Priprava
■ Z limone olupimo 2 zelo tanka koščka lupinice, brez belega podkožja.
■ V veliki
ponvi pristavimo vino, med, limonino lupinico in sivkine cvetove z delom stebelc. Počasi segrevamo do vretja, vmes pa ponev nekajkrat zazibljemo, da se med stopi.
■ Ko tekočina v ponvi zavre, zvišamo temperaturi in kuhamo nekaj minut, da
alkohol izhlapi.
■ Hruške olupimo kar se da tanko, peclje pustimo.
■ Temperaturo pod ponvijo znižamo, v tekočino pa položimo hruške. Pokrite
poširamo približno 20 minut, vmes jih enkrat obrnemo.
■ Hruške prestavimo v
stekleno skledo.
■ Iz ponve odstranimo sivkine cvetove in limonino lupino, potem pa tekočino ukuhamo na četrtino prvotne količine.
■ Omako prelijemo čez hruške.
Serviranje
Hruške v belem vinu s sivko so osvežujoča, aromatična sladica, ki je enako dobra vroča in hladna. Zraven ponudimo smetano za kuhanje ali stepeno sladko smetano.
Nadomestek
Sveže sivkine cvetove nadomestimo z 2 ščepoma posušenih.
Izboljšanje
Kakovostnejše vino, okusnejša sladica.
Nasveti
■ Hruško, primerno za kulinarično obdelavo, izberemo tako, da jo potipamo pri peclju, kjer se mora pod pritiskom prsta nekoliko vdati. Na drugih delih mora biti čvrsta. Takšno hruško lahko po potrebi v nekaj dneh povsem zmedimo v domačem hladilniku.
■ Limono, pri kateri potrebujemo (tudi) lupino, vedno operemo pod tekočo vročo vodo, potem pa jo temeljito zdrgnemo s kuhinjsko krpo. Gl. opozorila.
Triki
S sladko hruško majhnim otrokom zmanjšamo željo po nezdravih sladkarijah in predvsem po škodljivih umetnih (gaziranih) pijačah.
Pojasnila
■ Poširanje je kuhanje tik pod vreliščem, pri temperaturi okoli 95 °C.
■ Med, proizvod čebel medaric, je gosta, sladka, sirupasta ali kristalna snov, svetlo rumene do temno rjave barve, značilnega okusa, barve in vonja.
Različice
gl. čokoladna zmrzlina z ingverjem in hruškami v belem vinu; hruške v belem vinu s kutinovim sirom in parmezanovimi vaflji; hruške v belem vinu z brusničnim džemom; hruške v rdečem vinu; hruškov kompot z belim vinom in pinjolami; hruškov kompot z rdečim vinom in pinjolami; marinirane hruške v rdečem vinu ipd.
Ideje
gl. hruške (številne različice); sadje v vinu (različice)
Opombe
■ Sivka sodi med mnogostransko uporabna (zdravilna) zelišča, uporabna v kulinariki, medicini in kozmetični industriji. Gl. zdravilni učinki.
■ Ko v kuhinji izbiramo med, upoštevamo različnost okusov, arom in barv, ki so odvisni od vrste čebelje paše. Temnejše vrste medu imajo intenzivnejši, nekoliko bolj grenak okus. Z različnimi vrstami medu za odtenek spreminjamo okus sladice.
Opozorila
■ Hruške s privlačno bleščečo lupino so v resnici povoskani sadeži, za katerimi je dolgo potovanje iz oddaljenega sadovnjaka oziroma hladilnice.
■ Zaradi podaljšanja trajnosti izvozniki limone in druge agrume okopajo v raztopini strupenega difenila (E 230) ali pa jih zavijejo v difenil papir. Lupina tako konzerviranega sadeža je škodljiva tudi po pranju.
Zdravilni učinki
(domnevni)
■ Hruške delujejo izrazito razstrupljevalno. Dobro vežejo in iz telesa odstranjujejo nekatere elemente, ki se v telesu sicer kopičijo in jih telo samo ne more izločiti. To so zlasti težke kovine (na primer svinec, kadmij) in različni strupi (nezdravi konzervansi in drugi dodatki).
■ Sivka deluje proti krčem, depresiji, glavobolu, napenjanju, migreni in omotici, notranje kot čaj, zunanje pa za vtiranje. Sivka pomirja, vse njene učinke pa lahko izkoristimo s pitjem čajev, inhalacijo ali s kopeljo.
■ Med uvrščamo med varovalna živila, ki so za zdravje nadvse pomembna.
Zanimivosti
Že stari Rimljani so poznali 36 različnih sort hrušk.
Viri
■ dopolnjen recept hruške v belem vinu s sivko iz knjige The Fish Store, Bareham, Lindsey, Penguin Group 2006
■ številni različni viri
Spletne povezave
■ nakup številnih knjig Lindsey Bareham (angl.; Amazon)
■ Penguin Group (angl.)
■ skoraj vse o hruškah, pa še prek 200 povezav na recepte (angl.)
” Hruško, primerno za kulinarično obdelavo, izberemo tako, da jo potipamo pri peclju, kjer se mora pod pritiskom prsta nekoliko vdati. “
” Hruške delujejo izrazito razstrupljevalno. “
” Poširanje je kuhanje tik pod vreliščem, pri temperaturi okoli 95 °C. “