Priprava
■ HOBOTNICA V SOLATI S ČEŠNJEVCI. Pripravimo nesoljeno
zavrelico.
■ Hobotnico očistimo. Očiščeno položimo v vrelo zavrelico; kuhamo jo 30–45 minut.
■
Solatni preliv. Čili narežemo na čisto tanka kolesca ali pa ga grobo sesekljamo.
■ Limeto ožamemo. Soku primešamo čili, potem pa postopoma še med. Prilijemo malo medu in zmešamo v gladko tekočino. Nato primešamo še malo medu in znova premešamo.
■ Ko je mešanica podobna okusu sladke limonade, med stepanjem v tankem curku prilivamo olje; gl.
nadomestek. Preliv nazadnje posolimo, po okusu pa ga izboljšamo z dodatkom limetinega soka ali medu ali/in čilija.
■ Češnjevce očistimo in razpolovimo. S prerezano stranjo navzgor jih položimo na večji krožnik.
■ Zelišča osmukamo in drobno sesekljamo. Z njimi potresemo češnjevce, ki jih nazadnje pokapljamo s polovico solatnega preliva.
■ Kuhano hobotnico vzamemo iz zavrelice; ohladimo jo do toplega. Lovke ločimo od trupa.
■ Litoželezno ponev ogrejemo. V ogreti opečemo hobotničine lovke, ki jih varčno posolimo.
■ Opečene lovke vzamemo iz ponve. Tanjše konice porežemo, debeljši del pa podolžno razpolovimo. Lovke narežemo na večje oz. daljše koščke. Narezano hobotnico enakomerno potresemo po češnjevcih. Pokapljamo jo s preostalim solatnim prelivom.
Serviranje
Hobotnica v solati s češnjevci je izvrstna hladna do mlačna predjed, h kateri se priležejo
opečeni kruhki.
Nakup
Neočiščena hobotnica je jamstvo za njeno svežino. Očiščena se hitro navzame neprijetnega vonja. Gl. tudi
izboljšanje.
Nadomestek
■ Olje oljen repice lahko nadomestimo z oljem iz grozdnih pešk.
■ Limetin sok lahko nadomestimo z limonovim.
■ Delikatesna različica zeliščnega šopka je
šopek plemenitih zelišč (
fines herbes).
■ Sveže čilije lahko izven sezone nadomestimo s čilijevimi kosmiči.
Izboljšanje
■ Pri hobotnicah velja, da so manjše boljše; najbolj okusne so tiste okoli kilograma. Meso samic je okusnejše, najokusnejše pa so ulovljene poleti. Samca od samice ločimo po izrazito velikih priseskih, ki pa jih imajo le nekaj, pa še te ne na vseh lovkah. Gl. tudi
nakup.
■ Če je le mogoče, uporabljajmo bolj zdrava (in dražja) ekstra deviška olja. Ki med predelavo pridelavo ne presežejo temperature 27 °C in vsebujejo manj kot 0,8 % nasičenih maščobnih kislin. Zelo priljubljeno je ekstra deviško olivno olje, naprodaj pa so tudi številna druga.
■ Solatni preliv lahko izboljšamo s sesekljano šalotko, z izkoščičenimi črnimi olivami ali/in z grobo sesekljanimi pistacijami.
Hobotnica v solati s češnjevci
Nasveti
Ko v kuhinji izbiramo med, upoštevamo različnost okusov, arom in barv, ki so odvisni od vrste čebelje paše. Temnejše vrste medu imajo intenzivnejši, za odtenek bolj grenak okus.
Triki
Pozabimo na mehčanje hobotnice z udarjanjem ob najbližjo skalo ali pa kuhanje skupaj s plutovinastimi zamaški. Hobotnico preprosto čez noč zamrznemo (ljubitelji imamo v zamrzovalniku vedno kakšno na zalogi), potem pa odmrznjeno z glavo naprej položimo v nesoljeni (!) krop. Sprva jo kuhamo pri visoki, potem pa pri srednji temperaturi. Drugi, po mnenju poznavalcev še boljši način pa je: hobotnica v ekonom loncu.
