Priprava
■ Hobotnico očistimo in jo položimo v lonec na pritisk ali ekonom lonec. Prilijemo 2,5 dl hladne vode, lonec pa pokrijemo in pristavimo. Pri srednji temperaturi. Seveda jo lahko skuhamo tudi klasično, v loncu; gl.
pojasnila. Ko se pokaže para, temperaturo znižamo na minimum. Hobotnico kuhamo 12 minut.
■ Kuhano hobotnico odstavimo. Preden odpremo pokrov, upoštevamo navodila (!). Hobotnico ohladimo v tekočini v loncu, kar jo še dodatno zmehča.
■ Paradižnike narežemo na kockice, čebulo in šalotko pa drobno sesekljamo. Peteršilj grobo narežemo.
■ Ohlajeno hobotnico odcedimo in narežemo; lovke na debelejša kolesca. Primešamo ji vse druge sestavine. poper, jasno, sveže mlet ali strt. Solato pokrijemo s prozorno folijo, skledo pa položimo v hladilnik vsaj za 60 minut. Da se okusi prepojijo. Vmes jo nekajkrat premešamo.
Serviranje
Ohlajena
hobotnica v solati z belim fižolom se prileže s kakim svežim, hrustljavim kruhom. Pa s kozarcem pravilno temperiranega, izbranega suhega vina.
Nadomestek
■ Paradižnike lahko nadomestimo z razpolovljenimi (raznobarvnimi) češnjevimi paradižnički.
■ Črni poper je ostrejši od belega, slednji pa je aromatičnejši od črnega. Zato je
poprova mešanica (fr. mignonette) idealna kombinacija obeh.
Izboljšanje
■ Pri hobotnicah velja, da so manjše boljše; najbolj okusne so tiste okoli kilograma. Meso samic je okusnejše, najokusnejše pa so ulovljene poleti. Samca od samice ločimo po izrazito velikih priseskih, ki pa jih imajo le nekaj, pa še te ne na vseh lovkah.
■ Solato lahko izboljšamo s črnimi olivami ali/in s kaprami.
Nasveti
■ Neočiščena hobotnica je jamstvo za njeno svežino. Očiščena se hitro navzame neprijetnega vonja. Svežo hobotnico očistimo, takoj ko jo prinesemo domov. Očiščeno lahko v hladilniku hranimo do 2 dni, v zamrzovalniku pa do 2 meseca.
■ Pozabite na mehčanje hobotnice z udarjanjem ob najbližjo skalo ali pa kuhanje skupaj s plutovinastimi zamaški. Hobotnico preprosto čez noč zamrznemo (ljubitelji imamo v zamrzovalniku vedno kakšno na zalogi), potem pa odmrznjeno z glavo naprej položimo v nesoljeni (!) krop. Sprva jo kuhamo pri visoki, potem pa pri srednji temperaturi. Drugi, po mnenju poznavalcev še boljši način pa je hobotnica v ekonom loncu.
Pojasnila
■ Očiščeno hobotnico primemo za glavo, potem pa jo z lovkami navzdol za nekaj sekund potopimo v (nesoljeni) krop. Hobotnico za nekaj sekund dvignemo, nato pa jo znova potopimo v krop za nekaj sekund. Postopek ponovimo vsega skupaj trikrat. Da se skodrajo vršički lovk. Pokrito kuhamo 20 minut. Nato jo odstavimo in pokrito pustimo v kropu še 20 minut.
■ Ekstra deviško olivno olje je oznaka za olivno olje iz kakovostnih, optimalno zrelih oliv, hladno stisnjenih (do 27 °C) čimprej po obiranju. Takšno olje vsebuje manj kot 0,8 % nasičenih maščobnih kislin. Ekstra deviško olivno olje mora imeti predpisane organoleptične lastnosti.
■ Balzamični kis starajo tako, da sladkor v zgoščenem grozdnem soku pretvorijo v alkohol, alkohol pa v ocetno kislino. Sok nalijejo v 200-litrske sode. V naslednjih stopnjah staranja (12, 24, 48 ali 100 let), kis prelivajo v vedno manjše sode iz različnih vrst lesa. Prostornina zadnjega soda ne sme presegati 20 litrov.
Različice
gl.
hobotnica v solati (številne
različice) ipd.
Ideja
gl. hobotnica (številne
ideje); paradižnik (številne
ideje)
Opombe
■ Za 4–8 oseb kupimo 2–4 kg težko hobotnico. Oziroma 4–8 kilske; gl.
izboljšanje.
■ Pri paradižniku je v tkivu, ki spominja na nekakšen gel in s katerim so semena pripeta na sredino sadeža (botanično jagoda), največ umamija. To je okus, ki ga najlažje opišemo z besedama
polno ali
mesnato.
Opozorila
Fižol pri večini ljudi povzroča prebavne pline oziroma vetrove. Še posebej, če ni dobro kuhan.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
hobotnica v solati z belim fižolom (izvirno: ljetna salata od hobotnice i bijelog graha) s portala
Dobra hrana (hrv.)
■ številni različni viri