Priprava
■ Na delovno površino
presejemo moko s pecilnim praškom. Na sredi naredimo jamico, v katero dodamo zmehčano maslo, mlete mandlje, jajca, sladkor, kislo smetano, drobno
naribano limonino lupinico in vanilijev sladkor. Vse skupaj
ugnetemo v gladko
testo, ki ga oblikujemo, ovijemo v
prozorno folijo in za 20 minut postavimo na hladno.
■ Jabolčni nadev s pinjolami. Jabolka olupimo in grobo
naribamo; pokapljamo jih z limoninim sokom. Dodamo sladkor, sesekljane pinjole in mleti cimet. Dobro premešamo; če je nadev prevlažen, jabolka nekoliko
ožamemo.
■ Pekač velikosti 30 krat 35 centimetrov namažemo z maslom in potresemo z moko.
■ Pečico segrejemo na 185 °C.
■ Spočito testo razdelimo na dva dela. Prvega razvaljamo približno 3 milimetre debelo in položimo v pripravljen pekač, tako da sega čez robove pekača. Na testo stresemo nadev, ki ga enakomerno poravnamo.
■ Drugi del testa razvaljamo kakor prvega. Položimo ga na nadev, utrdimo robove, testo pa premažemo z rahlo razžvrkljanim jajcem. Testo dokaj na gosto prebodemo z vilicami in za 30 minut postavimo v segreto pečico.
■ Pečen kolač vzamemo iz pečice in ohladimo.
■ Čokoladna glazura. V loncu, na katerega se prilega naš kotliček ali skleda, pristavimo in zavremo za 4 prste vode. Nad krop postavimo posodo, v katero nalomimo čokolado, da se stopi; gl. opozorila. Prilijemo olje in mešamo toliko časa, da dobimo enoten preliv, ki ga odstavimo in nekoliko ohladimo.
■ Pistacije drobno sesekljamo.
■ Ohlajen kolač namažemo s čokoladno glazuro, še preden se strdi pa ga potresemo s sesekljanimi pistacijami in narežemo.
Serviranje
Jabolčne rezine z mandlji, pinjolami in pistacijami so sočen kolač, ki paše po kosilu, pa tudi k popoldanski skodelici čaja.
Nadomestek
■ Maslo lahko nadomestimo z margarino, vendar pa je to s kulinaričnega vidika slabše nadomestilo.
■ Beli sladkor lahko nadomestimo z raličnimi vrstami medu, z javorovim sirupom ali z zgoščenim jabolčnim sokom, lahko pa tudi z dietnimi sladili, kot so natren, dietni med ali fruktoza.
■ Limonin sok lahko nadomestimo z limetinim, ki je nekoliko bolj kisel in aromatičnejši.
■ gl. izboljšanje
Izboljšanje
■ Sladice, pripravljene s čokolado, so še okusnejše, če čokoladi oziroma testu dodamo nekaj kapljic čokoladnega likerja.
■ Zavitek vanilijevega sladkorja nadomestimo s polovico vanilijevega stroka, ki ga podolžno razpolovimo, potem pa iz njega izpraskamo stržen.
Nasveti
■ Moko hranimo v suhem in zračnem prostoru, predvsem pa ločeno od drugih živil z izrazitim vonjem.
■ Masla v hladilniku ne hranimo v zaprtem predalu, namenjenemu shranjevanju masla in sira, saj je to najtoplejši del hladilnika.
■ V nekaterih receptih zapišejo med sestavine mlete mandlje in podobno. Vendar v trgovini nikoli ne kupujmo mletih oreškov in semen, ki se bistveno hitreje kvarijo oziroma postanejo žarki. Če nimamo mlinčka za mletje, si pomagamo z električnim mešalnikom.
Pojasnila
■ Zmehčano maslo ni nič drugega, kot maslo, ki ga iz hladilnika vzamemo vsaj uro pred uporabo.
■ Moko pred pripravo presejemo, da postane zračnejša oziroma rahlejša.
Različice
gl. jabolčne rezine (različice)
Ideje
■ Med številnimi sladicami z jabolki naštejmo le nekaj najbolj značilnih: jabolčna lazanja; jabolčna potica z rozinami; jabolčni kolač; jabolčni kompot; jabolčni narastek; jabolčni štruklji; jabolčni zavitek; ocvrta jabolka; palačinke z jabolki; pita s karameliziranimi jabolki ipd.
■ gl. jabolčne sladice (številne različice)
Opombe
■ Na trgu se pogosto srečujemo s pojmom stare sorte. To je skupina jablan z nadvse okusnimi istoimenskimi plodovi. Njihova slabost je izmenična rodnost, njihovi drobni plodovi pa tudi na pogled niso posebej privlačni. Med stare sorte uvrščamo: bobovec, carjevič, krivopecelj, mošancelj, rdeči boskop, reneta in druge.
■ Pistacije uporabljamo kot živilo, začimbo ali / in naravno barvilo.
■ Glavne sestavine pecilnega praška so soda bikarbona, vinski kamen in škrob. V testo ga vedno presejemo skupaj z moko, da se enakomerno razporedi po testu.
Opozorila
■ Moka, ki stoji po skladiščih in trgovinah, zaradi oksidacije izgublja okus in kakovost. V domačem mlin(čk)u povsem sveže mleta moka ima izrazito polnejša okus in vonj.
■ Maslo sodi med najokusnejše in najlažje prebavljive maščobe. Žal pa 100 gramov masla vsebuje kar 240 miligramov holesterola. Zato je še dopustna dnevna količina zaužitega masla do 30 gramov na osebo.
■ Oreški pri posameznikih sprožajo alergične reakcije, od glavobolov do srbečih izpuščajev, ki terjajo zdravniško pomoč.
■ Temperatura čokolade, ki jo topimo nad vodno kopeljo, ne sme preseči 45 °C.
Zdravilni učinki
(domnevni)
Jabolka in oreške uvrščamo med varovalna živila, ki so za zdravje nadvse pomembna.
Zanimivosti
■ Jabolka so najpomembnejše sadje na svetu; njihovo znanstveno preučevanje se imenuje pomologija.
■ Jabolka imajo večjo jutranjo moč zbujanja kot kofein.
■ Luščine pinjol so našli v odlagališčih odpadkov v rimskih taborih v Veliki Britaniji.
Viri
■ dopolnjen recept jabolčne rezine z mandlji, pinjolami in pistacijami iz knjige Jabolko na dan, Od starih sort do novih receptov, Godec, Boštjan; Goljat, Andrej, Založba Kmečki glas, Ljubljana 2009
■ fotografija Sonc, Cveto
■ številni različni viri
Spletne povezave
■ ČZD Kmečki glas
■ foto Cveto Sonc
” Jabolka so najpomembnejše sadje na svetu; njihovo znanstveno preučevanje se imenuje pomologija. “
” Moko hranimo v suhem in zračnem prostoru, predvsem pa ločeno od drugih živil z izrazitim vonjem. “
” Pistacije uporabljamo kot živilo, začimbo ali / in naravno barvilo. “