Predpriprava
■ JABOLČNE PITICE S KARAMELNO OMAKO - KRHKO TESTO (za 4–5 mini pitic ali za 1 veliko). V veliki skledi (namiznega mešalnika) penasto stepemo maslo sobne temperature in sladkor. Prilijemo jajce sobne temperature in oba izvlečka in na hitro premešamo.
■ V drugo skledo presejemo moko in sveže mleto morsko sol. Presejano stresemo na masleno mešanico. Premešamo le toliko (!), da se sestavine povežejo. Testo oblikujemo v kroglo, ki jo sploščimo v disk. Tesno ga ovijemo v prozorno folijo in položimo v hladilnik. Vsaj za 30 minut, lahko pa tudi do nekaj dni.
■ KARAMELNA OMAKA. Pripravimo gosto tekočo
karamelno omako po enem od receptov. Ali po kakšnem svojem preizkušenem.
Priprava
■ Testo vzamemo iz hladilnika. Če je počivalo daljši čas, počakamo nekaj minut, da se nekoliko zmehča. Položimo ga na tanko pomokano delovno površino. Testo razvaljamo 3–6 mm debelo.
Namesto 4 mini pitic lahko pripravimo 1 klasično pito (23–25 cm).
■ Modelček za pitice (10 cm) položimo na rob testa in izrežemo krog. Ki je 1 cm širši od modela. Testo vtisnemo v modelček, a pazimo, da ga ne razvlečemo. Podobno pripravimo še 3 modelčke s testom. S kuhinjskim valjarjem zapeljemo čez modelčke, da odrežemo odvečno testo.
■ Modelčke s testom položimo v zamrzovalnik za 15 minut.
■ Pečico segrejemo na 200 stopinj.
■ Testo po dnu nekajkrat prebodemo z vilicami. Modelčke preložimo v segreto pečico. Testo pečemo 7–10 minut.
■ Temperaturo v pečici znižamo na 180 stopinj. Testo pa pečemo še 5–7 minut. Da se blago zlato obarva.
■ Modelčke s pečenim testom preložimo na rešetko / mrežico. Da se testo ohladi na sobno temperaturo.
Po izvirnem receptu uporabimo za preliv karamelno omako iz kozjega mleka. Mandljev izvleček lahko nadomestimo s pomarančnim oljem. Cimet pa z limonovo lupinico.
■ JABOLČNE ROŽICE. Jabolka podolžno razpolovimo in izrežemo peščišče. Nato jabolka narežemo tanko kot papir v skledo. Pomagamo si z mandolino. Nekoliko bolj zamudno je ročno, z ostrim nožem.
■ V majhni kozici pristavimo sladkor, limonov sok in cimet, kdor ga uporabi. Segrevamo, da se sladkor stopi. Vročo mešanico nalijemo po jabolkih. Da ne porjavijo in da se zmehčajo in jih je lažje oblikovati. Če so rezine še vedno pretrde, jih lahko zmehčamo v mikrovalovki. A le za nekaj sekund.
■ Na testo v modelčkih nalijemo po 1–2 žlici karamelne omake.
Jabolčne pitice s karamelno omako, karamel nalijemo na testo
■ OBLIKOVANJE. Eno najtanjših jabolčnih rezin zvijemo v valjček. Kar med prsti. Naslednjo rezino ovijemo okoli prve. Tako nadaljujemo, da dobimo nekaj, kar je podobno velikemu popku vrtnice. Popek položimo v modelček. Nadaljujemo z dodajanjem jabolčnih rezin. Da pridemo do roba modelčka. S prsti nežno razpremo
cvetne lističe, da dobimo
odprt cvet. Podobno oblikujemo preostale.
■ Modelčke položimo nazaj v segreto pečico (180 stopinj). Za 20–25 minut. Da robovi jabolk blago potemnijo.
V receptu je zapisano, da nekoliko ohlajene pitice vzamemo iz modelčkov. A na fotografijah tega ni videti. Zna biti pretežko (?).
■ Modelčke s pitami preložimo na mrežico / rešetko. Hladimo jih 5–10 minut. Nazadnje jabolka izdatno pokapljamo s karamelno kremo.
Serviranje
Jabolčne pitice s karamelno omako se priležejo s kepico sladoleda, s
stepeno sladko smetano ali s
stepeno smetano po francosko, chantilly.
Sorodni recepti
Kuharski leksikon
Jabolčne pitice s karamelno omako, jabolčne cvetove dokončamo v modelčkih
■ Krhko
testo po tem receptu je eno najbolj preprostih za pripravo in najbolj zanesljivih za izvedbo. Brez rezanja hladnega masla in brez dodajanja kapljic hladne vode za optimalno teksturo. Sestavine se povežejo mimogrede. Edina napaka, ki se nam lahko zgodi, je skrajšanje minimalnega časa počivanja testa v hladilniku. Testo je primerno za zamrzovanje. Lahko v modelčkih ali v modelu.
■
Mehka (gladka) moka vsebuje razmeroma več škroba kot beljakovin, posledično pa tudi manj lepka. Zato je primernejša za krhke kolače in fino pecivo. Pri ostri moki je razmerje ravno nasprotno, zato je primernejša za pripravo kruha in testenin. Razlika med mehko (navadno, gladko) oz. ostro moko ni v tipu moke, torej vsebnosti mineralov. Razlika je v velikosti delcev moke.
Maslo praviloma lahko nadomestimo z margarino. Kar pa je s kuharskega in zdravstvenega vidika slabša in neustrezna izbira.
■
Med (ne)slanim maslom je precejšnja razlika. Soljeno vsebuje več vlage, kar vpliva na teksturo pekovskih izdelkov. Zlasti piškotov, ki so s slanim maslom manj hrustljavi. Testo se pogosto razsloji, piškoti pa postanejo nekoliko podobni listnatemu testu. Pri nas je maslo brez soli praviloma označeno kot surovo maslo. Če uporabljamo nesoljenega, lažje nadzorujemo količino soli.
■
Med številnimi sladicami z jabolki naštejmo le nekaj najbolj značilnih:
jabolčna lazanja,
jabolčna potica z rozinami,
jabolčni kolač,
jabolčna pita,
jabolčni kompot,
jabolčni narastek,
jabolčni zavitek,
ocvrta jabolka,
palačinke z jabolki,
pita s karameliziranimi jabolki ipd.
Opozorila
■ Belo moko in sladkor uvrščamo med najbolj nezdrava živila.
Pri pripravi karamela smo posebno previdni. Otroci in domače živali ne smejo biti v bližini.
■ Maslo sodi med najokusnejše in najlažje prebavljive maščobe. Žal pa 100 g masla vsebuje kar 240 mg holesterola. Dopustna dnevna količina je do 30 g/osebo.
■ Jabolka vsebujejo največ (rakotvornih) pesticidov med vsem sadjem. 99 % vzorcev je bilo pozitivnih vsaj na en pesticid. Zato jabolka praviloma lupimo. Olupljeno jabolko vsebuje povsem enako količino vitamina C kakor neolupljeno.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
jabolčne pitice s karamelno omako (izvirno:
caramel apple tartlets, with Cajeta)
Willow Arlen, s portala
WILL COOK FOR FRIENDS
■ številni različni viri
Spletne povezave
spletni nakup kuharice
Willow Arlen (166 receptov 48 blogerjev)
Willow Arlen
Jabolčne pitice s karamelno omako tik pred zdajci