Priprava
■ Krompir (gl.
nasveti) operemo in olupimo. Olupljenega podolžno narežemo na palčke, kakor za običajni
pomfri. Ne pretanke, ker se takšne med peko prepečejo. Narezan krompir stresemo v skledo. Prelijemo ga z vročo vodo in namakamo 10 minut.
■ Pekač pokapljamo s tremi žlicami olja. Pečico ogrejemo na 240 stopinj; rešetko položimo na najnižje vodilo.
■ Krompir dobro odcedimo, stresemo ga na čisto kuhinjsko krpo in dobro posušimo (!). Skledo splaknemo in posušimo. Posušeni krompir stresemo nazaj v skledo. Pokapljamo ga s preostalo žlico olja in začinimo s soljo, po okusu tudi s sveže mletim belim poprom. Krompir dobro premešamo.
■ Krompirjeve palčke v eni plasti stresemo/zložimo v pekač. Pokrijemo ga z alu folijo, pekač pa položimo v ogreto pečico za 5 minut.
■ Folijo odstranimo (in shranimo za prihodnjič), krompir pa pečemo še 15–20 minut. Če nimamo ventilacijske pečice, pekač po 10 minutah obrnemo.
■ Pekač vzamemo iz pečice. Krompirjeve palčke obrnemo, potem pa pekač položimo nazaj v pečico še za 5–10 minut.
■ Hrustljavo pečeni pomfrit vzamemo iz pečice. Po okusu ga dosolimo ali/in začinimo s kako drugo začimbo (gl.
ideje) po svojem okusu.
Serviranje
Hrustljavo pečeni pomfrit iz pečice je odlična krompirjeva priloga, ki jo lahko ponudimo malodane k vsaki mesni jedi. Ali pa preprost prigrizek za otroke, h kateremu ponudimo kakšen dober
domač paradižnikov kečap ali
majonezo (oboje številne
različice).
Nasveti
Sorte krompirja za
pomfri (abecedno; S = slovenska sorta): agria; concordia; desiree; excellency; jelly; kis sora (S); markies in ramos. Večnamenski krompir je (abecedno): concordia; desiree in kis sora (S).
Krompir najbolje začinjamo z (abecedno): česnom, drobnjakom, peteršiljem, poprom (zlasti s črnim), rožmarinom ali/in s timijanom.
Pojasnila
■ Krompir (
Solanum tuberosum) je zelo priljubljena podzemna gomoljna zelenjava iz družine razhudnikov. Poznamo več sto sort užitnega krompirja različnih barv, najpogosteje je bel, rumena ali rdeč. Krompir po teksturi sega od lepljivega in mastnega do gladkega, nežnega in rahlega.
■ Krompir v grobem delimo na moknatega in voskastega. Moknat krompir vsebuje več škroba in se hitro razkuha, zato je primeren za
krompirjev pire (številne
različice) in za
pražen krompir (številne različice). Voskast krompir je primeren
krompirjeve solate (številne
različice) in za
pečen krompir (številne
različice); gl. tudi
krompir (
nakup).
■ Ekstra deviško olivno olje je oznaka za olivno olje, ki je bilo hladno stisnjeno (do 27 °C) in vsebuje manj kot 0,8 % nasičenih maščobnih kislin. Hladno stiskano olivno olje ni nujno tudi ekstra deviško.
Različice
Ideje
gl.
krompir (številne
ideje)
Opombe
Samo najkakovostnejše (in najdražje) pečice se segrejejo na nastavljeno temperaturo. Odstopanja so lahko celo do 30 °C. Odstopanje pri temperaturi domače pečice izmerimo s kuhinjskim termometrom. Seveda pa je res, da niti predstavljeni recepti niso vedno pripravljeni v najdražjih pečicah
Valentin Vodnik ima v svojih Kuharskih bukvah (1799) le dva recepta za pripravo krompirja, krompir s siram in krompirjovi cmoki.
Opozorila
Med zelenjavo vsebujejo največ (rakotvornih) pesticidov (po vrsti): zelena, špinača, paprika, kumare, češnjevci, krompir (povprečen gomolj vsebuje več pesticidov po teži kot katero koli drugo živilo) in grah.
Zanimivosti
Prvi Slovenec, ki je pisal o krompirju, je bil Marko Pohlin (1735-1801), ki mu je zapel hvalo v knjigi
Kmetam za potrebo inu pomoč (1798). Valentin Vodnik ima v svojih
Kuharskih bukvah (1799) le dva recepta za pripravo krompirja,
krompir s siram in
krompirjovi cmoki.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
hrustljavo pečeni pomfrit iz pečice (izvirno: the crispiest oven fries)
Alexandra Stafford, z bloga
alexandra’s KITCHEN, po receptu iz knjige
The America’s Test Kitchen Family Cookbook
■ številni različni viri