Priprava
■ Nadev. Jabolka olupimo; sproti jih naribamo v skledo. Primešamo sladkor, vanilijev sladkor in cimet. Pustimo jih 10 minut, da spustijo sok; gl.
nasveti.
■ Orehe grobo sesekljamo.
■ Drobtinasto testo. V skledi zmešamo vse suhe sestavine: moko, zdroba, sladkor, vanilijev sladkor in pecilni prašek.
■ Pekač (30x20 cm) temeljito namažemo z maslom, po dnu, pa tudi stranice.
■ Pečico ogrejemo na 180 stopinj.
■ Suho mešanico razdelimo na 3 dele. Prvo tretjino stresemo v pekač, potem pa pekač potresamo, da se mešanica enakomerno razdeli po dnu. Po mešanici enakomerno razdelimo polovico jabolk, skupaj s sokom. Po njih potresemo polovico orehov. Postopek še enkrat ponovimo, po vrhu pa potresemo zadnjo tretjino suhe mešanice. Poravnamo jo.
■ Preostalo maslo narežemo na tanke lističe, ki jih razdelimo po površini. Pokrita naj bi bila vsa površina pite. Pekač položimo v ogreto pečico za pribl. 45 minut. Da se po vrhu naredi hrustljava, zlato rumena skorjica. Pečeno pito ohladimo.
Serviranje
Ohlajeno pito po okusu potresemo s sladkorjem v prahu.
Jabolčna pita z drobtinastim testom je izjemno sočna in okusna sladica. Narezano lahko ponudimo s stepeno smetano ali/in s sladoledom.
Nadomestek
■ Del pšeničnega zdroba lahko nadomestimo s koruznim. Ta kolač obarva in da vtis, da vsebuje tudi jajca. Obenem pomaga tvoriti hrustljavo povrhnjico.
■ Če pecilni prašek uporabljamo pogosto, industrijskega raje nadomestimo nadomeščajmo z neškodljivim
domačim.
■ Maslo praviloma lahko nadomestimo z margarino, vendar pa je to s kulinaričnega in zdravstvenega vidika neprimerljivo slabši in povsem neustrezen nadomestek.
Izboljšanje
■ Pri nas je najpogosteje naprodaj
kasija, cenejša vrsta cimeta. Če je le mogoče, kupimo kakovostnejši cejlonski ali vietnamski cimet. Najbolje skorjico z oznako
00000, ki jo (po potrebi) zmeljemo tik pred uporabo.
■ gl.
nadomestek, ideje
Nasveti
Če nimamo sočnih jabolk, naribam primešamo do pol kozarca vode. Vlažnost jabolk je zelo pomembna za sočno pito.
Pojasnila
■ Zdrob je debeleje mleto zrnje žitaric, ki ga dobimo kot vmesni proizvod pri pripravi moke.
■ Po času dozorevanja delimo najbolj uveljavljene sorte jabolk na poletne sorte (od konca julija do začetka avgusta; npr.
discovery, julyred, summered, vista bella), zgodnje jesenske sorte (npr.
elstar, gala), jesenske sorte (npr.
jonagold, mutsu, zlati delišes) in zimske sorte (npr.
braeburn, fuji, idared).
Različice
Ideje
■ gl.
jabolka (številne
ideje); maslo (številne
ideje); moka (številne
ideje); pšenični zdrob (številne
ideje)
■ Improvizirajmo. Jabolka najbolje* začinjamo z (abecedno): cimetom*, jabolčnim žganjem, klinčki, konjakom, limonami* (lupinica, sok), meto, pomarančami ali/in z vaniljo.
Opombe
Cimet se lepo dopolnjuje z vsemi sladkimi začimbami (npr. vanilja, klinček), od pikantnih pa le s koriandrom in z muškatnim oreščkom.
Opozorila
Največ (rakotvornih) pesticidov med sadjem vsebujejo (po vrsti): jabolka (99 odstotkov vzorcev je bilo pozitivnih na vsaj en pesticid), jagode, grozdje, breskve in nektarine (vsak vzorec, torej 100 odstotkov, je bil pozitiven na vsaj en pesticid). Zato jabolka praviloma lupimo.
Zanimivosti
Kuhano maslo so kot žonto, masunek ali maslo poznale že naše babice. Na kmetijah so ga uporabljali le ob prazničnih ali slavnostnih dneh, na mestnih tržnicah pa je bilo že zjutraj razprodano, čeprav je bilo najdražja od dobrot na stojnicah. Surovo maslo je bilo tedaj poznano kot puter.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
presna jabolčna pita z drobtinastim testom (izvirno: sipana pita od jabuka)
Natalija Milodanović, z bloga
Mystic Cakes (hrv.)
■ številni različni viri