Priprava
■ Rukolo temeljito operemo, odcedimo in posušimo.
■ Limono ožamemo.
■ Avokada razpolovimo, izkoščičimo in izdolbemo meso. Zrežemo ga na kocke, ki jih stresemo v multipraktik ali mešalnik (blender). Avokado nemudoma prelijemo z limonovim sokom. Prilijemo smetano, olje, med in 8 dl ledeno mrzle vode.
■ Metine lističe grobo sesekljamo in skupaj s solnim cvetom stresemo na ostale sestavine. Vse skupaj zmiksamo v povsem gladko juho. Prelijemo jo v servirno skledo (poleti položeno v večjo skledo z ledenimi kockami). Nazadnje jo po okusu dopolnimo z limonovim sokom, soljo ali/in medom. Prilijemo še toliko ledeno mrzle vode, da dobimo juho želene gostote.
Serviranje
Hladna avokadova kremna juha z rukolo in meto je odličen uvod v obrok (za 4) ali lahek samostojni obrok (za 2–3). K juhi ponudimo
opečene kruhke, ki jih lahko uživamo ob juhi ali pa jih nadrobimo po njej. Užitek bo še popolnejši, če k juhi ponudimo še v suhi ponvi opečena bučna semena (ali pinjole ali sesekljane pistacije), kozjo skuto ali kakšen mehak kozji sir (
chèvre), ekstra deviško olivno olje, smetano, solni cvet, mlinček s poprovo mešanico, metine lističe ali/in drobno narezan drobnjak. Da si vsakdo postreže po svojem okusu.
Poleti je še posebno efektno, če na mizo prinesemo jušne skodelice ali krožnike, ki smo jih za 30 minut položili v zamrzovalnik.
Nadomestek
gl.
ideje
Izboljšanje
■ Meta je najboljša julija in avgusta, tik pred cvetenjem, ko vsebuje največ listne mase in eteričnih olj.
■ gl.
ideje
Nasveti
■ Povsem gladka tekstura te juhe je ključnega pomena. Če nimamo zadosti močnega multipraktika/mešalnika, juho nazadnje pretlačimo skozi gosto cedilo ali kuhinjsko sito.
■ Bučne peške lahko zelo preprosto posušimo tudi sami. Najprej jih očistimo s papirnatimi kuhinjskimi brisačami, potem pa jih 14 do 21 dni sušimo na zraku ali 30 minut v pečici, ogreti na 60 °C.
■ Opečene kruhke pripravimo preprosto. Približno 1,5 centimetra debelo rezino kruha hrustljavo opečemo v opekaču, v pečici, na žaru ali v (žar) ponvi. Opečeno po obeh straneh natremo s česnom, po eni strani pa blago posolimo in izdatno pokapljamo z olivnim oljem. Gl.
serviranje.
Triki
Avokado hitreje dozori v bližini banan.
Pojasnila
■ Poznamo štiri vrste avokada: mehiškega, gvatemalskega, zahodnoindijskega in izraelskega, križancev pa je več kot 500.
■ V kuhinji poznamo tri vrste rukole, ki se razlikujejo po obliki listov, po njihovi velikosti, okusu in pikantnosti. Večji, nekoliko manj narezani in običajno manj aromatični listi so značilni za
navadno rukolo ali
rukvico (Eruca sativa Miller), tisti manjši, bolj narezani listi z močnejšim okusom pa so znani kot
tankolistni dvoredec (Diplotaxis tenuifolia) in
obzidni dvoredec (Diplotaxis muralis).
■ Solni cvet je izredno tanek sloj soli, ki se kot koprena tvori na površini kristalizacijskih bazenov v redkih obdobjih brezvetrja. Lahke kristale solinarji ročno posnamejo, zato pravimo, da je solni cvet
smetana morske soli.
Različice
gl.
hladna presna avokadova kremna juha (
različice);
kremne juhe (številne
različice)
Ideje
■ Improvizirajmo. Avokado najbolje* začinjamo z (abecedno): baziliko, čiliji*, kisom, koprom, koriandrom, kumino, limetami*, limonami*, meto, peteršiljem ali/in s solatnimi prelivi*.
■ gl.
avokado (številne
ideje); rukola (številne
ideje)
Opombe
Avokado kulinarično uvrščamo med zelenjavo, botanično pa je sadež oziroma jagoda.
Zanimivosti
■ Najmanj (rakotvornih) pesticidov med vso zelenjavo vsebujejo (po vrsti): avokado, koruza, zelje, sladki grah, čebula, beluši, jajčevec, cvetača in sladki krompir.
■ Za aromo rukole naj bi bilo odgovornih več kot 50, po nekaterih podatkih celo 67 različnih snovi.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
hladna avokadova kremna juha z rukolo in meto (izvirno: chilled avocado and arugula soup) z bloga
local milk (angl.)
■ številni različni viri