Gurman.eu - EU web awards finalist
Uporabnik Išči
    IŠČI PODROBNO

    Hobotnica v solati s krompirjem, olivami in kaprami

    Ena boljših različic priljubljene solate. Z dodatkom rukole, narezanih zelenih oliv in kaper. Hobotnica v solati s krompirjem, olivami in kaprami, začinjena z mešanico oljčnega olja, limonovega soka, česna in peteršilja.
    5.00 4 št. oseb: za 3–4 osebe čas priprave: pribl. 60 min. zahtevnost: (5.00; 4 ocene) 01. oktober 2020 št. ogledov: 706
    Avtor: Urednik
    Izvirno: JA U KUHINJI…
    Receptov: 15290
    Gurman/ka od: 17. julij 2004
    Oceni
    1
    2
    3
    4
    5
    Ocenjevanje je omogočeno samo registriranim obiskovalcem.
    Zahvaljujemo se ti za oceno recepta.
    Shrani v Moja kuharica
    Natisni
    Shranjevanje je omogočeno samo registriranim obiskovalcem.

    Sestavine

    • 1 hobotnica, pribl. 1 kg
    • 4–5 srednje velikih krompirjev
    • 100 g rukole
    • 50 g zelenih oliv
    • 1 žlica kaper
    preliv
    • pribl. 1 dl ekstra deviškega olivnega olja
    • sok 3/4–1 limone
    • sol
    • beli poper v zrnu
    • 2 stroka česna
    • 2 žlici drobno sesekljanega peteršilja
    dekoracija, neobvezna
    • 1 kolesce rdeče grenivke
    • 1 kolesce limete

    Predpriprava

    Hobotnico odmrznemo. Tudi, če kupimo svežo, jo zamrznemo vsaj za 2 dni. Bo zagotovo mehka.

    Priprava

    ■ V loncu pristavimo vodo za kuhanje hobotnice; gl. opombe. Hobotnico očistimo po potrebi. Kdor ne zna, naj pogleda VIDEO.
    ■ Očiščeno hobotnico primemo za glavo in jo z lovkami navzdol potopimo v (nesoljeni!) krop. Za nekaj sekund. Hobotnico za nekaj sekund dvignemo, nato pa jo znova potopimo v krop za nekaj sekund. Postopek ponovimo vsega skupaj trikrat. Da skodramo vršičke lovk. Nazadnje hobotnico potopimo v vodo.
    ■ Če imamo trdo vodo, v vodo dodamo plutovinast zamašek. Vode ne solimo (!). Zavremo, hobotnico pa pokrito kuhljamo pribl. 40 minut. Kuhana je, ko krak na debelejšem delu zlahka prebodemo z vilicami.
    ■ Kuhano hobotnico ohladimo v vodi, v kateri se je skuhala. Če se odločimo servirati toplo solato, hlajenje opustimo. Uskladimo čas kuhanja hobotnice in krompirja, da bosta kuhana istočasno.
    ■ V drugem loncu pristavimo olupljen, na kockice zrezan krompir. Skuhamo ga do mehkega.
    ■ Olive izpeškamo in narežemo na kolesca. Kapre iz slanice oprhamo s hladno vodo. Če so iz slanice, jih namočimo v hladno vodo. Rukolo operemo, odcedimo in posušimo.
    ■ PRELIV. V skodelici zmešamo limonov sok in sol, da se sol stopi. Prilijemo olje.
    Peteršilj in česen drobno sesekljamo in ju dodamo. Še sveže mlet/strt poper in gladko premešamo.
    ■ Kuhan krompir odcedimo, odcejenega pa pristavimo za minuto. Da izhlapi nekaj odvečne pare. Pazimo, da ga ne zažgemo. Krompir stresemo v v skledo. Še vročega prelijemo s polovico preliva in nežno premešamo.
    ■ Kuhano hobotnico narežemo.

    Serviranje

    Hobotnica v solati s krompirjem, olivami in kaprami je lahko postrežena na dva načina.
    A (kakor na nosilni fotografiji) Najlepše lovke položimo na krožnik, druge narežemo in primešamo krompirju. Skupaj z rukolo in z večino narezanih oliv in kaper. Postavitev dokončamo kakor na fotografiji ali po svoje. Lovke prelijemo s preostalim prelivom.
    B (gl. spodnjo fotografijo) Vse sestavine zmešamo v skledi.

