Priprava
■ HRUSTLJAVI PIRINI ŽEPKI S ŠPINAČO IN FETO,
GÖZLEME – TESTO. V skledi gladko zmešamo vse sestavine. Ko se povežejo, testo zvrnemo na pomokano delovno površino. Gnetemo ga, da postane prožno. Če s palcem blago pritisnemo nanj, se vdolbinica takoj izravna.
■ Testo pokrijemo s skledico. Pustimo ga počivati 10 minut.
Kdor želi nekoliko izrazitejši okus, mlado špinačo kombinira z blitvo.
■ NADEV. Obe špinači temeljito očistimo, operemo in posušimo. Posušeno sesekljamo. Česen drobno sesekljamo, limonovo lupinico pa drobno naribamo.
■ Oba sira drobno nadrobimo v večjo skledo. Dodamo vse druge sestavine in dobro premešamo.
■ ŽEPKI. Testo razdelimo na četrtine. Prvo četrtino razvaljamo v tanek pravokotnik (22x16 cm). Na sredino stresemo četrtino nadeva, ki ga nekoliko razmažemo. Testo prepognemo, da pokrijemo nadev. Robove zavijamo, pri čemer pazimo, da v žepku ni zračnih žepkov. Podobno razvaljamo in nadenemo preostalo testo.
Tudi pirina moka je naprodaj kot bela ali polnovredna. Bela pirina moka je primerna z peko sladic. Da jim daje boljšo teksturo kakor polnovredna.
■ PEČENJE. V veliki ponvi segrejemo olje in vanjo položimo prvi žepek. Pečemo ga 2–3 minute po vsaki strani. Da se zlato rjavo obarva in postane hrustljav.
Serviranje
Hrustljavi pirini žepki s špinačo in feto se priležejo z limonovim sokom. Pa tudi z jogurtom ali/in s sezonsko (mešano) listnato solato.
Sorodni recepti
Hrustljavi pirini žepki s špinačo in feto
Kuharski leksikon
■
Pira ima v primerjavi s pšenico precej tršo lupino, zato med mletjem ostane v njej več hranilnih snovi. Primerjalno ima tudi nekoliko polnejši okus, vsebuje več beljakovin in manj kalorij. Vonj je kompleksen, sladkast in blag, z nežnim pridihom čokolade. Okus pirinega kruha je poln, struktura pa čvrsta, a dovolj prožna, da se nam ne toži po puhlem belem kruhu.
■
Pri kisanju se sestava mleka precej spremeni. Beljakovine se delno razkrojijo in postanejo lažje prebavljive. Iz sladkorja se razvije osvežilna mlečna kislina. Ta ureja prebavo in pospešuje delovanje trebušne slinavke. Klasičen jogurt se zgosti in postane kremen brez posebnih dodatkov.
Špinačo uvrščamo med »naravno funkcionalno hrano«. Vsi njeni pozitivni zdravstveni učinki so znanstveno dokazani. Z borovnicami in lososom jo uvrščamo med »naj hrano«.
■
Špinača (Spinacia oleracea) je listnata zelenjava. Enako se imenujejo tudi številne druge rastline s podobnimi, užitnimi listi. V kuhinji jo blanširamo, soparimo ali kuhamo. Lepo se zduši v vodi, ki se je drži po pranju. S ščepcem sladkorja je še okusnejša. Uporabljamo jo v juhah, v omakah, mlado pa presno v solatah. Dodajamo jo različnim nadevom, narastkom, pirejem, pitam in testeninam. Blanširana in zabeljena z maslom je klasična prikuha k teletini, perutnini in k jajcem. V jedeh z oznako po florentinsko ima glavno vlogo. 100 g špinače vsebuje le 22 kalorij.
Hrustljavi pirini žepki s špinačo in feto
■
Feta je grški beli mehki soljeni sir z majhnimi luknjicami ali brez njih. Proizvajajo jo iz polnomastnega ovčjega mleka, ki mu lahko primešajo do 30 % kozjega. Njen okus je pikanten, od blagega do ostro pikantnega. Prihaja pretežno iz grške Makedonije, s Peloponeza in Lezbosa.
Opozorila
■ Špinača vsebuje kar nekaj neželenih sestavin. V prvi vrsti oksalno in sečno kislino. Največ teh sestavin, ki povzročajo ledvične kamne, je v listnih rebrih in pecljih starejše špinače. Peclje pred pripravo odstranimo.
Ponarejevalci ne prizanašajo niti feti. Ponarejena feta je proizvedena iz kravjega mleka, je beljena in slabše kakovosti. Po nekaj dneh porumeni.
■ Zaradi podaljšanja trajnosti izvozniki limone in druge agrume pogosto okopajo v raztopini strupenega difenila (E 230) ali pa jih zavijejo v difenil papir. Ko potrebujemo lupinico, segamo po ekološko pridelanih sadežih. Če teh nimamo, limono položimo v skodelico in jo prelijemo z vrelo vodo. Steriliziramo jo nekaj sekund.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
hrustljavi pirini žepki s špinačo in feto, gözleme (izvirno:
spinach + Persian feta gozleme)
Georgia Barnes, z bloga
GEORGIA BARNES
■ številni različni viri
Georgia Barnes