Priprava
■ LEČIN HUMUS. Oprano lečo pristavimo s toliko vode, da jo prekrije. Zavremo in kuhamo pribl. 15 minut pri srednji temperaturi. Da se leča zmehča. Kuhano odstavimo, vodo pa odcedimo. Če je kaj ostane. Te leče ni potrebno lupiti.
Leča razvije svoj polni okus, če ji proti koncu kuhanja dodamo malo kisa, limoninega soka ali vina.
■ Česen drobno sesekljamo. Skupaj z odcejeno lečo ga miksamo v multipraktiku ali v blenderju. Vsaj 2 minuti. Vmes nekajkrat postrgamo oprimke s sten posode. Prilijemo oljčno olje in limonov sok, dodamo
sezamovo pasto in sol. Miksamo še toliko, da dobimo gladek namaz. Če želimo bolj mazavega, vanj stepemo žlico mlačne vode. In po potrebi še eno ali dve.
Improvizirajmo. Češnjevce najbolje odišavljamo z (abecedno): baziliko (zlasti z rdečo in z limonsko), čebulo, česnom, čiliji, drobnjakom, peteršiljem ali/in s timijanom.
■ Češnjevce očistimo in razpolovimo. Kumari podolžno razpolovimo, razsemenimo in zrežemo na kockice. Paprike razpolovimo, očistimo in narežemo na kockice. Čebulo narežemo na drobne kockice.
■ Narezano zelenjavo stresemo v skledo. Prilijemo oljčno olje in limonov sok. Začinimo s soljo in izdatno s sveže mletim poprom. Dobro premešamo.
■ Humus razdelimo na krožnike ali v plitve skledice. S hrbtno stranjo žlice naredimo vdolbinice na sredi. Vanje razdelimo solato, ki jo potresemo z lističi bazilike in mete, Vse skupaj pokapljamo z oljčnim oljem.
Serviranje
Humus iz rdeče leče s poletno solato ponudimo s kakšno (toplo) različico
ploščatega kruha. Lahko pa ga zajemamo s
hrustljavčki (krekerji). Humus je lahko premaz za piščanca pred pečenjem. Dodatek mesnim ali veganskim burgerjem. Z njim lahko nadevamo trdo kuhana jajca ali zelenjavo. Ali pa ga uporabimo kot podlago mesnemu raguju.
Shranjevanje
Humus lahko pripravimo do 2 dni pred serviranjem. Zelenjavo lahko narežemo dan pred serviranjem. Oboje lahko odnesemo na piknik.
Sorodni recepti
Kuharski leksikon
■
Zelena leča je najbolj cenjena v evropski kuhinji. Pri kuhanju obdrži obliko, kot vse drobne leče ima izrazitejši okus.
Rdeča leča je praviloma olupljena, razklana rdeče rjava leča. Je posebno okusna, med kuhanjem rada postane kašasta.
Rumena leča, znana tudi kot
egipčanska ali
rumeni dal, je najbolj primerna za juhe in pireje. Hitro se razkuha in izgubi obliko. Francoska
puyjska leča (z območja Le Puy) je gojena na vulkanskih tleh. Zaradi blagega okusa po zemlji velja za delikatesno.
Izvirno ime jedi se ne zdi ustrezno, saj je hummus arabska beseda za čičerko. Čeprav je pogosto tudi sinonim za pikantne namaze.
■
Improvizirajmo. Lečo najbolje* začinjamo z (abecedno): baziliko, cimetom, česnom*, čiliji, gorčico (zlasti s semeni), ingverjem*, karijevim praškom, kisom* (zlasti rdečim vinskim, šerijevim), koriandrom, kurkumo, limonami* (sok, lupinica), lovorovimi listi, meto, peteršiljem*, poprom, rimsko kumino ali/in s timijanom.
■ Solatna kumara je koničasto zašiljena temno zelena kumara. Ozke, podolgovate kumare so znane tudi kot libanonske. So bolj okusne in manj vodene.
Humus je v osnovi bližnjevzhodna mešanica zmiksane čičerke, sezamove paste, olivnega olja in limoninega soka. S številnimi izpeljankami.
■ Poznamo več kot dvesto (pod)vrst paprik, ki se razlikujejo po obliki, velikosti, barvi in okusu. Klasične rdeče paprike so enake kot rumene, rumene pa so enake kot zelene. Razlika je samo v stopnji zrelosti. Rdeče, rumene in oranžne paprike imajo polnejši in izrazitejši okus od zelenih.
Opozorila
Številni kumare še vedno narežejo. Nasoljene pustijo stati 60 minut, nazadnje pa jih ožamejo. Na ta način se v resnici rešimo kakšne grenkobe. Obenem pa dosežemo dva neželena učinka. Kumare postanejo težje prebavljive. Z ožeto tekočino pa zavržemo skoraj vse hranilne snovi.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
humus iz rdeče leče s poletno solato ali
rdeči lečni namaz s češnjevci v solati (izvirno:
hummus od crvene leće s ljetnom salatom)
Ana-Marija Bujić, z bloga
Da mi je nešto slatko… (hrv.)
■ številni različni viri
Spletne povezave
spletni nakup kuharic
Ana-Marije Bujić
Ana-Marija Bujić