Predpriprava
Gosto cedilo obložimo z gazo, nato ga položimo nad lonec. V cedilo stresemo grški jogurt, ki ga odcejamo 2 uri.
Priprava
■ Pristavimo vodo za poširanje jajc. Vodo blago posolimo in okisamo.
■ Rimsko kumino in/ali koriander zmeljemo ali stremo.
■ Česen in 4 metine lističe drobno sesekljamo in zmešamo z odcejenim jogurtom. Primešamo še po dva ščepa soli in mlete rimske kumine ali/in koriandra. Začinjeni jogurt razdelimo v globoke krožnike ali v skodelice.
■ Poširana jajca. Jajce ubijemo v skodelico, vsakega v svojo. Krop odstavimo, da neha vreti in znova pristavimo pri minimalni temperaturi. Da voda komaj opazno vred pod površino. Vodo na hitro premešamo s penovko ali s kuhalnico, da se na sredi naredi vrtinec. Skodelico z jajcem približamo vodni površini in pustimo, da jajce zdrsne v vrtinec. Ta pomaga, da beljak ovije rumenjak. Podobno v vodo spustimo vsa jajca; če uporabimo 8 jajc, jih raje poširamo v dveh etapah. Jajca poširamo pribl. 3 minute oziroma toliko časa, da beljak postane bel, pod njegovo površino pa slutimo mehak rumenjak.
■ Maslo počasi stopimo. Stopljenega odstavimo. Primešamo mu mleto papriko in pustimo na toplem.
■ Preostalo meto narežemo na rezinice.
■ Jajca s penovko poberemo iz vode; rumenjak je na otip zelo mehak. Po okusu jih obrežemo z okroglim modelčkom. Jajca položimo na jogurt. Nazadnje jih posolimo, oblijemo z začinjenim maslom in potresemo z meto.
Serviranje
Grški jogurt s poširanim jajcem, pikantnim maslom in meto ponudimo kot predjed (s 4 jajci) ali kot lažjo glavo jed (z 8 jajci). K jedi ponudimo kakšen (opečen)
ploščati kruh (številne
različice).
Nadomestek
■ Maslo lahko nadomestimo z ekstra deviškim olivnim oljem.
■ Rimsko kumino lahko nadomestimo s koriandrovimi semeni ali s (prekajeno) mleto rdečo papriko. Začimbe pa lahko tudi opustimo ali uporabimo samo eno po svojem okusu.
Izboljšanje
gl.
nadomestek
Pojasnila
■ Grški jogurt je kralj jogurtov, ki ga proizvajajo iz kravjega ali ovčjega mleka, tako da iz jogurta v posebnih posodah odcedijo sirotko. Pri tem jogurt izgubi znaten del sladkorja in kalorij (57/100 g), je lažje prebavljiv, vsebuje dvakrat več proteinov kot navadni jogurt in je primeren za ljudi z laktozno netoleranco. V kuhinji je priljubljen zaradi goste in kremaste teksture.
■ Jajca po velikosti oziroma masi delimo na (po standardih EU): S (mala, do 53 g), M (srednja, 53 do 63 g), L (velika, 63 do 73 g) in XL (debela, nad 73 g). Pri poširanju jajc malo kisa pomaga pri lepši koagulaciji beljaka.
■ Barva mlete paprike je lahko svetlo oranžno rdeča do temno rdeča, odvisno od vrste paprik iz katerih je proizvedena.
Različice
gl.
poširano jajce (številne
različice) ipd.
Ideje
gl.
grški jogurt (številne
ideje);
jajce (številne
ideje)
Opombe
■ Vsak grški jogurt vsebuje tudi proteine. Katere, pa je odvisno od mlekarne in načina ločevanja sirotke od jogurta. Če nas zanima konkreten protein, preberemo deklaracijo.
■ Okus rimske kumine (Cuminum cyminum), znane tudi kot kumin ali orientalska kumina, se bistveno razlikuje od okusa nam bolj znane kumine (Carum carvi).
■ Če jed pripravljamo za predjed, uporabimo 4, če za lahko glavno jed pa 8 jajc.
■ Hecna kombinacija: grški jogurt, pa turška kuhinja. Grški jogurt je v Turčiji, jasno, turški jogurt.
Opozorila
Pred nakupom grškega jogurta preglejmo deklaracijo. 100 % grški jogurt ne vsebuje želatine (živalskega izvora!), jedilnega škroba ali koncentrata mlečnih beljakovin.
Zanimivosti
Prvi jogurt je verjetno nastal s spontano fermentacijo divjih bakterij. Najstarejše zapise o jogurti pripisujejo Pliniju. V mlajših zapisih pa o jogurtu pišejo v turških knjigah Diwan Lughat al-Turk in Kutadgu Bilig v 11. stoletju.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
grški jogurt s poširanim jajcem, pikantnim maslom in meto (izvirno: cilbir; oeufs pochés au yaourt à la turque)
Edde, z bloga
Un Déjeuner de Soleil (fr.)
■ številni različni viri