Priprava
■ HRUŠKE IN GORGONZOLA V SOLATI. V skledo nalijemo 2,5 dl hladne vode. Limono ožamemo, sok pa precedimo v vodo. Premešamo.
Viljamovke so hruške odličnega okusa. Imajo belo, sladko in sočno meso z izraženo kislino in z značilno muškatno aromo.
■ Hruške operemo in obrišemo. Nato jih pokončno zrežemo na rezine, debele pribl. 6 mm. Po 4 rezine vsake hruške iz sredine prihranimo za to jed. Preostale pojemo ali pa jih uporabimo za kako drugo sladico. Rezine sproti (!) polagamo v okisano vodo. Da ne oksidirajo / potemnijo.
■ Rezine hrušk odcedimo in posušimo na papirnatih brisačah. Orehe grobo sesekljamo.
■ Posušene hruške zložimo na servirno desko ali na večji krožnik. Lahko jih razdelimo tudi na krožnike, na katerih jih nameravamo postreči.
Hruške so odlično ujamejo tudi s črnim poprom. Zato k jedi ponudimo sveže zdrobljenega ali mlinček za poper.
■ Po hruškah nadrobimo gorgonzolo. Enakomerno jih potresemo z orehi. Jed izdatno pokapljamo med tik pred serviranjem (!).
Serviranje
Hruške in gorgonzola v solati ali
solata s hruškami in gorgonzolo so lahko za zajtrk ali za malico. Ponudimo jih tudi kot hladno predjed.
Sorodni recepti
Hruške in gorgonzola v solati
Kuharski leksikon
■
Hruške so pečkati sadeži istoimenskega drevesa (
Pyrus communis). Včasih so gojili visoka, zadnjih 100 let pa pritlikava drevesa. Domače sorte so: bergamotka, maslenka, pastorjevka, tepka, viljamovka idr. Hruške imajo sočno belo meso, rahlo kiselkasto, a še vedno sladko. Hruške uživamo sveže, pogosto s siri. V slaščičarstvu pripravljamo iz njih številne sladice. Del hrušk predelajo v mošt, liker in žganje. 100 g / pribl. 60 kalorij.
■
Hruško, primerno za kuharsko obdelavo, izberemo tako, da jo potipamo pri peclju. Kjer se pod pritiskom prsta nekoliko vda. Na drugih delih mora biti čvrsta. Takšno hruško lahko po potrebi zmedimo v domačem hladilniku. V nekaj dneh.
Ko želimo pikantnejšo jed, uporabimo »gorgonzolo piccante«. Ali pa jo kombiniramo z rokforom. Ko želimo blažjo jed, »gorgonzolo dolce« mešamo z maskarponejem.
■
Gorgonzola je italijanski mehki ali poltrdi sir z modro zeleno plemenito plesnijo, ki se razrašča v sredici. Je iz polnomastnega kravjega mleka, vsebuje 48 % maščobe. Delijo na blažjo in bolj kremno
dolce ter na piccante. Skuti dodajo v sredico plesen (
Penicillium gorgonzola), solijo, prebodejo z iglami in pustijo v jamah zoreti 3 mesece. Tedaj dobi mehka sredica, ki jo je skoraj mogoče mazati, prijeten oster okus. Skorja je rjavkasta z rdečkastim nadihom. Naprodaj je v kolutih višine 16-20 cm, s premerom 25-30 cm, tudi v valjih, težkih 11-12 kg. Zavitih v srebrn papir.
Solata s hruškami in gorgonzolo
Opozorila
■ Hruške delujejo izrazito razstrupljevalno. Dobro vežejo in iz telesa odstranjujejo nekatere elemente. Ki se sicer kopičijo in jih telo samo ne more izločiti. To so zlasti težke kovine (npr. svinec, kadmij) in različni strupi (nezdravi konzervansi ipd.).
■ Hruške s privlačno bleščečo lupino so v resnici povoskani sadeži, za katerimi je dolgo potovanje iz oddaljenega sadovnjaka oz. hladilnice.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
hruške in gorgonzola v solati ali
solata s hruškami in gorgonzolo (izvirno:
pear & gorgonzola salad)
Kayley McCabe, z bloga
THE KITCHEN McCABE
■ številni različni viri
Kayley McCabe
Solata s hruškami in gorgonzolo