Predpriprava
■ Opran krompir pristavimo v hladni vodi in zavremo. Pokritega kuhljamo kakih 25 minut. Da se zmehča.
■ Kuhan krompir odcedimo, odcejenega pa preložimo na papirnate brisače. Da se odcedi.
■ Klasičen črni pekač poškropimo/namažemo z oljčnim oljem. Vanj položimo odcejeni krompir, ki ga s tlačilko za krompir blago natremo. Pekač s krompirjem preložimo v hladilnik za 1–2 uri. Da se krompir dobro ohladi.
■ ZELIŠČNA KISLA SMETANA. Česen pretlačimo, drobno sesekljamo in stresemo na kislo smetano. Drobnjak drobno narežemo, peteršilj in meto pa drobno sesekljamo. Vse stresemo na smetano. Prilijemo limonov sok in dobro premešamo. Omako po okusu začinimo s soljo ali/in s sveže mletim/strtim belim poprom. Omako shranimo v hladilnik.
Priprava
■ Pečico ogrejemo na 200 stopinj.
■ Krompir pokapljamo s preostalim oljčnim oljem. Pekač položimo v ogreto pečico za pribl. 30 minut. Da se gomolji hrustljavo in zlato zapečejo.
■ Peteršilj in meto grobo sesekljamo, ko je krompir pečen. Krompir varčno posolimo, nazadnje pa ga potresemo s sesekljanima zeliščema.
Serviranje
Hrustljavo pečeni natrti krompir z zeliščno kislo smetano ponudimo kot prilogo k mesu z žara. Pa tudi k drugim mesnim ali zelenjavnim jedem. Jed pa je lahko tudi samostojna, s kakšnim sirom (feta, kajmak, beli sir ipd.)
Nadomestek
Improvizirajmo. Krompir najbolje začinjamo z (abecedno): česnom, drobnjakom, peteršiljem, poprom (zlasti s črnim), rožmarinom ali/in s timijanom.
Nasveti
■ Sorte krompirja, najbolj primernega za pečenje (abecedno; slovenska sorta*): adora; agata; anuschka; bistra*; catania; casablanca; concordia; elfe; desiree; excellency ; jana*; jelly; kennebeck; kis kokra*; kis krka*; kis mirna*; kis mura*; kis sora*; kresnik*; madeleline ; marabel; minerva; pšata*; ramos; red fantasy; riviera in sante.
■ Ko pripravljamo zeliščno mešanico ali
zeliščni šopek, posebej pazimo, da aroma enega zelišča ne prevlada. Pri doziranju, na primer, upoštevajmo, da je vonj žajblja bistveno močnejši od peteršiljevega ipd. Osnovno pravilo pa je:
Raje premalo, kot preveč.
■ Drobnjaka ne sekljamo, ker tako poškodujemo nežne cevaste lističe. Vedno ga režemo s škarjami ali z zelo ostrim nožem.
Pojasnila
■ Krompir (
Solanum tuberosum) je zelo priljubljena podzemna gomoljna zelenjava iz družine razhudnikov. Poznamo več sto sort užitnega krompirja različnih barv, najpogosteje je bel, rumen ali rdeč. Po teksturi sega od lepljivega in mastnega do gladkega, nežnega in rahlega.
■ Ekstra deviško olivno olje je oznaka za olivno olje iz kakovostnih, optimalno zrelih oliv, hladno stisnjenih (do 27 °C) čimprej po obiranju. Takšno olje vsebuje manj kot 0,8 % nasičenih maščobnih kislin. Ekstra deviško olivno olje mora imeti predpisane organoleptične lastnosti.
■ Meta (
Mentha) je skupno ime kakih 600 sort rastlin, od katerih kot zelišče uporabljamo okrog 30 sort. Po videzu in aromi se opazno razlikujejo. Poznamo tudi mete z različnimi priokusi: ananasovo, čokoladno, limonovo, sivkino ipd.
Različice
Ideje
gl. kisla smetana (številne
ideje);
krompir (številne
ideje)
Opozorila
Med zelenjavo vsebujejo največ (rakotvornih) pesticidov (po vrsti): zelena, špinača, paprika, kumare, češnjevci, krompir (povprečen gomolj vsebuje več pesticidov po teži kot katero koli drugo živilo) in grah. Pečeni krompir ima zelo visok
glikemični indeks.
Zanimivosti
Antoine-Augustin Parmentier (1737-1813), agronom, po katerem se imenujejo številne (krompirjeve) jedi. Krompir je iz Južne Amerike prišel v Evropo. Kjer pa je dolgo veljalo prepričanje, da je le hrana za živali. Parmentier se je s krompirjem seznanil kot vojni ujetnik, potem pa je postal njegov velik zagovornik. Pripravljal je javne predstavitve užitnosti krompirja, izdajal je knjige o njegovi hranilni vrednosti in prirejal predstavitvene večerje. Tako so krompir v Franciji sprejeli kot živilo, Parmentier pa je postal malodane sinonim zanj.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
hrustljavo pečeni zmečkani krompir z zeliščno kislo smetano (izvirno:
crispy smashed potatoes) s portala
taste
■ številni različni viri