Priprava
■ Za hitro pražene gobice tokrat uporabimo jurčke, lisičke, šampinjone in bukove ostrigarje. Seveda pa lahko mešanico prilagodimo svojemu okusu in gobarski sezoni. Pomembno je: več vrst gob, okusnejša jed.
■ Gobe očistimo. Pomagamo si z nožkom in s čopičem za gobe. Pranju z vodo se izognemo, če je le mogoče. Če pa že, na hitro pod tekočo. Gl. tudi
kuharski leksikon.
■ Čvrste gobe narežemo na lističe, ne pretanke. Lisičke in ostrigarje natrgamo. Česen olupimo in podolžno razpolovimo. Ali pa ga preprosto natremo s plosko stranjo noža. Peteršilj dokaj drobno sesekljamo.
Prepražene mešane gobe lahko pripravimo tudi tako, da v segreti ponvi segrejemo olje in maslo. Na maščobi lahko prepražimo malo šalotke. Nadaljujemo po receptu.
■ Segrejemo večjo ponev. V segreti segrejemo olje in česen. Dodamo čvrste dele jurčkov, ki jih
pražimo (
sotiramo) 1–2 minuti pri visoki temperaturi. Dodamo druge gobe in vse skupaj pražimo še nekaj minut. Med nežnim mešanjem.
■ Tik pred koncem sotiranja dodamo maslo, sol, sveže mleti poper in peteršilj. Česen odstranimo. Gobe premešamo, da se maslo stopi. Odstavimo.
Serviranje
Hitro pražene gobice so delikatesna topla ali hladna jed, prikuha ali sestavina druge jedi. Prepražene mešane gobe se priležejo k mesnim jedem, odlične so s koruzno polento, na (opečenih) kruhkih, s testeninami, v rižotah, kot osnova za (gobove) juhe ali za jajca z gobami. In tako naprej.
Shranjevanje
Hitro pražene gobice se v hladilniku obdržijo 2–3 dni. V tesno zaprti posodi / škatli.
Sorodni recepti
Kuharski leksikon
■
Mnenja o pranju gob so deljena. Eni zagovarjajo prhanje s tekočo hladno vodo. Da odstranimo priokuse gozdne podrasti. Drugi pranje odsvetujejo, saj naj bi gobe izgubile del značilnega okusa. Če niso povsem mlade, pa vpijejo precej vode in postanejo vodene. Vsekakor pa gobe vedno temeljito obrežemo (v gozdu) in obrišemo s papirnato brisačo. Lahko si pomagamo tudi s posebnim kuhinjskim čopičem ali z nežno krtačko. Premehko ali/in prestaro podklobučje odstranimo.
■ Jurčke, lisičke, mavrahe in druge
divje gobe generalno najbolje* začinjamo z (abecedno): čebulo, česnom, oljčnim oljem*, pehtranom, peteršiljem, porom (beli del), rožmarinom, sojino omako, šalotko*, timijanom* ali/in z žajbljem.
Če potrebujemo hitro pražene gobice kot dodatek drugim jedem, jih pripravimo brez soli in peteršilja.
■
Sotiranje (saute) je praženje pri visoki temperaturi. Zelenjava se med praženjem na prijema, če najprej segrejemo prazno posodo. V segreto pa dodamo maščobo in sestavine, ki jih želimo pražiti. Tudi praženje je bolj enakomerno.
■
Gobe po hranilni vrednosti uvrščamo med meso in zelenjavo. Večino hranilnih snovi, podobno kot pri mesu, tvorijo beljakovine. Poleg tega vsebujejo gobe lecitin, tipično sestavino živil živalskega izvora. Zato gobe včasih imenujemo tudi
gozdno meso.
Prepražene mešane gobe so najboljše tisti hip, ko jih odstavimo s štedilnika.
■
Črni poper je ostrejši od belega, slednji pa je aromatičnejši od črnega. Zato je
poprova mešanica (
mignonette) idealna kombinacija obeh. Beli je olupljeni črni.
Opozorila
■ Vsi Slovenci smo gobarji!? In vsako leto se nekaj teh "gobarjev" z gobami tudi zastrupi. Nabirajmo le tiste, ki jih 100 % poznamo. Če jih je premalo, gozdne kombiniramo z gojenimi. Nabiranje gozdnih sadežev deluje pomirjujoče in sproščujoče. Nikakor pa ne pozabimo na ustrezno zaščito pred klopi.
■ Gozdne gobe za razliko od gojenih niso biološko neoporečne. Pogosto vsebujejo težke kovine, radioaktivne elemente, pesticide in še nekatere škodljive snovi.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
hitro pražene gobice (izvirno:
sautéed mushrooms) z bloga
Giallo Zafferano (it.)
■ številni različni viri
Spletne povezave
spletni nakup kuharic
Giallo Zafferano