Predpriprava
■ Limonino lupinico drobno naribamo.
■ KRHKO TESTO. V večjo skledo presejemo moko. Dodamo ščepec soli in premešamo. Hladno maslo na koščke narežemo na maslo. Tega z vršički prstov (ali v multipraktiku) na hitro vtremo v moko, da dobimo grobe drobtine. Dodamo sladkor, rumenjaka, kislo smetano, mleko in limonino lupinico. Sestavine na hitro ugnetemo, le toliko, da testo oblikujemo v gladko kroglo. Ovijemo ga v prozorno folijo in za 60 minut položimo v hladilnik.
Priprava
■ Pečico ogrejemo na 120 °C.
■ MANDLJEVA KREMA. Mandlje stresemo v krop, nato jih olupimo in stresemo v pekač, ki ga za 10 minut položimo v segreto pečico. Posušene mandlje ohladimo in jih drobno zmeljemo.
■ Zmehčano maslo penasto umešamo s sladkorjem. Dodamo rumenjaka in mandljev liker (
amaretto; gl.
nadomestek) ter dobro zmiksamo. Nazadnje primešamo mlete mandlje.
■
SLAŠČIČARSKA KREMA. Vaniljin strok razpolovimo in izpraskamo stržen. Mleko pristavimo s polovico sladkorja in z vaniljinim strženom ter počasi zavremo.
■ Rumenjaka in preostali sladkor penasto umešamo, da dobimo bledo in penasto kremo. Primešamo malo vročega mleka, potem pa gladko vmešamo jedilni škrob. Vse skupaj nalijemo v vroče mleko in med odločnim mešanjem kuhamo 1 do 2 minuti, da se krema zgosti. Kremo odstavimo in ji primešamo limonin sok. Nazadnje nežno združimo slaščičarsko in mandljevo kremo.
■ Pečico ogrejemo na 180 °C.
■ Hruški olupimo, ju razkosamo na četrtine in izpeškamo. Četrtine zarežemo na lističe, vendar tako, da se držijo skupaj.
■ Ohlajeno testo na blago pomokani delovni površini tanko razvaljamo. Testo položimo v model za pite. Po dnu ga mestoma prešpikamo z vilicami, potem pa model za 7 do 8 minut položimo v ogreto pečico.
■ Model vzamemo iz pečice. Po testu nalijemo kremo, po kremi pa položimo narezane hruške. Hruške potresemo s sladkorjem (gl.
nasveti), model pa za 30 minut položimo v segreto pečico. Pečeno pito vzamemo iz pečice in jo ohladimo do mlačnega.
Serviranje
Mlačno pito potresemo s sladkorjem v prahu, nato pa jo narežemo in ponudimo.
Hruškova pita z mandljevo kremo ali
pita s slaščičarsko kremo z mandlji in hruškami je okusna tudi hladna.
Nakup
■ Najboljše je sveže mleko iz mlekomatov, ki pa ga je priporočljivo zavreti. V trgovinah segajmo po sveže (ne trajno) pasteriziranem mleku, čeprav je pasterizacija še vedno toplotni postopek, a pri sveže pasteriziranem mleku pri nižjih temperaturah (80 °C).
■ Hruško, primerno za kulinarično obdelavo, izberemo tako, da jo potipamo pri peclju, kjer se mora pod pritiskom prsta nekoliko vdati. Na drugih delih mora biti čvrsta. Takšno hruško lahko po potrebi v nekaj dneh povsem zmedimo v domačem hladilniku.
Nadomestek
■ Maslo praviloma lahko nadomestimo z margarino, vendar pa je to s kulinaričnega in zdravstvenega vidika neprimerljivo slabše in povsem neustrezno nadomestilo. Gl. tudi
opozorila.
■ Mandljev liker lahko nadomestimo z rumom ali z viljamovko. Odličen nadomestek je
domači mandljev liker, amaretto.
Nasveti
■ Kadar krhko testo ugnetemo ročno, storimo to čim hitreje, sicer se začne med valjanjem lepiti na delovno površino.
■ Za kakovostno krhko testo uporabimo hladne sestavine, med gnetenjem pa imejmo hladne tudi dlani in prste roke. Na hitro si jih ohladimo pod tekočo hladno vodo.
