Priprava
■ HRUSTLJAVI KOLAČ S SLAŠČIČARSKO KREMO -
SLAŠČIČARSKA KREMA. V skledi stepemo jajca in koruzni škrob.
■ V loncu pristavimo mleko, sladkor in vaniljev izvleček. Segrevamo do vretja pri srednji temperaturi. Ko zavre, ga odstavimo. Med nenehnim mešanjem polovico mleka postopoma prilijemo na jajčno zmes. Nato mešanico nalijemo na preostalo mleko.
■ Lonec spet pristavimo. Med mešanjem zavremo in kuhamo, da se krema zgosti. Zgoščeno odstavimo.
Maslo praviloma lahko nadomestimo z margarino. Kar pa je s kuharskega in zdravstvenega vidika slabša in neustrezna izbira.
■ Maslo počasi stopimo. Pekač (38x25 cm) namažemo z maslom. Pečico segrejemo na 200 stopinj.
■ SESTAVLJANJE. List testa valovito zmečkamo in ga položimo v pekač. Podobno zmečkamo in položimo še 4 liste testa. Da prekrijemo dno pekača. Če ostane kakšna praznika, jo lahko zapolnimo z delom lista zmečkanega testa. Po testu pokapljamo 1/3 stopljenega masla.
Hrustljavi kolač s slaščičarsko kremo v fazi sestavljanja
■ Pekač položimo v segreto pečico za 5 minut. Da se testo zlato rjavo obarva.
■ Zapečeno testo enakomerno premažemo s kremo. Po kremi položimo 5 zmečkanih listov testa. Kakor za podlago. Po testu enakomerno pokapljamo preostalo maslo. Pekač položimo v segreto pečico za 10–15 minut. Da se testo hrustljavo in temno zlato obarva.
Porcija kolača vsebuje pribl. 825 kalorij.
■ Pekač vzamemo iz pečice. Kolač pustimo počivati 10–15 minut.
Serviranje
Hrustljavi kolač s slaščičarsko kremo izdatno potresemo s sladkorjem v prahu in s cimetom. Narežemo ga in ponudimo. V Grčiji ga ponudijo za zajtrk, krasno pa se ujame s skodelico kave.
Hrustljavi kolač s slaščičarsko kremo
Sorodni recepti
Kuharski leksikon
■
Kupljeno vlečeno testo je naprodaj v dveh debelinah. Tanjšega uporabljamo predvsem za pripravo zavitkov in baklav, debelejšega pa za štruklje in bureke. Odlično vlečeno testo je naprodaj v pokriti ljubljanski tržnici, na liste ali natehtano.
Vlečeno testo so v Evropo domnevno prinesli Turki ob svojem pohodu nad Dunaj, l. 1683.
■
Najboljše je sveže mleko iz mlekomatov, vendar ga je priporočljivo zavreti. V trgovinah segajmo po svežem (ne trajno) pasteriziranem mleku, čeprav je pasterizacija še vedno toplotni postopek, a pri sveže pasteriziranem mleku pri nižjih temperaturah (80 °C).
■
Med (ne)slanim maslom je precejšnja razlika. Soljeno vsebuje več vlage, kar vpliva na teksturo pekovskih izdelkov. Zlasti piškotov, ki so s slanim maslom manj hrustljavi. Testo se pogosto razsloji, piškoti pa postanejo nekoliko podobni listnatemu testu. Pri nas je maslo brez soli praviloma označeno kot surovo maslo. Pri soljenju sladic upoštevamo vsebnost soli v slanem maslu.
Hrustljavi kolač s slaščičarsko kremo
■
Jajca delimo po velikosti oz. po masi na (po standardih EU): S (mala, do 53 g), M (srednja, 53 do 63 g), L (velika, 63 do 73 g) in XL (debela, nad 73 g). V kuharskih receptih so najpogosteje mišljena jajca velikosti M. Segajmo po jajcih z oznako 0 (jajca ekološke reje) ali 1 (jajca proste/pašne reje). S na embalaži pomeni, da so jajca slovenskega izvora.
Slaščičarska krema se med kuhanjem zlahka prismodi. Zato jo kuhamo v posodi z debelim dnom in med nenehnim mešanjem.
■
Spletni nakup kakovostne vanilije (strok, izvleček, prah):
Baldwin's Pure Vanilla Extract,
Blue Cattle Truck Mexican Vanilla,
La Vendecora Mexican Vanilla,
Nielsen Massey Vanilla in
Rain's Choice Madagascar Bourbon Vanilla.
Opozorila
■ Maslo sodi med najokusnejše in najlažje prebavljive maščobe. Žal pa 100 g masla vsebuje kar 240 mg holesterola. Dopustna dnevna količina je do 30 g/oseba.
■ Porcija kolača vsebuje pribl. 825 kalorij.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
hrustljavi kolač s slaščičarsko kremo, bougatsa (izvirno:
bougatsa – crispy filo pastry filled with warm custard cream)
Fotini Gazi, z bloga
Real Greek recipes
■ številni različni viri
Fotini Gazi