Priprava
■ Čebulo narežemo na karseda drobne kockice. Česen stremo in sesekljamo.
■ V posodi segrejemo olje. Na njem pražimo čebulo in česen 7–8 minut, a pazimo, da se ne obarva. Zelenjavno osnovo zavremo.
■ Bučke razpolovimo in izpraskamo semena z žličko. Očiščene narežemo na koščke, ki jih stresemo na čebulo. Pražimo jih med občasnim mešanjem, da se nekoliko zmehčajo. Zmehčane začinimo s soljo in s sveže mletim/strtim poprom.
■ Zelenjavo zalijemo z vročo zelenjavno osnovo. Zavremo, potem pa pokrito počasi kuhljamo 12–15 minut. Da se bučke zmehčajo, a ne razpadajo.
■ (bazilika in peteršilj praviloma zadržita barvo, že če ju sesekljamo skupaj) Zavremo manjši lonček vode. Peteršilj in baziliko stresemo v krop in ju
blanširamo 30 sekund. Da obdržita naravno zeleno barvo. Blanširana zelišča odcedimo in takoj potopimo v ledeno hladno vodo. Čez minuto, dve jih odcedimo in preložimo na papirnate brisače. Da se dobro odcedijo.
■ Limetino lupinico drobno naribamo, limeto pa ožamemo. Juho prelijemo v multipraktik/blender. Prilijemo limetin sok, dodamo posušena zelišča in limetino lupinico. Vse skupaj gladko zmiksamo. Juho po okusu dodatno začinimo s soljo ali/in s sveže mletim poprom.
■ Juho pokrijemo in jo položimo v hladilnik čez noč. Da se dobro ohladi, okusi pa se prepojijo.
Serviranje
Hladna bučkina kremna juha z limeto ali
kremna juha iz bučk, limetinega soka in lupinice se prileže s po žlico hladnega jogurta; gl.
nadomestek. Po vrhu nadrobimo feto in potresemo grobo sesekljana zelišča.
Nadomestek
■ Limeto lahko nadomestimo z limono, ki pa ni tako aromatična.
■ Jogurt lahko nadomestimo s
crème fraîche.
■ gl.
izboljšanje
Izboljšanje
■
Improvizirajmo. Bučke najbolje* začinjamo/odišavljamo z (abecedno): baziliko*, cimetom, česnom*, kajenskim poprom, klinčki, koprom, koriandrom, majaronom*, meto, origanom, pehtranom,
pestom, peteršiljem*, rožmarinom, timijanom ali/in žajbljem.
■ Če želimo še bolj fino kremno juho, zmiksano pretlačimo skozi fino cedilo ali kuhinjsko sito.
Nasveti
■ Pri nakupu bučk izbiramo sijoče in nepoškodovane plodove, katerih teža naj bo je sorazmerna velikosti. Pretrda lupina je znak prezrelega sadeža z vlaknastim mesom. Najbolj okusne so drobne bučke, dolge 10-15 cm. Ko presežejo dolžino 20 cm, se v njih že razvijejo moteča semena. Bučka z belo ali s svetlejšo liso je zagotovo zrastla na prostem.
■ Peteršilj pred nakupom poduhamo, da ugotovimo, koliko arome vsebuje. Zaradi uravnoteženosti vonja in okusa eteričnega olja v peteršilju, se zelišče ujame malodane z vsemi drugimi zelišči/začimbami. Celo tedaj, ko jed ob koncu priprave izdatno potresemo s peteršiljem, ni bojazni, da bi prekrili vonj/okus drugih zelišč/začimb. Njihov vonj/okus celo okrepi.
Pojasnila
■ Buča (
Curcubita) je rod bučevk, ki obsega na desetine vrst in sort. Najbolj popularni sta jedilna buča (
Curcubita pepo var. ovifera) in poletna oranžna muškatna buča (
Curcubita moschata). V kuhinji pogosteje uporabljamo okusnejše mlade plodove, bučke, ki so na Primorskem znane kot cukete (
zucchette) ali cukini (
zucchini).
■ Poznamo nad 60 vrst bazilike, ki jih po botaničnih lastnostih v osnovi delimo na indijske in azijske ter na evropsko sredozemske sorte. Barvno se razlikujejo od svetlo zelenih do temno rdečih z vijoličnim pridihom. Z lističi, ki so lahko zelo drobni ali dolgi celo do 5 cm. Bazilika po vonju spominja na janež, cimet, meto, limonino lupinico, piment ali klinčke, po okusu pa je pikantna in blago sladkasta.
■ Feta je grški beli mehki soljeni sir z majhnimi luknjicami ali brez njih. Proizvajajo jo iz polnomastnega ovčjega mleka, ki mu lahko primešajo do 30 % kozjega. Njen okus je pikanten, od blagega do ostro pikantnega. Prihaja pretežno iz grške Makedonije, s Peloponeza in Lezbosa.
Različice
Ideje
■ gl.
bazilika (številne
ideje); bučka (številne
ideje); limete (številne
ideje);
zelenjavna osnova (številne
ideje)
■
Improvizirajmo. Bučke najbolje* kombiniramo z (abecedno): čebulo*, drobtinami, gobami, jajčevci, kisom, lešniki, limonami, lososom, maslom*, olivnim oljem, orehi, paradižniki*, pinjolami, sardelnimi fileti, siri (grojer, feta, parmezan*, rikota) in s smetano.
Opombe
V lupini bučk je največ antioksidantov, tudi zato bučk praviloma ne lupimo. Priporočljiv je nakup ekološko pridelanih plodov.
Zanimivosti
Bučke vsebujejo več kalija kot banane.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
hladna bučkina kremna juha z limeto ali
kremna juha iz bučk, limetinega soka in lupinice (izvirno: cold zucchini soup recipe)
Sandy, z bloga
RELUCTANT ENTERTAINER
■ številni različni viri