Priprava
■ Rozine in suhe marelice dobro operemo v mlačni vodi in odcedimo. Maslo narežemo na kockice, nato ga počasi stopimo, stopljenega pa ohladimo. Tortni model namažemo z maslom in obložimo s peki papirjem; gl.
foto strip. Pečico ogrejemo na 160 stopinj.
■ Suhe marelice gobo sesekljamo, sesekljanim pa primešamo rozine. Oboje stresemo v gosto cedilo, pomokamo in pretresemo. Da se moka oprime vseh koščkov, da ne potonejo na dno testa.
■ Jabolka olupimo, zrežemo na četrtine, izpeškamo in narežemo na lističe ali na kockice (potrebujemo 225 g narezanih). Sproti jih potapljamo v hladno vodo, okisano z limono ali s svetlim kisom. Da ne oksidirajo oz. potemnijo.
■ Jajca in sladkor dobro stepemo. Dodamo ohlajeno maslo in vanilijev izvleček in stepemo še enkrat. Moko in pecilni prašek presejemo v skledo, premešamo in stresemo na jajčno mešanico. Nazadnje nežno vmešamo jabolka, marelice in rozine.
■ Testo postrgamo v model; po vrhu ga poravnamo in potresemo z mandljevimi lističi. Model položimo v ogreto pečico za 60–90 minut. Kolač se zlato rjavkasto obarva, ob robu nekoliko odstopi, na dotik pa je čvrst.
■ Pečen kolač hladimo 10 minut v modelu, potem pa jo preložimo na mrežico ali na rešetko. Papir odstranimo kolač pa ohladimo.
Serviranje
Ohlajen
jabolčni kolač s suhimi marelicami, rozinami in mandlji lahko potresemo s sladkorjem v prahu. Narezanega ponudimo.
Nadomestek
Maslo praviloma lahko nadomestimo z margarino, vendar pa je to s kulinaričnega in zdravstvenega vidika neprimerljivo slabši in povsem neustrezen nadomestek.
Izboljšanje
■ Med najboljše rozine sodijo temne grške korinte (zlasti
Vostizza) in svetle sultanine.
■ Spletni nakup kakovostne vanilije (strok, izvleček, prah):
Baldwin's Pure Vanilla Extract,
Blue Cattle Truck Mexican Vanilla,
La Vendecora Mexican Vanilla,
Nielsen Massey Vanilla in
Rain's Choice Madagascar Bourbon Vanilla.
Nasveti
V suhem sadju se sčasoma nabere vlaga, zato takšen shranek posušimo v pečici, ogreti na 50 °C.
Pojasnila
■ Jajca delimo po velikosti oz. po masi na (po standardih EU): S (mala, do 53 g), M (srednja, 53 do 63 g), L (velika, 63 do 73 g) in XL (debela, nad 73 g).
■ Po času dozorevanja delimo najbolj uveljavljene sorte jabolk na poletne sorte (od konca julija do začetka avgusta; npr.
discovery, julyred, summered, vista bella), zgodnje jesenske sorte (npr.
elstar, gala), jesenske sorte (npr.
jonagold, mutsu, zlati delišes) in zimske sorte (npr.
braeburn, fuji, idared).
Različice
Ideje
■ gl.
jabolka (številne
ideje)
■ Med številnimi sladicami z jabolki naštejmo le nekaj najbolj značilnih:
jabolčna lazanja,
jabolčna potica z rozinami,
jabolčni kolač,
jabolčna pita,
jabolčni kompot,
jabolčni narastek,
jabolčni zavitek,
ocvrta jabolka,
palačinke z jabolki,
pita s karameliziranimi jabolki.
Opombe
Tako imenovane stare sorte jabolk, zlasti
boskop in slovenska sorta
Majda, pri katerih meso na zraku ne oksidira, ampak ostane belo, so zelo primerne za zavitke, pite, marmelade, kompote, kis ipd.
Opozorila
■ Največ (rakotvornih) pesticidov med sadjem vsebujejo (po vrsti): jabolka (99 % vzorcev je bilo pozitivnih na vsaj en pesticid), jagode, grozdje, breskve in nektarine (vsak vzorec, torej 100 %, je bil pozitiven na vsaj en pesticid). Zato jabolka praviloma lupimo.
■ Industrijsko sušeno sadje pogosto vsebuje škodljive primesi, ki jih odstranimo s temeljitim pranjem. Na deklaraciji preverimo zapis o aditivih.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
jabolčni kolač s suhimi marelicami, rozinami in mandlji (izvirno:
apple, apricot and almond cake)
Elaine, z bloga
Lainey Bakes
■ številni različni viri