Predpriprava
■ KVASEC. Vodo segrejemo do tople, potem pa vanjo nadrobimo kvas in dodamo sladkor. Počakamo, da nabrekne.
■
KVAŠENO TESTO. V skledo presejemo moko in sol in premešamo. Prilijemo kvasec in zamesimo mehko testo, ki se lepi za dlani. Testo poškropimo z oljčnim oljem po vseh straneh. Skledo pokrijemo s prozorno folijo, testo pa pustimo vzhajati 45–60 minut. Odvisno od temperature prostora.
■ Vse sestavine za nadev ogrejemo na sobno temperaturo. Pomeni, da jih iz hladilnika preložimo na kuhinjski pult.
Priprava
■ NADEV. Feti položimo v skledo, dodamo jajce, potem pa sir stremo z vilicami. Na to naribamo mocarelo; ne tisto v kroglicah.
■ Klasičen pekač iz pečice obložimo s peki papirjem. Vzhajano testo nekajkrat pregnetemo, potem pa ga razdelimo na 2 podobno velika dela.
■ VALJANJE IN NADEVANJE (gl.
foto strip). Delovno površino izdatno potresemo z moko. Nanjo položimo kos testa, ki ga pomokamo podobno. Testo razvaljamo v oval, debel pribl. 5 mm. Daljši stranici zvijemo proti sredini z obeh strani. Zvitka na koncih prepletemo, potem pa testo na sredini razpremo. Da dobimo nekakšno obliko čolna. Po sredini razmažemo polovico nadeva. Na sredo položimo polovico nadeva, potem pa izdelek pazljivo preložimo v pekač. Pečico ogrejemo na 220 stopinj, medtem pa podobno pripravimo drugi
hačapuri.
■ Pekač položimo v ogreto pečico, da se začne testo barvati. Tedaj pekač vzamemo iz pečice, sredi nadeva obeh
hačapurijev pa naredimo vdolbinici. Vanju ubijemo jajci, potem pa pekač položimo nazaj v pečico, da se beljaka belo obarvata. Rumenjak ostane skoraj surov.
Serviranje
Hačapuri s feto, mocarelo in jajcem je najbolj okusen neposredno iz pečice. Vsak jedec jajce vmeša v nadev s pomočjo vilic. K jedi je skoraj zapovedana sezonska listnata solata.
Izboljšanje
Segajmo po jajcih z oznako 0 (jajca ekološke reje) ali 1 (jajca proste/pašne reje). S na embalaži pomeni, da so jajca slovenskega izvora.
Nasveti
Ko kvašeno testo pripravljamo z namiznim električnim mešalnikom s spiralo, upoštevamo nekaj osnovnih navodil. Sprva sestavine mešamo počasi, nato hitrost postopoma povečujemo. Pazimo, da ne mesimo predolgo, pravilno ugneteno testo pa se ločuje od posode, rok in spiral. Vzhajano testo pregnetemo na hitro; spirali naj gresta le nekajkrat skozenj, da iztisneta ogljikov dioksid in vneseta kisik.
Pojasnila
■ Gnetenje testa povzroči, da se gluten, ki je v moki, raztegne in s tem formira elastičen ovoj okoli plinastih mehurčkov kvasa. Sladkor pospešuje razmnoževanje kvasovk.
■ Feta je grški beli mehki soljeni sir z majhnimi luknjicami ali brez njih. Proizvajajo jo iz polnomastnega ovčjega mleka, ki mu lahko primešajo do 30 % kozjega. Njen okus je pikanten, od blagega do ostro pikantnega.
■ Mocarela (mozzarella) je priljubljen italijanski mehki sir iz vlečenega testa (pasta filata), z zaščitenim poreklom (od 1998). Ročno ali strojno jo proizvajajo iz kravjega, najkakovostnejšo pa iz bivoljega mleka. Kraljica mocarel je burata (burrata).
Različice
gl.
gruzijski hačapuri;
kvašeno testo (številne
različice) ipd.
Ideje
gl. feta (številne
ideje);
jajce (številne
ideje);
kvašeno testo (številne
ideje);
mocarela (številne
ideje)
Opombe
■
Hačapuri izvirno pripravljajo z bogatejšim kvašenim testom. A pri tej različici za to ni potrebe, saj vsebuje kaloričen nadev.
■ Ostra moka vsebuje razmeroma več beljakovin kot škroba, posledično pa tudi več lepka, pomembnega za uspešno pripravo kruha in testenin. Pri mehki moki je razmerje ravno nasprotno, zato je primernejša za krhke kolače in fino pecivo.
Opozorila
■ Belo moko uvrščamo med najbolj škodljiva živila.
■ Za jedi, pri katerih jajc termično ne obdelamo nad 73 °C, uporabljamo izključno povsem sveža jajca. Sicer obstaja možnost zastrupitve z zelo nevarno salmonelo.
Zanimivosti
■ Feta je od leta 2002 zaščitena z oznako geografskega porekla.
■ Bivolica da bistveno manj mleka kot krava, zato je bivolje mleko dražje od kravjega.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
hačapuri s feto, mocarelo in jajcem (izvirno: hačapuri)
Ane Đurđević, z bloga
PRSTOHVAT soli (srb.)
■ številni različni viri