Priprava
■ Klasičen črni pekač obložimo s peki papirjem. Pečico ogrejemo na 220 stopinj.
■ Podobno velike bučke operemo, oprane pa podolžno razpolovimo. Čimbolj natančno. Zložimo jih v skledo, poškropimo z oljčnim oljem ter začinimo s soljo in s sveže mletim/strtim poprom. Bučke nežno premešamo.
■ Bučke zložimo v pekač s prerezano stranjo navzgor. Položimo ga v ogreto pečico, bučke pa pečemo 22–30 minut. Glede na velikost. Pečene so, ko se rjavkasto obarvajo, z vilicami pa jih zlahka predremo.
■ POSIP IZ DROBTIN IN SIRA. Parmezan drobno naribamo v manjšo skledo. Nanj drobno naribamo limonovo lupinico, zatem pa natrgamo mocarelo. Dodamo panko drobtine, sol, sveže mleti/strti poper, čilijeve kosmiče in timijan. Česen pretlačimo na vse skupaj in dobro premešamo. Da se česen enakomerno razdeli. Prilijemo olje in še enkrat premešamo.
■ Pekač z bučkami vzamemo iz pečice, temperaturo v pečici pa zvišamo na 240 stopinj. Bučke enakomerno potresemo s posipom. pekač položimo v ogreto pečico za 5–8 minut. Da se posip temno zlato obarva, obenem pa zadiši in se stopi.
Serviranje
Gratinirane bučke s posipom iz parmezana, mocarele in drobtin so lahko za toplo predjed ali za lažjo samostojno jed. Potresemo jih s timijanovimi vejicami. K jedi ponudimo izbrano sezonsko (mešano) solato.
Nadomestek
■
Improvizirajmo. Bučke najbolje* kombiniramo z (abecedno): čebulo*, drobtinami, gobami, jajčevci, kisom, lešniki, limonami, lososom, maslom*, olivnim oljem, orehi, paradižniki*, pinjolami, sardelnimi fileti, siri (grojer, feta, parmezan*, rikota) in s smetano.
■ Parmezan lahko nadomestimo s pekorinom, s sirom fiore sardo s Sardinije ali z grana padano, dokaj dober nadomestek pa je tudi zbrinc.
■ 1 žlico svežega timijana lahko nadomestimo s 1/2 žličke posušenega.
Izboljšanje
■
Improvizirajmo. Bučke najbolje* odišavljamo z (abecedno): baziliko*, česnom*, koprom, koriandrom, majaronom*, meto, origanom, pehtranom,
pestom, peteršiljem*, rožmarinom, timijanom ali/in z žajbljem.
■ Skupaj z bučkami lahko spečemo 2,5 dl češnjevcev. Stresemo jih med bučke. Kot hranilni in barvni dodatek.
■ gl.
nasveti
Nasveti
Pri nakupu bučk izbiramo sijoče in nepoškodovane plodove, katerih teža naj bo je sorazmerna velikosti. Pretrda lupina je znak prezrelega sadeža z vlaknastim mesom. Najbolj okusne so drobne bučke, dolge 10-15 cm. Ko presežejo dolžino 20 cm, se v njih že razvijejo moteča semena.
Pojasnila
■ Buča (
Curcubita) je rod bučevk, ki obsega na desetine vrst in sort. Najbolj popularni sta jedilna buča (
Curcubita pepo var. ovifera) in poletna oranžna muškatna buča (
Curcubita moschata). V kuhinji pogosteje uporabljamo okusnejše mlade plodove, bučke, ki so na Primorskem znane kot cukete (
zucchette) ali cukini (
zucchini).
■ Panko so japonske drobtine iz kruha brez skorje. Vpijajo manj maščobe, so bolj hrustljave, takšne pa ostanejo še nekaj časa po koncu termične obdelave. Naprodaj so tudi pri nas.
■ Mocarela (
mozzarella) je priljubljen italijanski mehki sir iz vlečenega testa (
pasta filata), z zaščitenim poreklom (od 1998). Ročno ali strojno jo proizvajajo iz kravjega, najkakovostnejšo pa iz bivoljega mleka.
■ Timijan je skupno ime za številno družino zelišč, ki se med seboj pogosto razlikujejo po videzu in sestavinah. Udomačen sinonim za timijan je materina dušica, v kuhinji pa najpogosteje uporabljamo najbolj aromatični vrtni timijan (
Thymus vulgaris).
Različice
Ideje
gl. bučka (številne
ideje);
mocarela (številne
ideje)
Zanimivosti
Bučke vsebujejo več kalija kot banane.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
gratinirane bučke s posipom iz parmezana, mocarele in drobtin (izvirno: baked zucchini with garlicky parmesan breadcrumbs)
Sylvia Fountaine, z bloga
feasting at home
■ številni različni viri
Spletne povezave
spletni nakup različnih reči
trgovina