Priprava
■ V posodi pristavimo in zavremo vino s sladkorjem. Limonovo lupino nastrgamo z lupilcem za zelenjavo ali z nožkom.
■ Hruške olupimo, razpolovimo in razpečkamo.
■ Vrelemu vinu dodamo limonovo lupinico, 4 žličke limonovega in cimet. V zavrelico vložimo razpolovljene hruške. Počasi jih kuhljamo/poširamo 8-10 minut oz. do mehkega.
■ Kuhane hruške poberemo iz vina. Temperaturo povišamo, vino pa kuhamo še približno 10 minut. Da se ukuha do gostote sirupa.
Serviranje
Ohlajene hruške narežemo na krhlje, ki jih razdelimo v skodelice ali na desertne krožnike. Prelijemo jih z omako in ponudimo.
Hruške v rdečem vinu so francoska desertna klasika. K sladici lahko ponudimo vanilijev sladoled. Gl. tudi
izboljšanje.
Nadomestek
■ Rdeče vino po okusu nadomestimo z belim.
■ Limone lahko nadomestimo z limetami, ki so nekoliko bolj kisle in aromatične.
Izboljšanje
■ Pri nas je najpogosteje naprodaj kasija, cenejša vrsta cimeta. Če je le mogoče, kupimo kakovostnejši cejlonski ali vietnamski cimet. Najbolje skorjico z oznako 00000.
■
Improvizirajmo. Hruške najbolje* odišavljamo z (abecedno): armanjakom, balzamičnim kisom, cimetom*, cimetovo baziliko,
Curaçaom, črnim poprom*,
Grand Marnierom, ingverjem*, janežem, kalvadosom (
calvados), kasisom (
cassis), kiršem (
kirsch), klinčki, konjakom, limonami*, marsalo, muškatnim oreščkom, muškatom, pomarančami, rizlingom (pozne trgatve), tropinovcem, vaniljo*, vinom (zlasti z burgundcem*), zvezdastim janežem ali/in z žganjem* (zlasti z viljamovko).
■ Pred serviranjem hruške potresemo z grobo sesekljanimi pinjolami. Ali z opečenimi mandljevimi lističi ali pinjolami.
Nasveti
Hruško, primerno za kulinarično obdelavo, izberemo tako, da jo potipamo pri peclju, kjer se mora pod pritiskom prsta nekoliko vdati. Na drugih delih mora biti čvrsta. Takšno hruško lahko po potrebi v nekaj dneh povsem zmedimo v domačem hladilniku.
Triki
Iz limone iztisnemo več soka, če ogreto na sobno temperaturo pred ožemanjem nekajkrat povaljamo po delovni površini. Pri tem pa nanjo pritiskamo z dlanjo.
Pojasnila
Cimet v prahu pridobivajo iz manj kakovostne cimetove skorje ali / in iz ostankov, ki nastanejo pri rezanju.
Različice
Ideje
■ gl. hruške (številne
ideje); rdeče vino (številne
ideje)
■ S sladko hruško majhnim otrokom zmanjšamo željo po nezdravih sladkarijah in predvsem po škodljivih umetnih (gaziranih) pijačah.
Opozorila
■ Hruške s privlačno bleščečo lupino so v resnici povoskani sadeži, za katerimi je dolgo potovanje iz oddaljenega sadovnjaka oziroma hladilnice.
■ Zaradi podaljšanja trajnosti izvozniki limone in druge agrume pogosto agrume okopajo v raztopini strupenega difenila (E 230) ali pa jih zavijejo v difenil papir. Ko potrebujemo lupinico, segamo po ekološko pridelanih sadežih. Če teh nimamo, limono položimo v skodelico in jo prelijemo z vrelo vodo. Steriliziramo jo nekaj sekund.
Zdravilni učinki
(domnevni)
Hruške delujejo izrazito razstrupljevalno. Dobro vežejo in iz telesa odstranjujejo nekatere elemente, ki se v telesu sicer kopičijo in jih telo samo ne more izločiti. To so zlasti težke kovine (na primer svinec, kadmij) in različni strupi (nezdravi konzervansi in drugi dodatki).
Zanimivosti
Že stari Rimljani so poznali 36 različnih sort hrušk.
Viri
dopolnjen recept iz knjige
Vegetarijanske jedi z vsega sveta, Mladinska knjiga Založba, Ljubljana 2007
številni različni viri