Predpriprava
■ Grozdje očistimo, pri čemer mu odstranimo kožice in peške. Potrebujemo 600 g očiščenega grozdja, ki ga stresemo v ustrezno posodo. Grozdne kožice pretlačimo s pasirko, izcedek pa nalijemo k jagodam. Primešamo sladkor.
■ Posodo pokrijemo in za 12 ur položimo v hladilnik. Vmes 2–3-krat premešamo.
Priprava
■ Grozdje dobro precedimo. Sok pristavimo v nekoliko večji posodi (v njej bomo skuhali marmelado), zavremo in kuhamo kakih 20 minut, da se zgosti.
■ Limono olupimo, lupinice, ki jih ne potrebujemo, pa čez noč posušimo za odlično začimbo. Limono ožamemo. V gazo zavijemo in zavežemo izcejeni polovici limone s peškami in timijan.
■ Ko se grozdni sok zgosti in začne karamelizirati, vanj stresemo grozdje. Dodamo zvitek iz gaze, prilijemo limonov sok, zavremo in kuhamo 10 minut. Vmes pogosto premešamo, če se na površju tvori pena, jo sproti odstranjujemo.
■ Kozarček ali 2 manjša kozarčka za vlaganje s pokrovčki temeljito operemo in za 10 minut položimo v pečico, segreto na 80-100 °C.
■ Zvitek iz gaze vzamemo iz posode. Dobro ga ožamemo in zavržemo. Sestavine v posodi kuhamo še 5 minut.
■
Grozdno marmelado s timijanom odstavimo. Kdor ima rad povsem gladko, jo na hitro zmiksa s paličnim mešalnikom.
■ Vročo marmelado nalijemo v vroč kozarček/kozarčka. Dobro ga/ju zapremo, ovijemo v večjo brisačo in ohladimo.
Serviranje
Grozdna marmelada s timijanom ali
marmelada iz črnega grozdja, limone in timijanaje odličen namaz na kruh, še posebej, če je pripravljena s kakšno izrazito dišečo sorto grozdja; gl.
zdravilni učinki. Uporabimo jo lahko tudi pri številnih sladicah, ki terjajo marmelado.
Shranjevanje
Grozdno marmelado s timijanom hranimo v temnem in hladnejšem prostoru.
Nakup
gl.
opombe
Nasveti
■ Ozimnico opremimo z nalepko, na kateri označimo ime shranka, sestavine ter obvezno tudi datum priprave. Ozimnico praviloma hranimo do 9, največ 12 mesecev. Izjema so marmelade in džemi, ki jih lahko hranimo celo do 3 leta.
■ gl.
opombe
Pojasnila
■ Ko grozdne jagode namakamo v sladkorju (maceriranje), se sladkor stopi. Zaradi tega občutno skrajšamo čas kuhanja.
■ Timijan je skupno ime za številno družino zelišč, ki se med seboj pogosto razlikujejo po videzu in sestavinah. Udomačen sinonim za timijan je
materina dušica, v kuhinji pa najpogosteje uporabljamo
vrtni timijan (Thymus vulgaris).
■ Pene med kuhanjem marmelade s površine pobiramo zato, ker povzročajo kvarjenje marmelade.
Različice
Ideje
gl. grozdje (številne
ideje);
marmelada (številne
ideje)
Opombe
■ Samorodne sorte grozdja, kot stana primer jurka in izabela, so odporne in ne potrebujejo prav nobenega škropiva, namizne in vinske sorte pa so običajno škropljene.
■ Predpriprava te marmelade je lahko nekoliko daljša, celo blago boleča. Glede na sorto grozdja. Tudi prsti so še nekaj dni blago vijoličasti. Če uporabimo grozdje z drobnimi (dišečimi) jagodami, zadostuje, če jagodo stisnemo med prsti, pa vsebina kar zleze iz kožice. Kožice pretlačimo skozi pasirko, da iztisnemo sok in še kakšne zdrave snovi, predvsem čudežni resveratrol; gl.
zdravilni učinki. Če uporabimo grozdje z večjimi jagodami, si pri lupljenju oborožimo z nožkom. In s potrpežljivostjo.
Opozorila
■ Sladkor, ki zasvaja, uvrščamo med najbolj nezdrava živila. Je pa pri tej marmeladi razmerje med sadjem in sladkorjem še dokaj ugodno.
■ gl.
opombe
Zdravilni učinki
(domnevni)
■ Grozdje in večino zelišč uvrščamo med
varovalna živila, ki so za zdravje nadvse pomembna.
■ Timijan je eden od najmočnejših naravnih antiseptikov in antibiotikov. V jedeh ima trojno vlogo: živila dezinficira, olajša prebavo jedi in preprečuje napenjanje.
■ Resveratrol je čudežni antioksidant. Največ ga je v kožici črnega grozdja (in posledično v rdečem vinu), v temnem jagodičevju (borovnice, robidnice), v lupinici arašidov, v smrekovih iglicah in v japonski dresni, ki je poleg grozdnih jagod najboljši naravni vir.
Zanimivosti
■ Vinska trta je ena najstarejših in najpomembnejših kulturnih rastlin. Gojili so jo že 8.000 – 10.000 let pr.n.št.
■ Od oktobra leta 1982 za ves svet velja novo poimenovanje, tako da oznaka marmelada velja samo za shranke iz agrumov (pomaranče, grenivke, limone, mandarine), vse tiste iz drugih vrst sadja pa imenujemo džem ali mezga. Gurmanovi ostajamo pri starem.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
grozdna marmelada s timijanom ali
marmelada iz črnega grozdja, limone in timijana (izvirno: pekmez od grožđa s timijanom) z bloga
Baker’s Corner (hrv., angl., it.)
■ številni različni viri