Predpriprava
Skuhamo
ribjo osnovo, kdor se odloči zanjo. "Čas priprave" ne vključuje časa priprave osnove.
Priprava
■ Ribi očistimo, če ju niso že v ribarnici. Očiščeni posušimo s papirnatimi brisačami. Po eni strani ju po trikrat zarežemo, a ne pregloboko. Ribi varčno posolimo po notranji in zunanji strani.
Čebula se hitreje zmehča in obarva, če jo ob začetku praženja posolimo.
■ Čebulo olupimo, razpolovimo in zrežemo na tanke rezine. V globljo ognjevarno posodo nalijemo 1 dl olja. Pristavimo, dodamo čebulo in pražimo 7–8 minut. Med pogostim mešanjem. Da čebula porumeni.
■ Krompir olupimo in narežemo na tanka kolesca. Začinimo ga s soljo in s sveže mletim poprom in premešamo. Pečico segrejemo na 200 stopinj.
■ Ribjo osnovo ali vodo segrejemo skupaj z vinom. Česen narežemo na tanke lističe. Peteršilj sesekljamo. Na prepraženo čebulo stresemo polovico česna in peteršilja. Lahko tudi lovorov list. Počasi pražimo še minuto, dve.
■ Narezan krompir zložimo po prepraženih sestavinah. Po krompirju enakomerno potresemo preostali česen in peteršilj. Na to položimo obe ribi, z zarezano stranjo navzgor. Ob ribah nalijemo vročo osnovo z vinom. Pazimo, da je krompir v celoti potopljen, pribl. polovico rib pa gleda iz tekočine. Ribi prelijemo s preostalim oljem.
Jedi ne mešamo med kuhanjem, lahko le potresamo posodo.
■ Limono narežemo na 4 debelejša kolesca. Na vsako ribo položimo po dva. Lahko pa ta del opustimo, po tekočini pa nalijemo za 1–2 žlici limonovega soka. Zavremo, potem pa posodo preložimo v segreto pečico. Za 25–30 minut.
■ Temperaturo v pečici povišamo na 220 stopinj. Je pa kuhamo še kakih 15 minut. Kdor ne mara zapečene ribe, s kuhanjem nadaljuje pri 200 stopinjah.
Serviranje
Ker so bele ribe delikatesna dobrota, je tudi
gregada iz pečice ali
bela riba na krompirju v ribji osnovi glavna jed za Gurmane.
Sorodni recepti
Kuharski leksikon
■ Najbolj kakovostne bele ribe so (abecedno): brancin, kovač, list, morska žaba (
grdobina), orada, škarpina, trska in zobatec, odlične pa so tudi: bradač, cipelj, girica, kantar, oslič in pic. Večje ribe narežemo na večje kose.
Pri morskih ribah velja preprosto pravilo. Plave so najboljše, če jih pripravimo takoj po ulovu. Bele pa so bolj okusne, če sveže ujete, očiščene v hladilniku odležijo 24 ur.
■ Morske ribe vedno čistimo v soljeni vodi. V posodo položimo ribe, ki jih potresemo z grobo morsko soljo. Prilijemo malo vode, s katero pa rib nikakor ne prekrijemo. Na ta način dobijo ribe prvoten lesk, pa tudi očistimo, oluskamo in operemo jih precej lažje. Seveda pa je vse še preprosteje, če nam ribo očistijo in filirajo že v ribarnici.
Suho vino je izraz za tista (peneča) vina, ki vsebujejo do 9 g nepovretega sladkorja na 1 l vina (če koncentracija skupne kisline ni večja od 2 g/1 l).
■ Ekstra deviško olivno olje je oznaka za olivno olje iz kakovostnih, optimalno zrelih oliv, hladno stisnjenih (do 27 °C) čimprej po obiranju. Takšno olje vsebuje manj kot 0,8 % nasičenih maščobnih kislin. Ekstra deviško olivno olje mora imeti predpisane organoleptične lastnosti.
■ Suho vino je izraz za tista (peneča) vina, ki vsebujejo do 9 g nepovretega sladkorja na 1 l vina (če koncentracija skupne kisline ni večja od 2 g/1 l).
Opozorila
■ Pri izbiri rib dajmo prednost svežim. V primerjavi z zamrznjenimi imajo boljše senzorične lastnosti, teksturo, vonj in okus.
Hladno stisnjeno olivno olje ni sinonim za ekstra deviško olivno olje. Hladno lahko stisnejo tudi manj kakovostne olive, ki so eden od pogojev za ekstra deviško olje.
■ Ribe lahko vsebujejo živo srebro (v njegovi najbolj toksični obliki), dioksine in policiklične aromatske ogljikovodike (PAH), ki povzročajo genetske spremembe. S tega vidika so najbolj nevarne velike, bolj mastne ribe: mečarica, tun in morski pes. Priporočljivo je, da s teh odstranimo kožo in vidno maščobo.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
gregada iz pečice ali
bela riba na krompirju v ribji osnovi (izvirno:
gregada – ali iz pećnice)
Matejka Buča, z bloga
like chocolate (hrv.)
■ številni različni viri
Spletne povezave
spletni nakup kuharic
Matejke Buča
Matejka Buča