■ Brusnice očistimo, oprhamo pod tekočo hladno vodo in temeljito odcedimo. ■ Jabolka olupimo, razkosamo na četrtine, razpeškamo in zrežemo na tanke krhlje. V skledi jim primešamo brusnice, 150 gramov sladkorja, limonin sok, mleti cimet in ščepec nastrganega muškatnega oreščka.
Priprava
■ V ponvi segrejemo maslo, na katerem drobtine (gl. nasveti) hrustljavo in zlato rumeno prepražimo. ■ Pečico segrejemo na 200 °C. ■ Na dno globlje ognjevarne posode (prostornina 1,5 do 2 litra) pritisnemo tretjino prepraženih drobtin. Prekrijemo jih s polovico sadne mešanice, te pa potresemo z drugo tretjino drobtin. Preostalo sadno mešanico naložimo na drobtine, prelijemo jo s tekočino (od sadja) in prekrijemo s preostalimi drobtinami. Narastek potresemo s preostalim sladkorjem, pokrijemo z alu folijo in za 20 minut potisnemo v segreto pečico. ■ Z narastka odstranimo alu folijo, potem pa ga pečemo še približno 20 minut, da se povrhu zlato rjavo obarva.
Serviranje
Jabolčni narastek z brusnicami in drobtinami je preprosta in sočna sladica. K topli sladici lahko ponudimo vaniljev sladoled, vaniljev jogurt ali stepeno sladko smetano.
Nadomestek
■ Izven sezone sveže brusnice nadomestimo z zamrznjenimi, dober rezultat pa lahko najbrž dobimo tudi z nekoliko manjšo količino brusničnega džema. Če bo kdo poskusil, naj, prosimo, sporoči, kako je uspelo. ■ Beli sladkor, če je le mogoče, nadomeščamo z rjavim sladkorjem, medom ali javorovim sirupom. Gl. opozorila.
Izboljšanje
Improvizirajmo. Jabolka se zelo lepo dopolnjujejo tudi z agrumi (sok ali/in lupina), marmelado, medom, rozinami, začimbami (npr. klinčki, cimet, ingver) in/ali z alkoholnimi pijačami (npr. vino, konjak, rum).
Nasveti
■ Kruh hranimo v papirnati ali platneni vrečki. Če nima zraka, izgubi svežino. ■ Za drobtine lahko uporabimo beli ali črni kruh. Polnozrnati kruh da polnejši okus, kruh iz celih zrn pa zanimivo strukturo. ■ gl. okvirček
Pojasnila
■ Na trgu se pogosto srečujemo s pojmom stare sorte. To je skupina jablan z nadvse okusnimi istoimenskimi plodovi. Njihova slabost je izmenična rodnost, njihovi drobni plodovi pa tudi na pogled niso posebej privlačni. Med stare sorte uvrščamo: bobovec, carjevič, krivopecelj, mošancelj, rdeči boskop, reneta in druge. ■ Cimet v prahu pridobivajo iz manj kakovostne cimetove skorje ali/in iz ostankov, ki nastanejo pri rezanju.
■ Po času dozorevanja delimo najbolj uveljavljene sorte jabolk na poletne sorte (od konca julija do začetka avgusta; npr. discovery, julyred, summered, vista bella), zgodnje jesenske sorte (npr. elstar, gala), jesenske sorte (npr. jonagold, mutsu, zlati delišes) in zimske sorte (npr. braeburn, fuji, idared). ■ gl. okvirček
Opozorila
Beli sladkor (gl. nadomestek) uvrščamo med najbolj nezdrava živila. Gl. nadomestek.
Zdravilni učinki
(domnevni) ■ Cimet, brusnice, jabolka in limone uvrščamo med varovalna živila, ki so za zdravje nadvse pomembna. ■ Star pregovor pravi: "Jabolko na dan, odžene zdravnika stran." ■ Jabolka so nasitna po zaslugi pektina, vlaknine, ki ostaja v želodcu dalj časa in tako povečuje občutek sitosti, hkrati pa omogoča, da črevesje bolje vsrkava hranljive snovi.
Zanimivosti
■ Znanih je več kot 7.000 vrst jabolk. (2005) ■ Pekarska in slaščičarska umetnost je nastala v Egiptu, kjer so poznali skoraj petdeset različnih vrst kruha. V grobnicah so Egipčani s pokojniki pokopali tudi zrna in kuharske recepte. ■ V Sloveniji deluje približno 20 industrijskih in 400 domačih pekarn. V Franciji je razmerje približno 210 proti 34.000 domačim, v Italiji pa približno 150 proti 29.000 domačim. (2002)
Viri
številni različni viri
” Za pripravo sladice oziroma drobtin je najboljši 2 dni star kruh. “
” Brusnice v slovenskem visokogorju nabiramo od julija do oktobra. “
Sorodni recepti
Ocvrti kruh, francoski toast
Priljubljeno sladkanje za zajtrk. Dva, tri dni staro bageto narežemo na tanjše rezine. Pomakamo jih v mešanico jajc, ...