Predpriprava
HRENOVKE V LISTNATEM TESTU. Če uporabljamo zamrznjeno listnato (masleno) testo, ga odmrznemo. Najbolje v hladilniku čez noč.
Priprava
■ Semena, čebulo in česen za posip zmešamo v skledici. Klasičen črni pekač obložimo s peki papirjem. Pečico segrejemo na 200 stopinj.
■ Prvi list testa razvaljamo v kvadrat, debel pribl. 3 mm. Razrežemo ga na četrtine.
■ Polovico hrenovke položimo na testeni kvadrat v katerega jo zavijemo. Zvitek položimo v pekač. Podobno pripravimo preostalih 7 zvitkov.
Mešanica maka, sezama, črnega sezama ter sesekljane suhe čebule in sesekljanega suhega česna je v angleško govorečih državah »everything bagel seasoning«.
■ V skodelici stepemo jajce. Z njim premažemo testo, ki ga nazadnje potresemo z mešanico za posip. Hrenovke v listnatem testu, srajčki pečemo 25–30 minut. Da se testo obarva zlato rjavkasto.
Serviranje
Vroče
hrenovke v listnatem testu, srajčki ponudimo z (domačim) paradižnikovim kečapom ali/in z (
dijonsko) gorčico.
Sorodni recepti
Hrenovke v listnatem testu
Kuharski leksikon
■
Hrenovka je tanjša klobasa, nadevana z mešanico fino mletega mesa, maščobe in začimb; gl.
opozorila. Nadevajo jih s svinskim, telečjim, ovčjim, puranjim, piščančjim, konjskim in celo z nojevim mesom. Naprodaj so telečje in perutninske. Prava hrenovka je v naravnem ovčjem črevu, in ob vsakem ugrizu slišno poči. Po slovenskem
Pravilniku o kakovosti mesnih izdelkov je lahko hrenovka le izdelek, ki vsebuje najmanj 75 % testa iz govejega in svinjskega mesa in največ 25 % slanine. Na trgu so kljub temu izdelki, ki ne ustrezajo kriterijem.
Hrenovke so pri Južnih Slovanih sprva servirali z naribanim hrenom. Od tod ime.
■
Hrenovke (wiener würstchen) prihajajo z Dunaja, kjer jih pripravljajo z enakima deloma mlete govedine (ali teletine) in svinjine, sladkorja, soli, šalotke, česna, koriandra in natrijevega nitrata. Nadevane blago prekadijo, obarijo in posušijo. Ameriške hrenovke iz 3/5 govedine in 2/5 svinjine so debelejše od dunajskih.
Golica je hrenovka brez ovoja.
■
Črni sezam je praoblika belega in je aromatičnejši in bogatejši glede na sestavo. Zraste le 1-3 cm visoko. Ima zelene podolgovate koničaste liste in oblikuje kapsule. Te počijo v času zorenja ter raztrosijo majhna sezamova semena naokoli. Tisoč drobnih zrn divjega črnega sezama tehta le 2-6 g.
Hrenovko skuhamo, tako da jo položimo v odstavljen krop. Pokrito pustimo v njem 3–4 minute. Hrenovka ne poči, če jo pred kuhanjem ogrejemo na sobno temperaturo.
■
Hrenovko je prvi izdelal švicarski mesar Johann Georg Lahner, l. 1805. Za mesarja se je izučil v Frankfurtu, kjer je bilo mešanje različnih vrst prepovedano. Zato se je preselil na Dunaj. Klobase iz puste govedine in bolj mastne svinjine je sukal v pare po 140–180 g. Nazadnje jih je prekadil in obaril. Imenoval jih je
Wienner-Frankfurter Wurst. Nad hrenovkami je bil navdušen tudi Franc I. (1768-1835), takratni avstrijski cesar.
■
Pečeno listnato testo je rahlo in krhko, če ga med obdelavo ohranimo hladnega. S čim krajšim razmakom med začetkom priprave in začetkom peke. Med peko lepo dvigne in lista, če pekač oplaknemo z mrzlo vodo. Podoben učinek dosežemo, če med peko položimo v pečico skodelico z vodo. Jedi z listnatim testom so najboljše sveže pečene. Če jih hranimo v ugasnjeni pečici s priprtimi vratci, ostanejo slastne in tople vsaj še 30 minut.
Opozorila
Veliko večino hrenovk pridelajo iz ostankov svinjskega mesa. Z dodatkom piščančjega in puranjega mesa, sojine moke, arom, barv in škodljivega natrijevega nitrata in soli. Sol, ki sodi med najbolj škodljiva živila, pogosto predstavlja kar 2 % vsebine. 100 g hrenovke vsebuje pribl. 310 kalorij.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
hrenovke v listnatem testu, srajčki (izvirno:
everything bagel puff pastry hot dogs) s portala
CLARKE
■ številni različni viri