Priprava
■ HUMUS S PEČENIMI PAPRIKAMI IN SUHIMI PARADIŽNIKI. Pečico segrejemo na 170 stopinj. Če je sezona žara, cele paprike spečemo na njem.
Noben, še tako močan mešalnik (blender) ne more povsem streti čičerkine lupinice. Če želimo res svilnato teksturo namaza ali pireja, kuhano čičerko olupimo.
■ Paprike razpolovimo, očistimo in zrežemo na širše trakove. Stresemo jih v pekač in pokapljamo z žlico olja. Pečemo jih 30–35 minut. Da po robovih porjavijo. Pečene ohladimo na sobno temperaturo.
■ Posušene paradižnike iz olja odcedimo. Česen olupimo in grobo narežemo.
Med miksanjem delamo odmore, med katerimi postrgamo oprimke s sten mešalne posode. Za popolno teksturo pečene paprike olupimo.
■ Pečene paprike in vse druge sestavine stresemo v blender. Ali v močnejši multipraktik. Začnemo z miksanjem pri nižji hitrosti, ki jo postopoma zvišujemo. Sestavine mešamo nekaj minut. Da dobimo gladek in kremen humus.
■ Humus poskusimo. Po okusu ga dosolimo ali/in dodamo limonov soka ali/in paradižnikovo mezgo.
Serviranje
Humus s pečenimi paprikami in suhimi paradižniki ali
odličen čičerkin namaz poškropimo z izbranim oljčnim oljem. Po jedi lahko potresemo narezane
pečene paprike, sezamovo seme ali/in
hrustljavo pečeno čičerko. Humus postrežemo ga s kakšno
čabato, z
opečenimi kruhki ali s
hrustljavčki (kot namaz ali pomako). Odličen je v skledi z rižem, kvinojo ali bulgurjem, s falaflom ali z dušeno zelenjavo. Prileže se na različnih solatah.
Sorodni recepti
Humus s pečenimi paprikami
Kuharski leksikon
■
Humus je v osnovi bližnjevzhodna mešanica zmiksane čičerke, sezamove paste, izbranega olivnega olja in limonovega soka. S številnimi izpeljankami, kot je tale.
Hummus je arabska beseda za čičerko.
■
Čičerka (Cicer arietinum) je enoletna stročnica, visoka 20-25 cm. V kratkih strokih ima 2-3 užitna, srčasta, lešnikom podobna zrna. Poznamo več vrst čičerke, ki se razlikuje predvsem po barvi in velikosti. Pretežno je rumena, lahko pa je tudi bela, zelena ali črna. Po okusu spominja na orehe in kostanje. Vse vrste so hranljive in lahko prebavljive.
Humus je kuhinjski čira-čara. Sestavine stresemo / nalijemo v blender in že čez nekaj minut imamo zdrav obrok.
■
Najbolj znane vrste čičerke so: desi (tudi
Bengal gram, kala chana, chhola boot),
Bambai (Bombaj) in kabuli (kabulska; najbolj pogosta v Sredozemlju). Bolj redki sta črna čičerka (
ceci neri), ki je doma v italijanski Apuliji, in indijska zelena čičerka (
harbhara).
Humus s pečenimi paprikami
■
Improvizirajmo.
Čičerko najbolje* začinjamo z (abecedno): baziliko, česnom*, čiliji, ingverjem, kajenskim poprom, kisi (balzamični, rdeči vinski, šerijev), koriandrom, limonami* (zlasti s sokom), lovorovimi listi, meto, mleto rdečo papriko (prekajeno, sladko), origanom, peteršiljem*, poprom, rimsko kumino*, rožmarinom, rujem (sumac), timijanom ali/in z žafranom.
Klasične rdeče paprike so enake kot rumene, rumene pa so enake kot zelene. Razlika je samo v stopnji zrelosti.
■
Poznamo več kot 200 (pod)vrst paprik, ki se razlikujejo po obliki, velikosti, barvi in okusu. Klasične rdeče paprike so enake kot rumene, rumene pa so enake kot zelene. Razlika je samo v stopnji zrelosti. Rdeče, rumene in oranžne paprike imajo polnejši in izrazitejši okus od zelenih.
Odličen čičerkin namaz
Opozorila
Ko čičerko namakamo v toplejših mesecih, lahko dobi neprijeten vonj. Znebimo se ga, če vodo 2- do 3-krat zamenjamo. Ali pa posodo z namočeno čičerko položimo v hladilnik.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
humus s pečenimi paprikami in suhimi paradižniki ali
odličen čičerkin namaz (izvirno:
hummus with grilled pepper and un-dried tomatoes; hummus mit gegrillten paprika und sonnegetrockneten tomaten)
Michaela, z bloga
FLOWERS IN THE SALAD (angl., nem.)
■ številni različni viri
Michaela