Predpriprava
Pinjenec in jajci ogrejemo na sobno temperaturo.
Priprava
■ Dno litoželezne ponve (20–22 cm) obložimo s peki papirjem. Namažemo ga z maslo. Pečico segrejemo na 180 stopinj.
■ Kardamom zmeljemo in ga presejemo v skledo. Skupaj z moko, pecilnim praškom in mleto soljo. Premešamo.
Konjak lahko nadomestimo z enako količino jabolčnega žganja (calvados), ruma ali viskija.
■ V drugi skledi penasto stepemo jajci. Vmešamo sladkor, konjak in vaniljev izvleček. Prilijemo dobro pretresen pinjenec in stepemo. Da se sestavine povežejo.
■ Maslo počasi stopimo.
■ Dve jabolki olupimo, razpolovimo in izpeškamo. Sproti jih pokapljamo z limonovim sokom in narežemo na kockice, pribl. 1,2 cm.
■ V skledo z jajci stresemo polovico presejane moke. Zmešamo z metlico, da dobimo gladko testo. Primešamo polovico stopljenega masla. Potem pa po vrsti (!) še prestalo moko in preostalo maslo. Da dobimo gladko testo.
■ Nakockana jabolka nežno vmešamo v testo. Testo postrgamo v pripravljeno ponev.
■ Preostalo jabolko olupimo, razpolovimo in izpeškamo. Pokapljamo ga z limonovim sokom in narežemo na tanjše krhlje. Krožno, kakor na fotografiji, jih položimo po testu. Vse skupaj potresemo z rjavim sladkorjem.
■ Jabolčni kolač s konjakom in kardamomom v ponvi pečemo 55–60 minut. Da se po vrhu zlato rjavkasto obarva. Kolač je pečen, ko v sredo zaboden zobotrebec izvlečemo suh.
Improvizirajmo. Jabolka najbolje* začinjamo odišavljamo s cimetom*, jabolčnim žganjem, klinčki, konjakom, limonami* (lupinica, sok), meto, pomarančami ali/in z vaniljo.
■ Pečeni kolač hladimo 5 minut v ponvi. Nato ga zvrnemo na mrežico in ohladimo vsaj do toplega. Papir previdno odstranimo.
Serviranje
Topel, mlačen ali hladen
jabolčni kolač s konjakom in kardamomom v ponvi potresemo s sladkorjem v prahu. Potresenega lahko prinesemo na mizo kar v ponvi. Z jabolčnimi krhlji navzgor.
Sorodni recepti
Kuharski leksikon
■ Po času dozorevanja delimo najbolj uveljavljene sorte jabolk na poletne sorte (od konca julija do začetka avgusta; npr.
discovery, julyred, summered, vista bella), zgodnje jesenske sorte (npr. elstar, gala), jesenske sorte (npr. jonagold,
mutsu, zlati delišes) in zimske sorte (npr.
braeburn, fuji, idared).
■ Pinjenec je tekočina, ki ostane pri izdelavi (pinjenju) masla. Vsebuje še največ 0,1-2 % maščobe in do 4 % laktoze. Ponudimo ga kot napitek, z njim pa izboljšamo tudi kruh in nekatere sladice.
Maslo praviloma lahko nadomestimo z margarino. Kar pa je s kuharskega in zdravstvenega vidika slabša in neustrezna izbira.
■ Kardamom (
Elettaria cardamomum) je naprodaj v treh različicah. Najbolj cenjen je zeleni kardamom, umetno sušen. Nekoliko slabši je svetlejši, sušen na soncu. Najslabši je beli kardamom, ki je umetno obarvan s kemikalijami.
■ Konjak (
cognac) je zaščiten vinski destilat s 40-50 vol. % alkohola, ki je odležal v hrastovih sodih. Kakovost konjaka merimo z zvezdicami: 1 zvezdica za 3 leta, 2 zvezdici za 4 leta in 3 zvezdice za 5 let zoren konjak. Najkakovostnejši konjaki zorijo 20-40 let.
■ Spletni nakup kakovostne vanilije (strok, izvleček, prah):
Baldwin's Pure Vanilla Extract,
Blue Cattle Truck Mexican Vanilla,
La Vendecora Mexican Vanilla,
Nielsen Massey Vanilla in
Rain's Choice Madagascar Bourbon Vanilla.
Opozorila
Jabolka vsebujejo največ (rakotvornih) pesticidov med vsem sadjem. 99 % vzorcev je bilo pozitivnih vsaj na en pesticid. Zato jabolka praviloma lupimo. Olupljeno jabolko vsebuje povsem enako količino vitamina C kakor neolupljeno.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
jabolčni kolač s konjakom in kardamomom v ponvi (izvirno:
cardamom-cognac apple cake)
Athena Calderone, z bloga
eyeswoon
■ številni različni viri
Spletne povezave
■ spletni nakup kuharic
Athene Calderone
■ spletni nakupi pri
Atheni Calderone
Athena Calderone