Pojasnila
■ Hobotnice (
Octopus) so glavonožci z 8 enakimi lovkami, dolgi do 3 m in težki do 25 kg. Sodijo med mehkužce. Poznamo nekaj sto vrst, večina je užitna. Meso najboljših vrst hobotnic je primerljivo z jastogovim. Večinoma govorimo o navadni hobotnici (
Octopus vulgaris). Med manjšimi najpogosteje uživamo muškatno (
Eledone moschata) in belo hobotnico (
Eledone cirrosa). Hobotnico je potrebno očistiti. Črnilo uporabimo za črne rižote ipd. Kuhana je mehka, če jo pred tem zamrznemo.
■ V hobotnico potisnemo enega ali več zamaškov (glede na velikost). Da med kuhanjem plava na površju. Lovke, ki so najbolj okusne, pa so vseskozi potopljene v tekočino. Pravijo, da je najboljši test za pravilno kuhano hobotnico en krompir. Ki ga kuhamo skupaj z njo. Ko je kuhan krompir, je optimalno kuhana tudi hobotnica. S kuhane hobotnice odstranimo kožo in trše priseske. Narezano pripravljamo v solati, lahko pa jo dodamo rižotam, testeninam z mehkužci, omakam ipd. Odlična je opečena na žaru, lahko jo tudi narežemo in ocvremo.
■ Češnjevci ali češnjevi paradižnički (tudi
zemeljske češnje) so drobna, izjemno aromatična in sočna vrsta paradižnika.
■ Limeta je manjše, 4-5 m visoko drevo. Plodovi so majhni, ovalni do okrogli, s tankim olupkom. Običajno oberejo še zelene sadeže, ki so bolj dišeči in okusni. Če dozorijo na drevesu, zarumenijo do nekoliko oranžne barve. Limete so za odtenek bolj aromatične in kisle od limon.
■ Ostrino čilija izražamo s skovili (Scovill), enotami, poimenovanimi po znanstveniku, ki je leta 1912 lestvico ostrine določil s preprostim okušanjem skupine prostovoljcev. Oznaka je pogosto
SHU (Scoville Heat Units). Danes uporabljajo natančno metodo merjenja koncentracije kapsaicina s tekočinsko kromatografijo visoke ločljivosti (HPLC). Čiliji dosegajo ostrino od nekaj 100 do precej več kot 2 milijona skovilov.
Različice
Opombe
Češnjevce uvrščamo med varovalna živila, ki so za zdravje nadvse pomembna. Paradižnik med drugim izboljšuje razpoloženje in omogoča miren spanec.
Opozorila
■ Vode za kuhanje hobotnice nikoli ne solimo. Zato, ker je hobotnica zadosti slana že sama po sebi. Pa tudi zato, ker pod vplivom soli postane žilava.
■ Kadar pripravljamo zeliščno mešanico ali zeliščni šopek, posebej pazimo, da aroma enega zelišča ne prevlada. Pri doziranju, na primer, upoštevajmo, da je vonj žajblja bistveno močnejši od peteršiljevega, in podobno. Osnovno pravilo pa je: Raje premalo, kakor preveč!
■ Med rokovanjem ali po sekljanju čilija s prsti nikar ne segajmo v oči ali na ustnice oziroma v ustno votlino. Roke si nemudoma temeljito operemo pod tekočo vodo. Sicer si bomo iz čilija s prsti na občutljivejše dele telesa zanesli ostro pekoče alkaloide.
Zanimivosti
Hobotnica (
Octopus vulgaris) je ob slovenski in hrvaški obali je znana tudi kot
folpa, mušun ali štokalj, pogosto napačno tudi kot
mrkač, ki pa je druga vrsta osmerokrakega mehkužca (
Ozaena moschata).
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
hobotnica v solati s češnjevci (izvirno:
tomato and octopus salad) z bloga
HUNGRY GHOST (angl.)
■ številni različni viri