Predpriprava
Hobotnico odmrznemo v hladilniku, čez noč.
Priprava
■ Odmrznjeno hobotnico operemo. Oprano položimo v litoželezno posodo s pokrovom. Lahko je tudi ognjevarna posoda z debelim dnom. Hobotnico prelijemo z oljem in pristavimo. Ko začne cvrčati, temperaturo znižamo. Pokrito skuhamo do mehkega, praviloma zadostuje 60 minut.
■ Peteršilj drobno sesekljamo tik pred koncem kuhanja hobotnice. Česen stremo ali/in drobno sesekljamo.
Na pol dušeno hobotnico lahko dokončamo na žaru. Sok pripravimo po receptu.
■ Kuhano hobotnico preložimo na krožnik. Sok v posodi kuhamo z dodatkom kisa, soli, sveže mletega popra, peteršilja in česna. Da se zgosti. V zgoščenega položimo hobotnico, ki jo nekajkrat obrnemo. Da se obloži z zgoščenim sokom.
Serviranje
Hobotnica v lastnem soku se prileže s
krompirjevim pirejem, s
pastinakovim pirejem ali s
cvetačnim pirejem.
Sorodni recepti
Kuharski leksikon
■
Hobotnica (Octopus vulgaris) v dolžino lahko zraste do 3 m, tehta pa lahko do 15 kg. Hrani se z raki, z ribami in s školjkami. Hobotnica spreminja obliko in barvo; osnovna barva je sivorjava. Tako se prilagaja okolici in skriva pred plenilci. Največ hobotnic je v Sredozemlju.
Ohranimo morsko favno. Ne kupujmo hobotnic, lažjih od 1,5 kg. Ki se niso imele možnost razmnoževati.
■
Neočiščena hobotnica je jamstvo za njeno svežino. Očiščena se hitro navzame neprijetnega vonja. Svežo hobotnico očistimo, takoj ko jo prinesemo domov. Očiščeno lahko v hladilniku hranimo do 2 dni, v zamrzovalniku pa do 2 meseca.
■
Pri hobotnicah velja, da so manjše boljše; najbolj okusne so tiste okoli kilograma; gl.
opozorila. Meso samic je okusnejše, najokusnejše pa so ulovljene poleti. Samca od samice ločimo po izrazito velikih priseskih, ki pa jih imajo le nekaj, pa še te ne na vseh lovkah.
■
Pri dušenju je izjemno pomembno, da posoda, v kateri dušimo, dobro tesni. Tako v jedi zadržimo več aromatičnih snovi, ki se med postopkom sproščajo iz živil in dodatkov. Če pokrovka ne tesni, posodo najprej pokrijemo s kosom alu folije (ki naj sega nekaj centimetrov čez rob). Nato nanjo pritisnemo pokrovko.
Opozorila
Ohranimo morsko favno. Ne kupujmo hobotnic, lažjih od 1,5 kg. Ki se niso imele možnost razmnoževati.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
hobotnica v lastnem soku (izvirno:
hobotnica u vlastitom šugu)
Julia Radojević, z bloga
slatka domaćica (srb.)
■ številni različni viri
Julia Radojević