Priprava
■ Čebulo zrežemo na karseda drobne kockice ali pa jo sesekljamo. V ponvi pristavimo olje in čebulo. Počasi segrevamo. Ko začne čebula cvrčati, jo počasi pražimo še 4–5 minut. Med pogostim mešanjem, da se zmehča, a ne obarva.
■ Prepraženo čebulo razdelimo na pol. Eno polovico stresemo v skledo za pripravo mesnih kroglic. Drugo polovico stresemo v srednje veliko posodo za pripravo paradižnikove omake.
■ PARADIŽNIKOVA OMAKA. Olupljene pelate iz pločevinke drobno sesekljamo. Lahko kar v odprtih pločevinkah. Česen stremo in drobno sesekljamo. Stresemo ga v posodo s prepraženo čebulo in pražimo, da zadiši. Prilijemo vino in mešamo, da povre.
■ V posodo nalijemo pelate ter dodamo maslo, sol in sladkor. Če se odločimo, dodamo še lovorov/a list/a ali/in čilijeve kosmiče. Zavremo in počasi kuhljamo kakih 20 minut.
■ MESNE KROGLICE. Peteršilj drobno sesekljamo. V skledo s prepraženo čebulo stresemo mleto meso, drobtine, sol, sveže mleti/strti poper, koromačeva semena, peteršilj in origano. Prilijemo jajce in dobro premešamo. Da se vse sestavine povežejo. Maso zajemamo z žlico in oblikujemo 20–22 drobnih mesnih kroglic.
■ POSIP I. Mocarelo odcedimo in naribamo. Z maskarponejem jo zmešamo v gosto pasto.
■ Pečico prižgemo na 180 stopinj.
■ V globlji ponvi segrejemo žlico olja. Na njem spečemo mesne kroglice, da se zlato obarvajo po vseh straneh. Najlažje z nagibanjem in potresanjem ponve. Ni nujno, da kroglice prepečemo oz. spečemo do konca.
■ Pečene mesne kroglice položimo v ognjevaren/litoželezen pekač. Ali v dva manjši ognjevarni posodi. Paradižnikovo omako začinimo s sveže mletim poprom in jo prelijemo po kroglicah. Po vrhu razdelimo kupčke sirove mešanice. Posodo pokrijemo; če nimamo pokrova, jo zatesnimo z alu folijo. Posodo/posodi položimo v ogreto pečico za 20 minut.
■ Pokrov/folijo odstranimo, jed pa pustimo v pečici še 9 minut.
■ OPEČENI KRUHKI. Česen stremo in drobno sesekljamo. Peteršilj drobno sesekljamo. V majhni kozici pristavimo maslo, česen in peteršilj. Mešanico počasi segrevamo še 1 minuto, od tedaj, ko se na maslu pojavijo mehurčki.
■ Klasičen črni pekač obložimo s peki papirjem. Parmezan drobno naribamo. Bageto zrežemo na 3 dele po širini, vsakega od njih pa razpolovimo po dolžini. Polovice položimo v pekač s prerezano stranjo navzgor. Premažemo jih z masleno mešanico. Če je kaj ostane, premažemo še zunanjo stran kruha. Po kruhu potresemo parmezan.
■ Prižgemo zgornji žar in pečemo še 2–4 minute. Da se na površini pojavijo mehurčki, stopljena sirova mešanica pa blago porjavi. Posodo vzamemo iz pečice, jed pa pustimo počivati nekaj minut. Izključimo zgornji žar.
■ Pekač z bageto položimo v pečico za 5–10 minut. Pozorno opazujemo, da se sir zlato rjavo obarva.
Serviranje
Gratinirane mesne kroglice v paradižnikovi omaki ponudimo z opečenimi kruhki. Ko glavno jed. Dobra spremljava bi bile tudi domače testenine.
Nadomestek
■ Zapisano paradižnikovo omako lahko nadomestimo s katero od številnih
različic z Gurmana. Ali po kakšni svoji preizkušeni recepturi.
■ Maslo praviloma lahko nadomestimo z margarino. Kar pa je s kulinaričnega in zdravstvenega vidika neprimerljivo slabša in neustrezna izbira.
Izboljšanje
■ Sekljanje mesa je ustreznejši postopek od mletja, saj med sekljanjem z ostrim nožem mesa ne mečkamo. Meso narežemo na majhne koščke, te pa drobno sesekljamo. Kakovosten, oster nož je samoumeven.
■ Vsako mleto/sesekljano mesno mešanico izboljšamo z nekaj kapljicami limoninega soka.
Nasveti
■ Pri jedeh z mletim mesom je zelo pomembno, da meso zmeljemo tik pred pripravo. Če ga ne meljemo doma, gremo k mesarju tik pred pripravo. Po nakup in mletje. Gl.
opozorila.
■ Peteršilj pred nakupom poduhamo, da ugotovimo, koliko arome vsebuje. V peteršiljevi korenini je kar 3- do 4-krat več eteričnega olja kot v lističih.
Pred gratiniranjem
Pojasnila
■ Mocarela (
mozzarella) je priljubljen italijanski mehki sir iz vlečenega testa (
pasta filata), z zaščitenim poreklom (od 1998). Ročno ali strojno jo proizvajajo iz kravjega, najkakovostnejšo pa iz bivoljega mleka. Kraljica mocarel je burata (
burrata).
■ Maskarpone (
mascarpone) je bogat, kremast, čvrst, a mazljiv italijanski sir (skuta), nežnega sladkastega okusa, med maslom in smetano. Maskarpone, za razliko od drugih sirov, ki jih izdelujejo iz mleka, izdelujejo iz smetane z dodatkom limonske kisline.
■ Pelati so priljubljeni jajčasti paradižniki, pogosto pa so tudi sinonim za konzervirane olupljene paradižnike. Najbolj okusni so italijanski
San Marzano, odlični pa so tudi (abecedno):
Bianco DiNapoli, Martino, Perini, Piccadilly in
Roma. Pozorni smo na oznako D.O.P.
■ Suho vino je izraz za tista (peneča) vina, ki vsebujejo do 9 g nepovretega sladkorja na 1 l vina (če koncentracija skupne kisline ni večja od 2 g/1 l).
■ Koromačevo seme je seme nekaterih vrst koromača. Aroma je podobna janeževi, z občutno manj sladkobe. S koromačevimi semeni zlasti v Sredozemlju začinjamo juhe, omake, ribje jedi in sladice.
■ Gratiniranje je pomožen kuharski postopek, pri katerem jed, položimo v pečico ali salamander. Da se na površini naredi zlato rumena skorja, ki jed ščiti pred sušenjem. Obenem ji da lepši videz in boljši (pikantnejši) okus.
Različice
Ideje
gl. govedina (številne
ideje); maskarpone (številne
ideje); mleto meso (številne
ideje);
mocarela (številne
ideje);
pelati (številne
ideje)
Opozorila
■ Mleto oz. sesekljano meso se kvari mnogo hitreje kot meso v kosih. Zato ga zmeljemo ali sesekljamo tik pred uporabo.
■ Ko pripravljamo paradižnikovo omako, pazimo, da prevladuje okus paradižnika. Z morebitnimi dodatki okus paradižnika samo poudarimo.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
gratinirane mesne kroglice v paradižnikovi omaki (izvirno:
baked meatballs & garlic bread)
Sam Linsell, z bloga
Drizzle & Dip
■ številni različni viri
Spletne povezave
spletni nakup kuharic
Sam Linsell