Priprava
Hobotnico očistimo (gl. video na dnu strani), če še ni. Očiščeno zamrznemo za 24, še bolje, za 48 ur. Da počijo vlakna v lovkah in se hobotnica hitreje zmehča. Pred kuhanjem jo odmrznemo.
Priprava
■ Pečico segrejemo na 180 stopinj.
■ KROMPIR olupimo in narežemo na podobno velike koščke. Stresemo ga v skledo in prelijemo z oljem. Začinimo ga s soljo in sveže mletim poprom. Dobro premešamo in stresemo v pekač. Krompir pečemo 30–40 minut. Da se zlato rjavkasto obarva.
Jed je še okusnejša, če kuhane lovke na hitro opečemo na žaru nad ogljem. Lahko tudi v žar ponvi.
■ HOBOTNICA. V loncu zavremo toliko vode, da bo hobotnica potopljena vanjo. V krop potopimo samo lovke za nekaj sekund. Hobotnico dvignemo iz kropa in jo potopimo do polovice. Spet jo dvignemo iz vode, nazadnje pa vanjo potopimo celo. Pomembno je, da je prekrita z vodo. Najbolje, da jo obtežimo s kakšnim krožnikom ali z lažjo skledo. Da ostane pod površjem. Pokrito počasi kuhljamo 30 minut, po 20 minut za vsak kilogram teže.
Omako izvirno pripravljajo z vijoličnimi perujskimi olivami »botija«. Od tod tudi njena barva.
■ MAJONEZNA OLIVNA OMAKA. Izkoščičene olive gladko zmiksamo z žlico olja.
■ Česen naribamo. V skledo nalijemo jajce. Dodamo
dijonsko gorčico, sol in česen. Zmešamo z metlico. Med nadaljnjim mešanjem postopoma, v tankem curku prilivamo olje. Dokler ne dosežemo želene gostote. Nazadnje vmešamo nekaj kapljic limetinega / limonovega soka in zmiksane olive.
Jed je izvirno še preprostejša. Samo tanko narezane kuhane lovke na majonezni olivni omaki. Se pa prav krompir odlično ujame z omako.
■ Kuhano hobotnico vzamemo iz vode. Lovke odrežemo.
Serviranje
Na krožnike razdelimo 2/3 omake. Po njej razdelimo pečeni krompir, po krompirju pa lovke. Preostalo omako nalijemo po lovkah.
Hobotnica s pečenim krompirjem in majonezno olivno omako ali
hobotnica po perujsko je lahko topla predjed (za 4) ali glavna jed (2).
Sorodni recepti
Kuharski leksikon
■ Hobotnica (
Octopus vulgaris) v dolžino lahko zraste do 3 m, tehta pa lahko do 15 kg. Hrani se z raki, z ribami in s školjkami. Hobotnica spreminja obliko in barvo; osnovna barva je sivorjava. Tako se prilagaja okolici in skriva pred plenilci. Največ hobotnic je v Sredozemlju.
■ Pri hobotnicah velja, da so manjše boljše; najbolj okusne so tiste okoli kilograma. Meso samic je okusnejše, najokusnejše pa so ulovljene poleti. Samca od samice ločimo po izrazito velikih priseskih, ki pa jih imajo le nekaj, pa še te ne na vseh lovkah. Gl.
opozorila.
■ Neočiščena hobotnica je jamstvo za njeno svežino. Očiščena se hitro navzame neprijetnega vonja. Svežo hobotnico očistimo, takoj ko jo prinesemo domov. Očiščeno lahko v hladilniku hranimo do 2 dni, v zamrzovalniku pa do 2 meseca.
Sorte krompirja za pečenje; gl. krompir.
■ Olive delimo na zelene in na črne. Zelene so mladi plodovi, ki so bolj čvrsti od povsem zrelih črnih oliv. Te so nežnejšega okusa, vsebujejo pa tudi več olja. Najokusnejši so drobni plodovi.
■
Dijonska gorčica je ena najbolj znanih francoskih gorčic. S kontroliranim poreklom in zaščitenim imenom. Je zrnata in izrazitega, pikantnejšega okusa od klasične rumene gorčice. Ki ni ustrezen nadomestek.
Opozorila
■ Ohranimo morsko favno. Ne kupujmo hobotnic, lažjih od 1,5 kg. Ki se niso imele možnost razmnoževati. Gl.
kuharski leksikon.
■ Vodo za kuhanje hobotnice ne solimo. Med kuhanjem spušča morsko vodo in je zadosti slana sama po sebi. Dodana sol jo naredi žilavo.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
hobotnica s pečenim krompirjem in majonezno olivno omako (izvirno:
Peruvian pulpo al olivo; octopus with olive sauce)
Lorena Salinas, z bloga
CRAVINGS JOURNAL (angl., šp.)
■ številni različni viri
Lorena Salinas
Kako očistimo hobotnico