■ Testo ob robu modela pred pečenjem zaščitimo s trakom alu folije.
■ Izpraskanega vanilijevega stroka nikoli ne zavržemo. Potisnemo ga v sladkor (v prahu) v steklenem kozarcu, ki dobro tesni. Na ta način dobimo kakovostnejši, zlasti aromatičnejši vanilijev sladkor.
Pojasnila
■ Moka nastane s stopenjskim drobljenjem in mletjem žitnih zrn v delce različnih velikosti, ki jih presejejo in tipizirajo. Glede na velikost delcev poznamo moke in zdrobe. Najmanjše delce imajo navadne moke (star izraz je gladke ali mehke moke), zdrobi pa so po velikosti delcev najbliže ostrim mokam.
■ Zmehčano maslo je maslo, ki ga iz hladilnika vzamemo vsaj uro pred uporabo.
■ Jedilni škrob je pri nas bolj znan pod blagovno znamko Gustin in Majdina.
■ Viljamovke so hruške odličnega okusa. Imajo belo, sladko in sočno meso z izraženo kislino in z značilno muškatno aromo.
■ Najbolj cenjena je
bourbon vanilja, ki prihaja iz otočij Indijskega oceana.
Mehiška vanilja je znana tudi kot
originalna vanilja, pridelana na območju, s katerega izvira.
Tahiti vanilja prihaja iz francoske Polinezije.
Francoska vanilja ni vrsta vanilje, ampak s tem imenom označujemo preparate z močnim vonjem vanilje, ki vsebujejo tudi zrnca vanilje.
Različice
gl.
hruškova pita (
številne različice); krhko testo (
številne različice);
mandljeva pita (številne
različice);
pita (številne sladke in slane
različice);
slaščičarska krema (
različice) ipd.
Ideje
■ gl. hruške (številne
ideje); krhko testo (
številne ideje)
■ Če krhko testo ne odleži v hladilniku, se drobi, z dvema izjemama: gl.
francosko testo za pito in
hitro krhko testo.
■ Ko nam ostanejo
beljaki. Beljake lahko v hladilniku hranimo do 10 dni, lahko pa jih tudi zamrznemo (v jogurtov lonček jih gre do pet).
Opombe
Jajčna lupina je lahko bela do rjava. Barva je odvisna od pasme kokoši, v nobenem primeru pa ne vpliva na kakovost jajc. Rjava jajca imajo manj porozno lupino in se obdržijo dlje časa.
Opozorila
■ Belo moko in sladkor uvrščamo med zdravju najbolj škodljiva živila.
■ Maslo sodi med najokusnejše in najlažje prebavljive maščobe. Žal pa 100 gramov masla vsebuje kar 240 miligramov holesterola. Zato je še dopustna dnevna količina zaužitega masla do 30 gramov na osebo.
■ Margarina vsebuje tudi do 35 % trans maščobnih kislin, ki jih je ameriški urad za hrano (FDA) leta 2013 razglasil za škodljive.
■ Jajce je eno najpopolneje sestavljenih in vitaminsko najbogatejših živil. Žal pa je v rumenjaku tudi škodljivi holesterol, ne priporočajo pa jih niti ljudem z obolelim žolčem.
■ Zaradi podaljšanja trajnosti izvozniki limone in druge agrume okopajo v raztopini strupenega difenila (E 230) ali pa jih zavijejo v difenil papir. Lupina tako konzerviranega sadeža je škodljiva tudi po pranju.
Zdravilni učinki
(domnevni)
Hruške delujejo izrazito razstrupljevalno. Dobro vežejo in iz telesa odstranjujejo nekatere elemente, ki se v telesu sicer kopičijo in jih telo samo ne more izločiti. To so zlasti
težke kovine (na primer
svinec, kadmij) in različni strupi (nezdravi konzervansi in drugi dodatki).
Zanimivosti
Že stari Rimljani so poznali 36 različnih sort hrušk.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
hruškova pita z mandljevo kremo ali
pita s slaščičarsko kremo z mandlji in hruškami(izvirno: pita s kruškama i kremom od badema),
Tanje Klaić, z bloga
COOKam i guštma (hrv.)
■ številni različni viri