko, mleto in pakirano prav za vlečeno testo. Moko hranimo v suhem in zračnem prostoru, predvsem pa ločeno od drugih živil z izrazitim vonjem.
Opozorila
■ Testa po koncu počivanja nikoli ne gnetemo. Pretrdo vlečeno testo se težje vleče, premehko pa se med vlečenjem rado trga.
■ Maslo sodi med najokusnejše in najlažje prebavljive maščobe. Žal pa 100 gramov masla vsebuje kar 240 miligramov holesterola. Zato je še dopustna dnevna količina do 30 gramov.
Zanimivosti
■ Olupljeno jabolko vsebuje povsem enako količino vitamina C kakor neolupljeno.
■ V dunajski mestni knjižnici hranijo recept za jabolčni zavitek iz l. 1669. Ki je prvi pisni dokument za pripravo te kultne slaščice.
Viri
■ dopolnjen recept
jabolčni zavitek z neznanega vira
■ številni različni viri