Priprava
■ Hobotnico lahko
skuhamo v ekonom loncu.
■ Pripravimo žar, zakurimo in primerno segrejemo oglje; gl.
nasveti. Rešetko dobro očistimo in jo položimo na žar. Temperatura močno segretega oglja znaša kakih 320 stopinj. Če je oglje kakovostno, je lahko tudi 50 stopinj višja.
■
ČIMIČURI. Čilije očistimo in drobno sesekljamo. Koriander in peteršilj osmukamo in dokaj drobno sesekljamo. Česen stremo in drobno sesekljamo. Šalotko narežemo na karseda drobne kockice.
■ V skledici zmešamo limonov sok in sol, da se sol stopi. Dodamo vse druge sestavine za omako in dobro premešamo.
■ Hobotnico razpolovimo; če uporabimo samo večje lovke, razpolovimo te. Po prerezani strani jo premažemo z manjšim delom čimičuri omake. Hobotnico položimo na žar z nenamazano stranjo navzdol. Ko se opeče po spodnji strani, jo obrnemo in zapečemo še po drugi. Vsega nekaj minut po vsaki strani.
Serviranje
Hobotnica na žaru s čimičurijem je lahko topla predjed (za 4) ali samostojna jed (2). K jedi ponudimo preostalo omako, kakšen dober hrustljav kruh ali
opečene kruhke. In kozarec vrhunskega suhega belega vina.
Nakup
Neočiščena hobotnica je jamstvo za njeno svežino. Očiščena se hitro navzame neprijetnega vonja. Svežo hobotnico očistimo, takoj ko jo prinesemo domov. Očiščeno lahko v hladilniku hranimo do 2 dni, v zamrzovalniku pa do 2 meseca.
Kako očistimo hobotnico
Nadomestek
gl.
opozorila
Izboljšanje
Pri hobotnicah velja, da so manjše boljše; najbolj okusne so tiste okoli kilograma. Meso samic je okusnejše, najokusnejše pa so ulovljene poleti. Samca od samice ločimo po izrazito velikih priseskih, ki pa jih imajo le nekaj, pa še te ne na vseh lovkah.
Nasveti
gl.
opozorila
Pojasnila
■ Hobotnica (
Octopus vulgaris) v dolžino lahko zraste do 3 m, tehta pa lahko do 15 kg. Hrani se z raki, z ribami in s školjkami. Hobotnica spreminja obliko in barvo; osnovna barva je sivorjava. Tako se prilagaja okolici in skriva pred plenilci. Največ hobotnic je v Sredozemlju.
■ Ekstra deviško olivno olje je oznaka za olivno olje iz kakovostnih, optimalno zrelih oliv, hladno stisnjenih (do 27 °C) čimprej po obiranju. Takšno olje vsebuje manj kot 0,8 % nasičenih maščobnih kislin. Ekstra deviško olivno olje mora imeti predpisane organoleptične lastnosti.
■ Ostrino čilija izražamo s skovili, enotami, poimenovanimi po Wilburju L. Scovillu, znanstveniku, ki je leta 1912 lestvico ostrine določil s preprostim okušanjem skupine prostovoljcev. Oznaka je pogosto SHU (
Scoville Heat Units), Skovilove enote ostrine. Čiliji dosegajo ostrino od nekaj 100, do nekaj milijonov skovilov.
Različice
Ideje
gl. hobotnica (številne
ideje)
Opombe
Kako pekočo omako želimo, se odločimo sami. Z izborom in s količino čilijev. Gl.
pojasnila.
Opozorila
■ Vode za kuhanje hobotnice nikoli ne solimo. Zato, ker je hobotnica zadosti slana že sama po sebi. Pa tudi zato, ker pod vplivom soli postane žilava.
■ Med rokovanjem ali po sekljanju čilija s prsti nikar ne segajmo v oči, na ustnice ali druge občutljivejše dele telesa. Roke si nemudoma temeljito operemo pod tekočo vodo, najbolje v kombinaciji s sodo bikarbono. Z večjo količino čilijev delamo v rokavicah, gumijastih ali najlonskih.
■ Koriander ima specifičen okus, ki marsikomu ni všeč. Nadomeščamo ga s peteršiljem.
Zanimivosti
Hobotnica je ob slovenski in hrvaški obali je znana tudi kot
folpa, mušun ali
štokalj. Pogosto napačno tudi kot mrkač (
Ozaena moschata), ki pa je druga vrsta osmerokrakega mehkužca.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
hobotnica na žaru s čimičurijem (izvirno: grilled octopus with chimichurri)
Anna, z bloga
SERVING DUMPLINGS
■ številni različni viri