Priprava
■ GROZDNA MARMELADA S FIGAMI. (za 7 kozarčkov po 1,5 dl) Sadje operemo pod tekočo vodo in odcedimo. Grozdne jagode potrgamo, fige pa narežemo na koščke. Sadje stresemo v veliko posodo. Neolupljena jabolka zrežemo na kockice neposredno na grozdje in fige. V lupini je veliko pektina, ki je naravni zgoščevalec marmelade.
■ Sadje prelijemo z limonovim sokom in ga počasi zavremo. Odkritega počasi kuhljamo 45 minut. Vmes ga nekajkrat premešamo, s površin pa odstranjujemo pene.
■ Sadno kašo pretlačimo skozi pasirko ali gosto cedilo. Dobimo pribl. 1,5 kg sadne kaše s tekočino. Pristavimo jo v posodi, skupaj s sladkorjem; gl.
nasveti. Počasi zavremo in kuhljamo 45 minut. Da se marmelada zgosti. Vmes jo nekajkrat premešamo.
■ (čas uskladimo s časom kuhanja marmelade) Kozarčke za vlaganje s pokrovčki temeljito operemo in jih za 10 minut položimo v pečico, segreto na 80-100 °C. Ali pa jih operemo v pomivalnem stroju, med nadaljnjim postopkom pa se s prsti ne dotikamo notranjosti kozarcev in pokrovčkov.
■ Vročo marmelado nalijemo v vroče kozarčke. Vsakega napolnjenega sproti obrišemo in nepredušno zapremo. Vroče kozarčke ovijemo v kopalno brisačo ali/in v staro odejo. V njej jih ohladimo.
Serviranje
Grozdna marmelada s figami ali marmelada iz grozdja in fig je klasičen sladki
namaz (številne
različice) na kruh (z maslom),
palačinke (številne
različice) ipd. Uporabljamo pa jo lahko tudi pri večini sladic, ki terjajo kakšno marmelado.
Izboljšanje
■
Improvizirajmo. Grozdje najbolje odišavljamo z (abecedno): kisom (balzamični, beli vinski, šerijev), limonovo lupinico, medom, oljčnim oljem ali/in s peteršiljem. Posebno dišečo marmelado dobimo iz samorodnih sort grozdja, iz jurka in izabele.
■ gl.
nasveti
Nasveti
■ Pri nakupu fig smo pozorni, da so plodovi nepoškodovani. Zrela figa je mehka, blago ovenelega videza in značilne barve. Če se na njenem dnu, pri muhi, naredi medena kapljica, je to znak dobre zrelosti in kakovosti. Na rahel pritisk s prsti je mehka, a tudi po pritisku zadrži svojo obliko. Vonj je blag, če je kisel(kast), je enako neprijeten tudi okus. Če pa pri peclju fige izteka belkast mleček, sadež še ni zrel.
■ Plodove za ozimnico vedno peremo, čistimo in režemo tik pred pripravo. Ozimnico opremimo z nalepko, na kateri označimo ime shranka, sestavine ter obvezno tudi datum priprave. Ozimnico praviloma hranimo do 9, največ 12 mesecev. Izjema so marmelade in džemi, ki jih lahko hranimo celo do 3 leta.
■ Daljši je čas kuhanja, boljši je okus marmelade. Z daljšim časom kuhanja izpari več vode in podaljša trajnost ozimnice. Govorimo o 10-24-urnem kuhanju v pečici, pri temperaturi 60- 80 stopinj. Pa še količino sladkorja lahko občutno znižamo.
Grozdna marmelada s figami
Triki
Čez posodo, v katerem kuhamo marmelado, položimo leseno kuhalnico. Sadje ne (s)kipi. Tik preden kuhano marmelado odstavimo, ji primešamo za žličko masla. Vse pene čudežno izginejo.
Pojasnila
Pene med kuhanjem marmelade odstranjujemo, ker povzročajo kvarjenje marmelade.
Različice
Grozdna marmelada s figami
Opombe
■ Resveratrol je čudežni antioksidant. Največ ga je v kožici črnega grozdja (in posledično v rdečem vinu), v temnem jagodičevju (borovnice, robidnice), v lupinici arašidov, v smrekovih iglicah in v japonski dresni, ki je poleg grozdnih jagod najboljši naravni vir.
■ Z ozimnico napolnjeni kozarci med hlajenjem proizvajajo značilno pokanje. Pok slišimo tedaj, ko med hlajenjem shrankov v kozarcu nastane vakuum.
Opozorila
Beli sladkor je strup, oropan vseh hranilnih snovi. Uvrščamo ga med najbolj nezdrava živila, pravijo mu tudi tihi ubijalec. Zasvaja osemkrat močneje kot kofein, obenem pa vpliva na zastrupljanje in dehidracijo organizma. Gl.
nasveti. Sladkor je kot strup prepoznal dr. William Coda Martin, že davnega leta 1957.
Zanimivosti
Fige uživajo med ljubitelji sadja posebno spoštovanje, saj uspevajo brez slehernih kemičnih ali drugih dodatkov.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
grozdna marmelada s figami (izvirno: september jam)
Giulia Scarpaleggia, z bloga
Juls' kitchen (it., angl.)
■ številni različni viri
Spletne povezave
■ spletni nakup kuharic
Giulie Scarpaleggia
■
tečaji toskanske/italijanske kuhinje Giulie Scarpaleggia