Priprava
■ Zelenjavo očistimo. Paradižnike zrežemo na kocke, ki jih stresemo v blender ali v multipraktik. Kumaro olupimo, če je potrebno, jo razsemenimo. Skupaj s papriko jo narežemo na kockice. Stresemo jih na paradižnike. Čebulo narežemo na drobne kockice, polovico jo stresemo v blender. Česen, polovico bazilike in ščep soli grobo sesekljamo in stresemo na zelenjavo.
■ Živila v blenderju / multipraktiku začinimo s soljo in s sveže mletim poprom. Zmiksamo jih v pire. Prelijemo ga v (ohlajene) jušne skodelice ali krožnike.
Porcija juhe vsebuje pribl. 160 kalorij.
■ Očiščene češnjevce razpolovimo. Preostalo baziliko narežemo na rezance. Češnjevce, preostalo nakockano čebulo in baziliko razdelimo na juho. Nazadnje jo pokapljamo z oljčnim oljem.
Serviranje
Hladna paradižnikova kremna juha, gaspačo je zdrava osvežitev v vročih dneh. Ponudimo jo kot juho ali kot lahko samostojno jed. Z
opečenimi kruhki.
Sorodni recepti
Kuharski leksikon
■
Pri paradižniku je največ umamija v tkivu, ki spominja na nekakšen gel. S katerim so semena pripeta na sredino sadeža. To je okus, ki ga najlažje opišemo z besedama polno ali mesnato.
Paradižnik vsebuje pomembna antioksidanta beta karoten in likopen, veliko kalija, železa in fosforja. Pa le 17 kalorij / 100 g.
■
Najbolj okusne sorte paradižnika so italijanski
San Marzano, Piccadilly, Roma, Perini in
Martino. K tem prištevamo tudi volovsko srce. Povsem zrel paradižnik nima le boljšega okusa, vsebuje tudi več antioksidantov.
■
Paradižnike najbolje začinjamo z (abecedno): baziliko (zlasti z rdečo, limonsko), čebulo, česnom, čiliji, drobnjakom, kisom (balzamičnim, belim vinskim, malinovim, pehtranovim, rdečim vinskim, riževim, šerijevim), limonami (sok, lupinica), olivnim oljem, peteršiljem, poprom (belim, črnim) ali/in s timijanom.
Črni poper je ostrejši od belega, slednji pa je aromatičnejši od črnega. Zato je poprova mešanica (mignonette) idealna kombinacija obeh.
■
Prvi opis paradižnika najdemo v italijanski kroniki l. 1554. Kjer rumene sadeže velikosti češnje imenujejo
pomo d'oro, zlato jabolko. Ob koncu stoletja, v Angliji npr. l. 1596, pa rumene in rdeče paradižnike že najdemo po evropskih vrtovih. A le kot eksotične okrasne rastline. Philip Miller v svojem
Vrtnarjevem slovarju, The Gardener's Dictionary še l. 1752 izraža dvom o užitnosti paradižnika.
Opozorila
Zrelega paradižnika praviloma ne hranimo v hladilniku. Mraz uničuje njegov značilni okus. Paradižnika nikoli ne kuhamo v aluminijasti posodi.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
hladna paradižnikova kremna juha, gaspačo (izvirno: 15-minute gazpacho with cucumber, red pepper and basil) s portala
PureWow, foto
Liz Andrew
■ številni različni viri