Predpriprava
Bučke očistimo, očiščene pa nastrgamo na kolesca. Na srednji širini, ne pretanko. Nastrgane zmešamo z žličko soli in jih stresemo v cedilo. Nežno jih gnetemo 1–2 minuti, da začnejo spuščati vodo. Nazadnje jih pokrijemo s kuhinjsko krpo in pustimo pribl. 40 minut. Pri sobni temperaturi.
Priprava
■ Pekač (38x27 cm) namažemo z oljem in tanko potresemo s koruzno moko. Pečico segrejemo na 175 stopinj.
Bolj drobne in mlajše bučke, kakovostnejša jed.
■ Za pest bučk ožamemo, ožete pa stresemo v skledo. Podobno pripravimo vse. Jajca blago stepemo z vilicami in jih nalijemo na bučke. Čebulo in mlado čebulo drobno sesekljamo in stresemo na bučke. Tudi peteršilj in koper sesekljamo in stresemo v skledo. Prilijemo še oljčno olje.
■ V majhni skledici zmešamo grški jogurt in sodo bikarbono. Mešamo z metlico, da se jogurt malo speni. Nato jogurt nalijemo v skledo z bučkami. Sestavine premešamo s kuhalnico. Dodamo koruzno moko in premešamo. Da se sestavine povežejo. Nazadnje na vse skupaj nadrobimo feto in premešamo.
To pito pripravljajo v Grčiji tudi v različici s kupljenim vlečenim testom. Tako pripravljena je v Grčiji »kolokithopita«.
■ Maso postrgamo v pekač in jo zgladimo z lopatico. Pito pečemo pribl. 40 minut. Pečena je, ko na sredo zabodemo zobotrebec in izvlečemo suhega.
Serviranje
Pito narežemo na 12 kock, ki jih ponudimo. K jedi se prileže kakšna kumarična solata z jogurtom in meto, namaz iz rdeče pese z grškim jogurtom,
tzatziki,
grško solato ali/in s
pečenim krompirjem po grško. Nevsakdanja, a okusna
hrustljava bučkina pita s feto, brez glutena.
Shranjevanje
Hrustljava bučkina pita s feto, brez glutena se obdrži do 24 ur pri sobni temperaturi. V hladilniku pa do 3 dni v ustrezni zaprti posodi. Pred serviranjem jo lahko pogrejemo v mikrovalovki ali v pečici pri 150 stopinjah. Pito pokrijemo z alu folijo pred pogrevanjem, ki traja 10–15 minut.
Sorodni recepti
Kuharski leksikon
■
Pri nakupu bučk izbiramo sijoče in nepoškodovane plodove, katerih teža je sorazmerna velikosti. Pretrda lupina je znak prezrelega sadeža z vlaknastim mesom. Najbolj okusne so drobne bučke, dolge 10-15 cm. Ko presežejo 20 cm, se v njih že razvijejo moteča semena.
■ Improvizirajmo.
Bučke najbolje* odišavljamo z (abecedno): baziliko*, česnom*, koprom, koriandrom, majaronom*, meto, origanom, pehtranom,
pestom, peteršiljem*, rožmarinom, timijanom ali/in z žajbljem.
Najboljša je polnovredna koruzna moka, mleta z mlinskimi kamni. V njej se ohranijo vse (zdrave) sestavine koruznih zrn.
■
Feta je grški beli mehki soljeni sir z majhnimi luknjicami ali brez njih. Proizvajajo jo iz polnomastnega ovčjega mleka, ki mu lahko primešajo do 30 % kozjega. Njen okus je pikanten, od blagega do ostro pikantnega. Prihaja pretežno iz grške Makedonije, s Peloponeza in Lezbosa.
■
Grški jogurt je kralj jogurtov, proizveden iz kravjega ali ovčjega mleka. Tako da iz jogurta v posebnih posodah odcedijo sirotko. Pri tem jogurt izgubi znaten del sladkorja in kalorij (57/100 g). Je lažje prebavljiv in vsebuje dvakrat več proteinov kot navadni jogurt. Primeren je tudi za ljudi z laktozno netoleranco. V kuhinji je priljubljen zaradi goste in kremaste teksture.
Porcija jedi vsebuje pribl. 245 kalorij.
■
Koper, včasih tudi koprc ali sladki janež, je enoletnica, ki zraste do 1,2 m visoko. Če nežne, resaste lističe podrgnemo med prsti, zaznamo prijeten vonj, ki spominja na mešanico peteršilja in kumine. V kuhinji uporabljamo svežega in manj aromatičnega posušenega, užitni pa so lističi in semena.
Opozorila
Ponarejevalci ne prizanašajo niti feti. Ponarejena feta je proizvedena iz kravjega mleka, je beljena in slabše kakovosti. Prepoznamo jo po tem, da se po nekaj dneh rumeno obarva.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
hrustljava bučkina pita s feto, brez glutena (izvirno:
crustless zucchini pie with feta /gluten-free/)
Fotini Gazi, z bloga
Real Greek recipes
■ številni različni viri
Fotini Gazi