Priprava
■ Bučke očistimo in podolžno zrežemo na četrtine. Pečico segrejemo na 180 stopinj.
■ POSIP. Parmezan drobno naribamo v večjo skledo. Potrebujemo 1,2–1,4 dl naribanega. Dodamo sol, sveže mleti poper, mleto papriko, osmukane timijanove lističe in origano. Dobro premešamo.
Rešetka je pri tej jedi zelo pomembna. Omogoča kroženje zraka okoli narezanih bučk. Da se bučke na dnu ne razmočijo, ampak so enakomerno hrustljavo zapečene.
■ V klasičen črni pekač položimo rešetko. Premažemo / poškropimo jo z oljčnim oljem. Narezane bučke zložimo na mrežico, tesno eno ob drugo. Enakomerno jih potresemo s posipom.
■ Bučke pečemo 15–20 minut. Da se spečejo
na zob, al dente. Če ima kdo raje razkuhane, podaljša čas pečenja.
Vsega skupaj 10 minut dela in 15–20 minut pečenja. Če uporabimo domači veganski parmezan, dobimo jed za vegane.
■ Prižgemo zgornji žar v pečici. Pekač z bučkami položimo podenj za 2–3 minute in pozorno spremljamo. Pečemo le še toliko, da se posip zlato obarva in hrustljavo zapeče.
Serviranje
Hrustljavo pečene bučke s parmezanom in timijanom ponudimo neposredno iz pečice. Kot lahko samostojno jed ali kot prigrizek s kakšno ljubo pomako. S
tzatzikijem ali s
humusom na primer. Ponudimo jih kot toplo predjed. Ali kot prilogo k sredozemskim jedem z žara. K ribam, jagnjetini in perutnini.
Sorodni recepti
Kuharski leksikon
■ Buča (
Curcubita) je rod bučevk, ki obsega na desetine vrst in sort. Najbolj popularni sta jedilna buča (
Curcubita pepo var. ovifera) in poletna oranžna muškatna buča (
Curcubita moschata). V kuhinji pogosteje uporabljamo okusnejše mlade plodove, bučke. Na Primorskem znane kot cukete (
zucchette) ali cukini (
zucchini). Izbiramo sijoče in nepoškodovane plodove, katerih teža je sorazmerna velikosti. Pretrda lupina je znak prezrelega sadeža z vlaknastim mesom. Najbolj okusne so drobne bučke, dolge 10-15 cm. Ko presežejo 20 cm, se v njih že razvijejo moteča semena.
Parmezan lahko nadomestimo s pekorinom, s sirom fiore sardo s Sardinije ali z grana padano, dokaj dober nadomestek pa je tudi zbrinc.
■ Parmezan (
parmigiano) je svetovno znan italijanski trdi sir iz kravjega mleka. Hlebec, za katerega porabijo pribl. 550 l mleka, tehta pribl. 40 kg. Ima črno do temno rjavo skorjo. Sir, ki zori 2-3 leta, ima prijeten, komaj opazno pikanten okus. Spominja na orehe.
■
Improvizirajmo. Bučke najbolje* začinjamo/odišavljamo z (abecedno): baziliko*, cimetom, česnom*, kajenskim poprom, klinčki, koprom, koriandrom, majaronom*, meto, origanom, pehtranom,
pestom, peteršiljem*, rožmarinom, timijanom ali/in z žajbljem.
■ Timijan je skupno ime za številno družino zelišč. Ki se med seboj pogosto razlikujejo po videzu in sestavinah. Udomačen sinonim za timijan je materina dušica. V kuhinji najpogosteje uporabljamo najbolj aromatični vrtni timijan (
Thymus vulgaris).
Opozorila
■ Bučke vsebujejo veliko oksalatov. Zato niso živilo za ljudi, ki imajo težave z ledvicami ali z žolčnikom.
■ Razkuhane bučke so ena velika žalost, ki se zgodi kar mimogrede. Ko bučke spustijo preveč vode. Pomagajmo si s časovnikom (
timer).
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
hrustljavo pečene bučke s parmezanom in timijanom (izvirno:
baked zucchini with parmesan and thyme)
Suzy Kardasheh, z bloga
The mediterranean Dish
■ številni različni viri
Spletne povezave
■ spletni nakup elektronskih kuharic
Suzy Kardasheh
■ gl.
VIDEO
Suzy Kardasheh