Priprava
■ Tortni model (26 cm) posprejamo z oljem in ga enakomerno potresemo z moko.
■ 3 jabolka olupimo, zrežemo jih na četrtine, nato jih izpeškamo in narežemo na lističe. Potresemo jih z 2 žlicama sladkorja in pokapljamo z limoninim sokom. Sestavine premešamo.
■ V skledo presejemo moko, pecilni prašek, sol in kardamom. Premešamo.
■ Pečico ogrejemo na 180 stopinj.
■ Jajca in sladkor stepamo, da dobimo lahko peno. Prilijemo oljčno olje, na vse skupaj pa stresemo moko z dodatki. Sestavine zmešamo v gladko testo, na katerega stresemo narezana jabolka, skupaj s sokom. Nežno premešamo, nato pa zmes postrgamo v tortni model. Po vrhu jo poravnamo.
■ Preostalo jabolko olupimo, ga zrežemo na četrtine in ga izpeškamo in narežemo na lističe. Lističe prekrivno, kakor strešnike položimo po testu v modelu; od zunanjega roba proti sredini. Model položimo v ogreto pečico za 45–50 minut; gl.
nasveti.
■ Marelično marmelado in 2 žlici vode počasi zavremo tik pred koncem pečenja kolača. Pečeni kolač premažemo z marmelado, potem pa ga ohladimo.
Serviranje
Ohlajen
jabolčni kolač z oljčnim oljem narežemo in ga ponudimo. Lahko s kepico vanilijevega sladoleda ali z oblačkom stepene smetane. Prileže se za zajtrk, s skodelico čaja ali kave.
Shranjevanje
Jabolčni kolač z oljčnim oljem se ohrani nekaj dni v kuhinjski omari. Zgolj prekrit s čisto kuhinjsko krpo.
Izboljšanje
■ Kakovostnejše olivno olje, okusnejši kolač.
■ Segajmo po jajcih z oznako 0 (jajca ekološke reje) ali 1 (jajca proste/pašne reje). S na embalaži pomeni, da so jajca slovenskega izvora.
■ Sladica je občutno okusnejša, če jo pripravimo s kako staro sorto jabolk (abecedno): bobovec, carjevič, krivopecelj, mošancelj, rdeči boskop, reneta ipd.
Nasveti
Kolač je pečen, ko v sredo zabodemo zobotrebec in izvlečemo suhega ali pa se ga drži le nekaj drobtinic. Biskvit se med hlajenjem še nekoliko peče, zato pazimo, da ga ne presušimo. Biskvit se med hlajenjem v pekaču še nekoliko peče.
Pojasnila
■ Mehka (gladka) moka vsebuje razmeroma več škroba kot beljakovin, posledično pa tudi manj lepka. Zato je primernejša za krhke kolače in fino pecivo.
■ Ekstra deviško olivno olje je oznaka za olivno olje iz kakovostnih, optimalno zrelih oliv, hladno stisnjenih (do 27 °C) čimprej po obiranju. Takšno olje vsebuje manj kot 0,8 % nasičenih maščobnih kislin. Ekstra deviško olivno olje mora imeti predpisane organoleptične lastnosti.
■ Jajca po velikosti oziroma masi delimo na (po standardih EU): S (mala, do 53 g), M (srednja, 53 do 63 g), L (velika, 63 do 73 g) in XL (debela, nad 73 g).
■ Kardamom je naprodaj v treh različicah. Najbolj cenjen je zeleni kardamom, umetno sušen. Nekoliko slabši je svetlejši, sušen na soncu. Najslabši je beli kardamom, ki je umetno obarvan s kemikalijami. Kardamom kupujemo v strokih/semenih, ki so naprodaj v steklenih, nepredušno zaprtih epruvetah.
Različice
Ideje
■ gl.
jabolka (številne
ideje);
kardamom (številne
ideje)
■ Med številnimi sladicami z jabolki naštejmo le nekaj najbolj značilnih:
jabolčna lazanja,
jabolčna potica z rozinami,
jabolčni kolač,
jabolčna pita,
jabolčni kompot,
jabolčni narastek,
jabolčni zavitek,
ocvrta jabolka,
palačinke z jabolki,
pita s karameliziranimi jabolki ipd.
Opombe
Po času dozorevanja delimo najbolj uveljavljene sorte jabolk na poletne sorte (od konca julija do začetka avgusta; npr.
discovery, julyred, summered, vista bella), zgodnje jesenske sorte (npr.
elstar, gala), jesenske sorte (npr.
jonagold, mutsu, zlati delišes) in zimske sorte (npr.
braeburn, fuji, idared).
Opozorila
Belo moko in sladkor uvrščamo med najbolj škodljiva živila.
Zanimivosti
Jabolka plavajo na vodi, kar četrtino njihovega volumna zaseda zrak.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
jabolčni kolač z oljčnim oljem (izvirno:
apple olive oil cake)
Giulia Scarpaleggia, z bloga
Juls' kitchen
■ številni različni viri
Spletne povezave
■ spletni nakup kuharic
Giulie Scarpaleggia
■ tečaji toskanske/italijanske kuhinje
Giulie Scarpaleggia