Gurman.eu - EU web awards finalist
Uporabnik Išči
    IŠČI PODROBNO

    Gratinirane palačinke s pečeno bučo, skuto in žajbljem

    Buče narežemo na kocke in jih spečemo v pečici. Štiri velike palačinke nadevamo s pečenimi bučami, z bešamelom, s skuto in z naribanim parmezanom. Gratinirane palačinke s pečeno bučo, skuto in žajbljem, odišavljene z opečenim žajbljem.
    5.00 8 št. oseb: 4 čas priprave: pribl. 60 min. zahtevnost: (5.00; 8 ocen) 16. november 2015 št. ogledov: 1724
    Avtor: Urednik
    Izvirno: eat in my kitchen
    Receptov: 15291
    Gurman/ka od: 17. julij 2004
    Oceni
    1
    2
    3
    4
    5
    Ocenjevanje je omogočeno samo registriranim obiskovalcem.
    Zahvaljujemo se ti za oceno recepta.
    Shrani v Moja kuharica
    Natisni
    Shranjevanje je omogočeno samo registriranim obiskovalcem.

    Sestavine

    palačinke
    • 130 g mehke moke
    • 1,6 dl mleka
    • 2 jajci
    • 1/4 žličke soli
    nadev
    • 550 g očiščenih buč
    • 4 zvrhane žlice skute iz sladkega mleka
    • 70 g sveže naribanega parmezana
    • 30 g masla
    • ekstra deviško olivno olje
    • sol
    • beli poper v zrnu
    • 30 žajbljevih lističev
    bešamel
    • 6 dl mleka
    • 30 g masla
    • 30 g mehke moke
    • sol
    • beli poper v zrnu
    • ščep naribanega muškatnega oreščka
    • 1 lovorov list
    drugo
    • maslo za peko palačink
    • košček masla za pekač
    • črni poper v zrnu

    Priprava

    ■ Pekač obložimo s peki papirjem. Pečico ogrejemo na 200 stopinj.
    ■ Različne buče očistimo in zrežemo na kocke 1,5 cm; hokaido z lupino vred. Stresemo jih v pekač in pokapljamo z 2 žlicama olja. Nazadnje buče posolimo in za kakih 25 minut položimo v pečico, da se zmehčajo.
    ■ PALAČINKE. Vse sestavine stepemo v gladko testo.
    BEŠAMEL (gl. video spodaj). Mleko pristavimo s soljo, sveže mletim poprom, sveža naribanim muškatnim oreščkom in z lovorovim listom. Ko zavre, ga odstavimo.



    ■ V kozici razpustimo maslo, na katerega stresemo moko. Mešamo jo 1 minuto pri srednji temperaturi, a pazimo, da se ne obarva. Prepraženo moko odstavimo. Med nenehnim mešanjem prilijemo vroče mleko. Pristavimo in dobro premešamo, da ni grudic. Zavremo, znižamo temperaturo in med mešanjem kuhamo 3 minute, da se zgosti. Ob koncu kuhanja zavržemo lovorov list.
    ■ V ponvici ali kozici segrejemo 30 g masla. Nanj stresemo žajbljeve lističe. Nekaj sekund jih pražimo pri visoki temperaturi, da se zlato obarvajo in postanejo hrustljavi. Pazimo, da ne potemnijo.
    ■ Parmezan drobno naribamo. Drobno stremo nekaj zrn črnega popra.
    ■ Na maslu spečemo 4 velike, tanke palačinke.
    ■ Bučke vzamemo iz pečice, ki naj ostane prižgana. Manjši pekač namažemo z maslom.
    ■ Palačinko potresemo s četrtino pečenih buč. Pokapljamo jih z 2,5 žlicama bešamela ter potresemo z zvrhano žlico skute, z nekaj parmezana, s strtim poprom in s 3 lističi žajblja. Palačinko položimo v pekač. Enako pripravimo še preostale 3 palačinke, ki jih položimo v pekač tesno eno ob drugo.
    ■ Palačinke prelijemo s preostalim bešamelom in potresemo s preostalim parmezanom. Pekač za pribl. 12 minut položimo v ogreto pečico. Da palačinke po vrhu zlato rjavkasto gratiniramo. Pomagamo si tako, da jih ob koncu gratiniranja za 1–2 minuti položimo pod zgornji žar.

    Serviranje

    Gratinirane palačinke s pečeno bučo, skuto in žajbljem kar v pekaču prinesemo na mizo. Potresemo jih s preostalim žajbljem. Ponudimo jih kot toplo predjed (za 8), z izbrano sezonsko solato pa za glavno jed (za 4).

    Nadomestek

    Parmezan lahko nadomestimo s pekorinom ali s sirom fiore sardo s Sardinije, dober nadomestek pa je tudi zbrinc.

    Izboljšanje

    gl. ideje

    Nasveti

    Bešamel temeljito prekuhamo, da izgubi okus po moki. Seveda pri tem pazimo, da se moka ne obarva ali celo zažge. Bešamel je edina omaka, ki jo zavestno pripravljamo različno gosto, v odvisnosti od nadaljnje uporabe. Gostoto uravnavamo s spreminjanjem razmerja med moko in maslom ter mlekom, pa tudi z dolžino kuhanja.

