Priprava
■ (gl.
VIDEO in foto strip) Skuhamo močno kavo. Če je turška, kuhano precedimo skozi gosto cedilo, obloženo z gazo. Kuhano ohladimo.
■ Hladne rumenjake (gl.
opozorila) in sladkor stepamo 2–3 minute pri srednji hitrosti. Da dobimo blego, gosto kremo s stopljenim sladkorjem.
■ Maskarpone postrgamo na rumenjakovo kremo. Vse skupaj stepamo še 2–3 minute.
■ Piškot na hitro (!) pomočimo v kavo po obeh straneh. Navlaženega položimo v globlji pekač (23x18x8 cm). Podobno položimo še toliko piškotov, da pokrijemo dno pekača. Premažemo jih z 1/3 kreme. Postopek s piškoti in s kremo ponovimo še dvakrat.
■ Pekač pokrijemo s prozorno folijo, pokritega pa položimo v hladilnik vsaj za 4 ure. Še bolje, čez noč.
Serviranje
Ohlajeni
izvirni italijanski tiramisu potresemo s kakavom, narežemo in ponudimo. žamejo.
Shranjevanje
Izvirni italijanski tiramisu lahko hranimo v hladilniku do 3 dni. Tiramisu je primeren za zamrzovanje do 3 mesece. A se ne zdi smiselno, ker je tako hitro pripravljen.
Nadomestek
■ Maskarpone lahko nadomestimo z mešanico 450 g kremnega sira in 0,6 dl kisle smetane. Maskarponeja ne moremo nadomestiti s skuto (!) niti z maskarponejem z oznako
light.
Skutin tiramisu? Gl. tudi
domači maskarpone.
■ Pri tiramisuju za otroke kavo nadomestimo z vročim kakavom.
Izboljšanje
■ Kavo za tiramisu lahko odišavimo z 2 žlicama
amaretta, italijanskega mandljevega likerja. Za 1 žlico ga lahko primešamo (tudi) kremi.
Amaretto lahko nadomestimo s konjakom ali s temnim rumom.
■ Presni kakav ima neprimerljivo boljši okus. Proizvajajo ga iz celih kakavovih zrn, ki jim odvzamejo maščobe, da ostane le čokoladni prah. Postopek izvajajo s hladnim stiskanjem, kjer temperatura ne preseže 48 stopinj. Mnenja o tem, če je to še presni kakav, so deljena.
Nasveti
■ gl.
opozorila
Pojasnila
■ Maskarpone (
mascarpone) je bogat, kremast, čvrst, a mazljiv italijanski sir (skuta), nežnega sladkastega okusa, med maslom in smetano. Maskarpone, za razliko od drugih sirov, ki jih izdelujejo iz mleka, izdelujejo iz smetane z dodatkom limonske kisline.
■ Jajca delimo po velikosti oz. po masi na (po standardih EU): S (mala, do 53 g), M (srednja, 53 do 63 g), L (velika, 63 do 73 g) in XL (debela, nad 73 g). Segajmo po jajcih z oznako 0 (jajca ekološke reje) ali 1 (jajca proste/pašne reje). S na embalaži pomeni, da so jajca slovenskega izvora.
Različice
■ Tiramisu lahko pripravimo brez rumenjakov. V tem primeru maskarpone stepamo 1–2 minuti. Nato dodamo sladkor v prahu in stepamo še 2–3 minute. Brez rumenjakov dobimo manj kreme, zato pripravimo 2-slojno sladico. Ali pa kremi primešamo 1,2 dl stepene sladke smetane.
■ Kremi za tiramisu lahko primešamo 1,2 dl stepene smetane, na kateri se tvorijo čvrsti vršički. Gl. tudi
nadomestek.
Ideje
gl. maskarpone (številne
ideje);
rumenjak (številne
ideje)
■ Ko nam ostanejo
beljaki (številne
ideje).
Opozorila
■ Za jedi, pri katerih jajc termično ne obdelamo nad 73 °C, uporabljamo izključno povsem sveža jajca. Sicer obstaja možnost zastrupitve z zelo nevarno salmonelo. Surova jajca odsvetujejo tudi starejšim, nosečnicam, otrokom do 4. leta in osebam z oslabljenim imunskim sistemom.
■ Zelo pomembno je, da piškote res navlažimo zelo na hitro. Če so premočeni, se na dnu pekača nabere voda.
■ gl.
nadomestek
Zanimivosti
■ Tiramisu so prvič domnevno pripravili leta 1970 v Veroni. Temu oporekata kulinarična avtorja Clara in Gigi Padovani, ki sta svojo najnovejšo knjigo posvetila zgodovini tiramisuja. Našla sta zapise, po katerih je tiramisu prvi pripravil Mario Cosolo iz vasi Škocjan ob Soči, blizu slovenske meje, že v petdesetih letih 20. st.
■ Maskarpone izvira iz okolice mesteca Lodi v Lombardiji, ime pa iz narečne besede
mascherpa, mlečna krema.
■ Krištof Kolumb je po nekaterih virih prvi Evropejec, ki se je srečal z grmom kakavovca, in sicer leta 1502 v Ameriki. Tamkajšnji prebivalci so plod grma imenovali
cacahuatl, iz plodov pa so pripravljali pijače.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
izvirni italijanski tiramisu (izvirno: authentic Italian tiramisu recipe)
Sabine Venier, z bloga
ALSO THE Crumbs PLEASE
■ številni različni viri