Priprava
■ HRUSTLJAVO OCVRTE BUČKE (gl. foto strip na dnu recepta). Bučki očistimo in zrežemo na kolesca. Debela 6–7 mm. Posušimo jih na papirnatih brisačah.
■ Olje segrejemo v večji ponvi (30 cm) ali posodi.
Posamezni viri svetujejo, da moke ne solimo. Iz bučk lahko potegne vlago, ki onemogoči hrustljavo cvrenje. Posolimo že ocvrte.
■ V večjem plitvem krožniku zmešamo moko, sol in sveže mleti poper. Na drugem stepemo 2 jajci z vilicami. Na tretjega stresemo drobtine.
■ Polovico bučk paniramo. Povaljamo jih po moki, potem po jajcih in nazadnje po drobtinah. Drobtine pri vsakem kolescu blago pritisnemo k plodu.
■ V segreto olje položimo toliko bučk, da je med njimi nekaj prostora. Da ne ohladimo olja. Ocvremo jih hrustljavo in zlato rjavo. Vmes jih vsaj enkrat obrnemo.
Recept je bil zamenjan avgusta 2023. Starega lahko najdete kot ocvrte bučke.
■ Med cvrenjem bučk paniramo preostale narezane bučke. Kakor je opisano zgoraj.
■ Ocvrte bučke s penovko nekoliko odcedimo. Odcejene preložimo na papirnate brisače. Da se na hitro (!) odcedijo.
■ Drugi del buč ocvremo podobno kot prvega.
Serviranje
Hrustljavo ocvrte bučke ali
ocvrte bučke po dunajsko ponudimo kot prigrizek. Priležejo pa se tudi k pečenemu mesu (z žara).
Shranjevanje
Hrustljavo ocvrte bučke lahko hranimo v tesno zaprti škatli v hladilniku. 3–4 dni. Primerne so tudi za zamrzovanje. Zamrznemo posamične, zložene v pekač. Potem pa jih porcioniramo v vrečke. V zamrzovalniku zdržijo do 3 mesece. A brez skrbi, ponavadi jih nič ne ostane.
Sorodni recepti
Ocvrte bučke po dunajsko
Kuharski leksikon
■
Buča (Curcubita) je rod bučevk, ki obsega na desetine vrst in sort. Najbolj popularni sta
jedilna buča (
C. pepo var. ovifera) in poletna oranžna
muškatna buča (
C. moschata). V kuhinji pogosteje uporabljamo okusnejše mlade plodove, bučke. Na Primorskem znane kot cukete (
zucchette) ali cukini (
zucchini). Izbiramo sijoče in nepoškodovane plodove, katerih teža je sorazmerna velikosti. Pretrda lupina je znak prezrelega sadeža z vlaknastim mesom. Najbolj okusne so drobne bučke, dolge 10-15 cm. Ko presežejo 20 cm, se v njih že razvijejo moteča semena.
■ Improvizirajmo.
Bučke najbolje* začinjamo z (abecedno): baziliko*, cimetom, česnom*, kajenskim poprom, klinčki, koprom, koriandrom, majaronom*, meto, origanom, pehtranom,
pestom, peteršiljem*, rožmarinom, timijanom ali/in z žajbljem. Za
hrustljavo ocvrte bučke začinjamo moko za paniranje. Uporabimo suha zelišča ali pa s sveže sesekljanimi potresemo že ocvrte.
Pri cvrenju so zelo pomembni: starost olja, njegova svežina (v istem olju ne cvremo prepogosto) in njegova temperatura.
■
Za cvrenje izbiramo olja z visoko točko dimljenja. Rafinirana, ne ekstra deviška (!). To sta predvsem rumenikovo (260 °C) in olivno olje (240), odlični pa so tudi sončnično, arašidovo in sezamovo (230). Optimalna temperatura olja pri cvrenju je 170 stopinj. Če nimamo kuhinjskega termometra, v ogreto olje potisnemo konico ročaja lesene kuhalnice. Če se okoli nje takoj nabere venček drobnih mehurčkov, je temperatura prava. Ali pa v olje stresemo ščep drobtin, ki morajo takoj zacvrčati. Živila pred cvrenjem dobro posušimo. Sicer se na površini med cvrenjem zbirajo vodni hlapi. Ki zavirajo nastajanje hrustljave skorjice.
Porcija jedi vsebuje pribl. 270 kalorij.
■
Jajca delimo po velikosti oz. po masi na (po standardih EU): S (mala, do 53 g), M (srednja, 53 do 63 g), L (velika, 63 do 73 g) in XL (debela, nad 73 g). V kuharskih receptih so najpogosteje mišljena jajca velikosti M. Segajmo po jajcih z oznako 0 (jajca ekološke reje) ali 1 (jajca proste/pašne reje). S na embalaži pomeni, da so jajca slovenskega izvora.
Hrustljavo ocvrte bučke
■
Panko so grobe japonske drobtine iz kruha brez skorje. Vpijajo manj maščobe, ocvrta živila pa so bolj hrustljava. Takšne ostanejo še nekaj časa po koncu termične obdelave. Panko drobtine so naprodaj tudi pri nas.
Opozorila
■ Če v vroče olje položimo preveč živil, olje ohladimo in zaustavimo cvrenje. Živila vpijajo maščobo in težko jih hrustljavo ocvremo. Če pa živilo spustimo v prevroče olje, se po zunanji strani ocvre. Znotraj pa ostane termično nedodelano.
Bučke vsebujejo veliko
oksalatov. Zato niso živilo za ljudi, ki imajo težave z ledvicami ali z žolčnikom.
■ Modno cvrenje v majhnih količinah olja odsvetujejo prehranski strokovnjaki. Tako pripravljena hrana ne vsebuje manj maščob. Obenem zaradi višjih temperatur v olju nastaja več škodljivih sprememb. Razlika med cvrenjem v veliko in malo maščobe je tudi v tem, da živilo med cvrenjem v malo maščobe toplote ne prejema le iz maščobe. Ampak tudi od posode. Termična obdelava je zato nekoliko krajša.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
hrustljavo ocvrte bučke ali
ocvrte bučke po dunajsko (izvirno:
crispy fried zucchini)
Joanna Cismaru, z bloga
CRAVING HOME COOKED
■ številni različni viri
Spletne povezave
spletni nakup kuharic
Joanne Cismaru
Joanna Cismaru
Hrustljavo ocvrte bučke