    Nadomestek

    Črni poper je ostrejši od belega, slednji pa je aromatičnejši od črnega. Zato je poprova mešanica (mignonette) idealna kombinacija obeh

    Izboljšanje

    ■ Pri hobotnicah velja, da so manjše boljše; najbolj okusne so tiste okoli kilograma. Meso samic je okusnejše, najokusnejše pa so ulovljene poleti. Samca od samice ločimo po izrazito velikih priseskih, ki pa jih imajo le nekaj, pa še te ne na vseh lovkah.
    ■ Najbolj okusne so drobne kapre v soli, ki ohranijo čvrstost in okus. Najboljše prihajajo iz francoskih Nice, Marseilla in Toulona, z grškega Santorinija in z majhnega italijanskega otoka Pantelleria. Pred uporabo jih namočimo v hladno vodo.

    Nasveti

    ■ Neočiščena hobotnica je jamstvo za njeno svežino. Očiščena se hitro navzame neprijetnega vonja. Svežo hobotnico očistimo, takoj ko jo prinesemo domov. Očiščeno lahko v hladilniku hranimo do 2 dni, v zamrzovalniku pa do 2 meseca.
    ■ Peteršilj pred nakupom poduhamo, da ugotovimo, koliko arome vsebuje. V peteršiljevi korenini je kar 3- do 4-krat več eteričnega olja kot v lističih.

    Triki

    Hobotnico skuhamo v ekonom loncu v 12 minutah. Pribl. kilogram težko pristavimo z 2,5 dl vode, zavremo in kuhamo 12 minut. Ko lonec odpremo, hobotnico ohladimo v tekočini v loncu. To jo še dodatno zmehča.

    Pojasnila

    ■ Hobotnica (Octopus vulgaris) v dolžino lahko zraste do 3 m, tehta pa lahko do 15 kg. Hrani se z raki, z ribami in s školjkami. Hobotnica spreminja obliko in barvo; osnovna barva je sivorjava. Tako se prilagaja okolici in skriva pred plenilci. Največ hobotnic je v Sredozemlju.
    ■ Zelene olive vsebujejo več oleuropeina, zato se nekoliko bolj grenke od črnih.
    ■ Kapre niso plod, ampak cvetni popek sredozemskega grma kaprovca (Capparis spinosa). Zanj je značilno, da raste na skalnatem področju, kjer lahko korenine segajo tudi do 10 m globoko. Ima nežne, bele ali roza cvetove, ki pa cvetijo le nekaj ur, zato je nabiranje kaper prava umetnost.
    ■ Ekstra deviško olivno olje je oznaka za olivno olje iz kakovostnih, optimalno zrelih oliv, hladno stisnjenih (do 27 °C) čimprej po obiranju. Takšno olje vsebuje manj kot 0,8 % nasičenih maščobnih kislin. Ekstra deviško olivno olje mora imeti predpisane organoleptične lastnosti.

    Različice

    ■ Grki kuhano hobotnico 5 dni marinirajo v marinadi iz enake količine ekstra deviškega olivnega olja in rdečega vina, soli, popra, česna in timijana. Postrežejo jo z opečenimi kruhovimi kockami in krhlji limone.

    Ideje

    gl. hobotnica (številne ideje); krompir (številne ideje)

    Opombe

    Nekateri viri svetujejo, naj hobotnico pristavimo v hladni vodi.

    Opozorila

    Vode za kuhanje hobotnice nikoli ne solimo. Zato, ker je hobotnica zadosti slana že sama po sebi. Pa tudi zato, ker pod vplivom soli postane žilava.

    Zanimivosti

    Hobotnica je ob slovenski in hrvaški obali je znana tudi kot folpa, mušun ali štokalj. Pogosto napačno tudi kot mrkač (Ozaena moschata), ki pa je druga vrsta osmerokrakega mehkužca.

    Viri

    ■ preveden in dopolnjen recept hobotnica v solati s krompirjem, olivami in kaprami (izvirno: salata od hobotnice) Olivera Senić, z bloga JA U KUHINJI… (srb.)
    ■ številni različni viri
     

    Sorodni recepti

    Hobotnica, mladi krompir in paradižnik v solati
    Majhna hobotnica je najbolj okusna, zato ob več jedcih malo pogoljufamo z mladim krompirjem. Ta na novo zaživi v ...
    (5.00; 2 oceni)
    Karpačo iz hobotnice in pistacijami
    Hladen morski narezek iz hobotnice.Priprava je dokaj lahka, okus pa ojačamo z limoninim ...
    (5.00; 10 ocen)
    Hobotnica na žaru
    Hobotnica na žaru združi 3 kuharske tehnike. Na hitro blanširano v pečici pokrito počasi kuhljamo na posteljici iz ...
    (5.00; 4 ocene)
    © 2004-2023 Gurman.eu | Pogoji uporabe | Zasebnost | Piškotki
    15.414 receptov
    Moja kuharica
    Odstrani