Priprava
■ HUMUS S PEČENO RDEČO PESO. Pečico ogrejemo na 200 °C.
■ Pesi operemo, potem pa ju ločeno ovijemo v alu folijo. Položimo ju v ogreto pečico; glede na velikost za 1–2 uri. Da se povsem zmehčata. Pečeni pesi ohladimo.
■ Čičerko odcedimo, oprhamo jo pod hladno vodo injo še enkrat odcedimo. Česen olupimo in sesekljamo. Rimsko kumino zmeljemo ali pa jo čimbolj drobno sesekljamo.
■ Ohlajeni pesi olupimo in zrežemo na koščke. Stresemo jo v multipraktik, še bolje v mešalnik (blender). Dodamo čičerko in česen, vse skupaj pa miksamo 1 minuto. Nazadnje dodamo sezamovo pasto, sol in sesekljano rimsko kumino. Prilijemo limonin sok in žlico hladne vode. Vse skupaj zmiksamo v gladek kremni namaz.
■ Namaz po okusu razredčimo še z malo vode. Dodajamo jo po žličkah. Namaz po okusu dodatno začinimo ali/in okisamo z limoninim sokom.
Serviranje
Humus s pečeno rdečo peso ponudimo kot samostojen namaz ali pomako. Lahko pa je tudi vez med (opečenim) kruhom in oblogo pri številnih sendvičih.
Shranjevanje
Namaz lahko hranimo v hladilniku do 7 dni.
Nasveti
Ko kupujemo rdečo peso, izbirajmo čvrste, čim manjše plodove pravilnih oblik. Takšne hitreje termično obdelamo, vsebujejo pa tudi več hranilnih snovi. Plodovi nepravilnih oblik so znak nepravilnosti med rastjo. Pogosto so trdi in grenki.
Triki
Noben, še tako močan mešalnik (blender) ne more povsem streti čičerkine lupinice. Če želimo res svilnato teksturo namaza ali pireja, kuhano čičerko olupimo.
Pojasnila
■
Humus je v osnovi bližnjevzhodni namaz, mešanica zmiksane čičerke, sezamove paste, olivnega olja in limoninega soka. S številnimi izpeljankami.
■
Čičerka (Cicer arietinum) je enoletna stročnica, visoka 20-25 cm. V kratkih strokih ima 2-3 užitna, srčasta, lešnikom podobna zrna. Poznamo več vrst čičerke, ki se razlikuje predvsem po barvi in velikosti. Pretežno je rumena, lahko pa je tudi bela, zelena ali črna. Po okusu spominja na orehe in kostanje. Vse vrste so hranljive in lahko prebavljive.
Sezamova pasta (tahini) je zmiksana mešanica prepraženih sezamovih semen in ekstra deviškega olivnega olja. Med praženjem se okus sezama opazno okrepi.
■ Improvizirajmo.
Čičerko najbolje* kombiniramo z (abecedno): blitvo, bučami, bulgurjem, citrusi, cvetačo, čebulo*, čiliji (vegetarijanskimi), v falafele*, gobami (zlasti z jurčki), jajčevci*, jogurtom, v juhah* (mineštre, paradižnikove, zelenjavne), v karijih*, s kokosom in kokosovim mlekom, korenčkom, krompirjem, kruhom, kumarami, kuskusom, kvinojo, lečo, ohrovtom, olivami, olji* (zlasti z olivnim*, sezamovim, sončničnim), paprikami, paradižniki* (tudi s posušenimi na soncu), paradižnikovo mezgo*, pinjolami, v ragujih*, z rižem*, s semeni (zlasti s sezamovimi), sezamovo pasto* (tahini), siri (zlasti s feto), sladkim krompirjem, solatami* (fižol, zelena, zelenjava), špinačo*, zeleno ali/in z žitaricami.
Humus s pečeno rdečo peso (z avokadom na opečenem kruhku)
Različice
Ideje
gl.
čičerka (številne
ideje)
Opombe
■ Najbolj znane vrste čičerke so:
desi (tudi
Bengal gram, kala chana, chhola boot), Bambai (Bombaj) in
kabuli (kabulska; najbolj pogosta v Sredozemlju). Bolj redki sta črna čičerka (
ceci neri), ki je doma v italijanski Apuliji in indijska zelena čičerka (
harbhara). Gl. tudi
pojasnila.
■ V rdeči pesi ohranimo več hranilnih snovi, okusa in barve, če jo skuhamo v sopari ali spečemo v pečici.
Opozorila
Okus
rimske kumine (
Cuminum cyminum), znane tudi kot
kumin ali
orientalska kumina, se bistveno razlikuje od okusa nam bolj znane
kumine (
Carum carvi).
Zanimivosti
■
Hummus je arabska beseda za čičerko.
■ Čičerka je v našem Primorju znana tudi kot
nosec, na Hrvaškem je
slanutak, v Dalmaciji
čeči, v Istri pa
slanac.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
humus s pečeno rdečo peso (izvirno:
roasted beetroot hummus)
Elena Tomasi, z bloga
AS EASY AS apple pie (angl.)
■ številni različni viri
Elena Tomasi