    Pojasnila

    ■ Razlika med mehko in ostro moko ni v tipu moke (vsebnost mineralov/pepela), ampak v načinu mletja oziroma velikosti delcev moke.
    ■ Palačinke so tanke, mehke in prožne, če je testo zadosti redko in če jih spečemo na hitro. Le če je testo redko, se lepo in hitro razlije po ponvi.
    ■ Barva lupine nezrele muškatne buče je zelena, ko dozori pa je bronasta do rdečkasto rjave. Njeni plodovi so veliki in težki tudi do 8 kg. Meso je svetlo do temno oranžno, sočno in sladko aromatično, čvrsto, odvisno od sorte buče.
    ■ Skuta je vrsta sira, ki jo pripravljajo iz kislega ali iz sladkega mleka ali iz mešanice sirotke in mleka; mleko oziroma sirotka sta lahko kravja, kozja ali ovčja. Skuta iz kislega mleka (tudi skuta ali sveži sir) je lahko kremasta do grudičasta. Skuta iz sladkega mleka (tudi albuminska, planšarska, sirarska ali sladka skuta) je pustega okusa in je primerna pretežno za kuhanje; pri Italijanih je ta skuta znana kot rikota (ricotta).
    ■ Parmezan je svetovno znan italijanski trdi sir iz kravjega mleka. Hlebec tehta 30 do 35 kg in ima črno do temno rjavo skorjo. Sir, ki zori 2-3 leta, ima prijeten, komaj opazno pikanten okus, ki spominja na orehe. Parmski parmezan (parmigiano reggiano) proizvajajo izključno na področju Parme, v italijanski pokrajini Reggio Emilia. Krave hranijo s posebno krmo, silaža pa je strogo prepovedana. Mleku ne dodajajo nikakršnih dodatkov ali konzervansov.

    Različice

    Ideje

    ■ gl. buča (številne ideje); žajbelj (številne ideje)
    Improvizirajmo. Buče najbolje* začinjamo z (abecedno): cimetom*, čebulo*, česnom*, čiliji*, ingverjem*, kajenskim poprom, karijevim praškom, klinčki*, koriandrom, limonami (sok, lupinica), lovorovim listom*, muškatnim oreščkom*, peteršiljem, pimentom*, pomarančami* (sok, lupinica), poprom (zlasti s črnim) rimsko kumino, rožmarinom, timijanom, vaniljo ali/in žajbljem*.

    Opombe

    Naš vrtni žajbelj vsebuje do 2,5 % eteričnega olja, v katerem so tudi tujon (40-60 %; ozkolistni/Salvia lavandulifolia/ ga ne vsebuje), cineolo (15 %), borneol (10 %), kampfer, pinen, salven in linalol. 

    Opozorila

    Palačinke postanejo luknjičaste, če jih pečemo pri previsoki temperaturi. Pa tudi več možnosti je, da bodo prežgane.

    Zanimivosti

    ■ Palačinke so v Slovenijo prišle iz Madžarske in Avstrije. Z leti smo tudi pri nas prišli do avtentičnih različic, kakor so ljubljanske skutine palačinke, ki so jih v ljubljanskih družinah zlasti ob petkih uživali po fižolovi juhi s testeninsko zakuho.
    ■ Buče prihajajo iz Mehike, prvi jih je opisal Kolumb, največ pa jih pridelajo na Kitajskem. Znane so tudi po tem, da se bujno razraščajo. Steblom, ki se plazijo po tleh, pravimo vreže.
    ■ Angleška navada pitja čaja se je do 16. stoletja nanašala predvsem na žajbelj. Takrat je zabojček žajbljevega čaja veljal trikrat več kot kitajski ali indijski čaj.
    ■ Lovorov list je eno redkih zelišč, ki je posušeno boljše kot sveže.

    Reki

    Ta je bolj zdrav kakor buča. (starogrški)

    Viri

    ■ preveden in dopolnjen recept gratinirane palačinke s pečeno bučo, skuto in žajbljem (izvirno: pumpkin crespelle with ricotta and sage) Meike Peters, z bloga eat in my kitchen
    ■ številni različni viri 

    Spletne povezave

    spletni nakup kuharic Meike Peters
     
    ” Palačinke postanejo luknjičaste, če jih pečemo pri previsoki temperaturi. Pa tudi več možnosti je, da bodo prežgane. “
    ” Barva lupine nezrele muškatne buče je zelena, ko dozori pa je bronasta do rdečkasto rjave. Meso je svetlo do temno oranžno, sočno in sladko aromatično. “
    ” Bešamel temeljito prekuhamo, da izgubi okus po moki. Seveda pri tem pazimo, da se moka ne obarva ali celo zažge. “

    Sorodni recepti

    Šparglji z limonovim sokom, česnom, češnjevci in feto
    Šparglji s češnjevci in feto, delikatesna maliva ali topla predjed v četrt ure. Hrustljavi, znotraj mehki ...
    (5.00; 2 oceni)
    Ocvrti sir
    Okusna in priljubljena hrustljavo tekoča topla predjed ali priloga. Ocvrti sir je najbolj priljubljen na dunajski ...
    (5.00; 3 ocene)
    © 2004-2023 Gurman.eu | Pogoji uporabe | Zasebnost | Piškotki
    15.416 receptov
    Moja kuharica
    Odstrani