Priprava
■ Pristavimo velik lonec z vodo za kuhanje hobotnice. Hobotnico temeljito operemo. Položimo jo v krop in kuhamo 45 do 60 minut. Hobotnica je kuhana, ko se priseski ločujejo od lovk. Gl. tudi nasveti.
■ Krompir očistimo, narežemo na kockice in skuhamo v sopari.
■ Paradižnika očistimo in narežemo na kockice. Česen olupimo in drobno sesekljamo.
■ Kuhano hobotnico odcedimo, olupimo in narežemo na koščke. Kuhan krompir odcedimo in ohladimo na sobno temperaturo.
■ Čebulo olupimo in narežemo na čim tanjša kolesca. V skledi dobro premešamo narezano hobotnico, čebulo, olivno olje, balzamični kis ter sesekljana peteršilj in česen.
■ Dodamo krompir in paradižnik, posolimo in nežno premešamo. Solato pustimo 30 minut, vmes jo nekajkrat nežno premešamo.
Serviranje
Hobotnica, mladi krompir in paradižnik v solati ali solata s hobotnico, mladim krompirjem in paradižniki je hladna predjed, h kateri ponudimo limonine krhlje, ekstra deviško olivno olje in
opečene kruhke.
Nakup
Neočiščena hobotnica je jamstvo za njeno svežino. Očiščena se namreč hitro navzame neprijetnega vonja, medtem ko neočiščeno lahko v hladilniku hranimo tudi nekaj dni.
Nadomestek
■ Mladi krompir izven sezone nadomestimo s starim, ki pa ga pred pripravo olupimo in narežemo na poljubno velike koščke.
■ Izven sezone so češnjevci edini kakovostni sveži paradižniki.
■ gl.
izboljšanje
Izboljšanje
■ Meso samic je okusnejše. Samca od samice ločimo po izrazito velikih priseskih, ki pa jih imajo le nekaj, pa še te ne na vseh lovkah.
■ Vodi za kuhanje hobotnice dodamo malo belega vina, 2 majhni razpolovljeni čebuli, nekaj lovorovih listov, nekaj zrn popra ali/in kakšno vejico zelene.
■ Povsem zrel paradižnik, ki vsebuje tudi več antioksidantov, ima boljši okus, ta pa se prenaša tudi na jedi, ki ga vsebujejo.
■ Čebulo nadomestimo z belim delom mlade čebule ali s šalotko.
■ Zanimiva dodatka tej jedi so narezane črne olive ali/in kapre.
Nasveti
■ Hobotnico kuhamo tako, da jo v lonec potisnemo z glavo naprej, kraki pa so obrnjeni tako, da je vidna ustna odprtina. Vode ne solimo, hobotnico pa glede na velikost kuhamo 40 do 60 minut.
■ Mladega krompirčka praviloma ne lupimo, odstranimo le morebitna očesca ali poškodovane in zelene dele; gl.
opozorila. Pred pripravo ga le temeljito operemo, po potrebi pa ga zdrgnemo tudi s (kuhinjsko) krtačko.
■ Ko hobotnico zlahka nabodemo na vilice, je kuhana.
Pojasnila
■ Vode za kuhanje hobotnice ne solimo, ker sicer postane žilava.
■ Ekstra deviško olivno olje je oznaka za olivno olje iz kakovostnih, optimalno zrelih oliv, hladno stisnjenih (do 27 °C) čimprej po obiranju. Takšno olje vsebuje manj kot 0,8 % nasičenih maščobnih kislin. Ekstra deviško olivno olje mora imeti predpisane organoleptične lastnosti.
Različice
Ideje
gl. hobotnica (številne
ideje)
Opombe
Tankih delov krakov pri hobotnici ne lupimo.
Opozorila
Pozeleneli deli krompirja, zlasti pri mladem krompirju, vsebujejo večje količine strupenega alkaloida solanina. Zato te dele s krompirja pred pripravo temeljito obrežemo.
Zanimivosti
Hobotnica (
Octopus vulgaris) je ob slovenski in hrvaški obali je znana tudi kot folpa, mušun ali štokalj, pogosto napačno tudi kot mrkač, ki pa je druga vrsta osmerokrakega mehkužca (
Ozaena moschata).
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
hobotnica, mladi krompir in paradižnik v solati ali
solata s hobotnico, mladim krompirjem in paradižniki (izvirno: salata od hobotnice)
Sanja Manasijević, z bloga
Knjiški Moljac u špajzu (srb.)
■ številni različni viri