Priprava
■ V večji posodi zavremo vodo. Bučke očistimo, očiščene pa podolžno narežemo na pribl. 5 cm debele rezine. Stresemo jih v krop, zavremo in kuhljamo 10 minut.
■ Kuhane bučke odcedimo v cedilu. Odcejene stresemo v ognjevaren pekač (20x20 do 27x20). Grobo jih natremo s tlačilko za pire. A ne pretiravajmo, želimo večje koščke. Natrte bučke stresemo nazaj v cedilo in jih odcedimo.
■ Pečico prižgemo na 180 stopinj.
■ Paradižnik/a narežemo na dokaj tanka kolesca. Peteršilj drobno do grobo sesekljamo. V pekač stresemo odcejene bučke, blago stepeno jajce, sol, sveže mleti/strti poper, čilijeve kosmiče in peteršilj. Dobro premešamo (!).
■ Pod mešanico in nad njo razdelimo narezane paradižnike. Pekač položimo v ogreto pečico za 10 minut.
■ Grojer in parmezan drobno naribamo in zmešamo. Pekač vzamemo iz pečice. Po jedi potresemo sirovo mešanico enakomerno. Pekač položimo nazaj v pečico za pribl. 20 minut. Če se sir ne obarva po naših željah, prižgemo zgornji žar v pečici. Rešetko s pekačem položimo bližje zgornjemu žaru. A pazimo, da sira ne zažgemo.
Serviranje
Gratinirane bučke s paradižnikom, grojerjem in parmezanom ali
bučkin gratin s paradižniki in sirom ponudimo kot prilogo. K mesu, k perutnini ali k ribam. Lahko je topla predjed ali lažja samostojna (vegetarijanska) jed.
Nadomestek
■ Paradižnike lahko nadomestimo s češnjevci.
■ Parmezan lahko nadomestimo s pekorinom, s sirom
fiore sardo s Sardinije ali z
grana padano, dokaj dober nadomestek pa je tudi zbrinc.
■ Črni poper je ostrejši od belega, slednji pa je aromatičnejši od črnega. Zato je
poprova mešanica (
mignonette) idealna kombinacija obeh.
Izboljšanje
Improvizirajmo. Bučke najbolje* začinjamo/odišavljamo z (abecedno): baziliko*, cimetom, česnom*, kajenskim poprom, klinčki, koprom, koriandrom, majaronom*, meto, origanom, pehtranom,
pestom, peteršiljem*, rožmarinom, timijanom ali/in žajbljem.
Nasveti
Pri nakupu bučk izbiramo sijoče in nepoškodovane plodove, katerih teža je sorazmerna velikosti. Pretrda lupina je znak prezrelega sadeža z vlaknastim mesom. Najbolj okusne so drobne bučke, dolge 10-15 cm. Ko presežejo dolžino 20 cm, se v njih že razvijejo moteča semena.
Pojasnila
■ Gratiniranje je pomožen kuharski postopek, pri katerem jed, položimo v pečico ali salamander. Da se na površini naredi zlato rumena skorja, ki jed ščiti pred sušenjem. Obenem ji da lepši videz in boljši (pikantnejši) okus.
■ Grojer je sir, podoben ementalcu, le da je manjši. Premer hlebca je 40-65 cm, v višino pa meri 9-13 cm. Hlebci tehtajo 20-45 kg. Uvrščamo ga med najboljše sire na svetu. Gl. tudi
opombe.
Različice
Ideje
■ gl. bučka (številne
ideje);
gratiniranje (številne
ideje)
■ Jed lahko pripravimo v porcijskih ognjevarnih skodelicah.
■
Improvizirajmo. Bučke najbolje* kombiniramo z (abecedno): čebulo*, drobtinami, gobami, jajčevci, kisom, lešniki, limonami, lososom, maslom*, olivnim oljem, orehi, paradižniki*, pinjolami, sardelnimi fileti, siri (grojer, feta, parmezan*, rikota) in s smetano.
Opombe
Grojer, ki prihaja iz kraja Gruyère, sodi med najboljše sire na svetu. V Švici ga proizvajajo že od 12. st.
La Gruyère Premier Cru je edini sir, ki je kar štirikrat prejel naziv najboljšega sira na svetu na prireditvi
World Cheese Awards v Londonu. Gl. tudi
pojasnila.
Opozorila
■ V lupini bučk je največ antioksidantov, tudi zato bučk praviloma ne lupimo. Priporočljiv je nakup ekološko pridelanih plodov.
■ Izvirni parmezan je pridelan z živalskim sirilom, zato jedi, pripravljene z njim, ne sodijo med vegetarijanske.
Zanimivosti
Bučke vsebujejo več kalija kot banane.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
gratinirane bučke s paradižnikom, grojerjem in parmezanom ali
bučkin gratin s paradižniki (izvirno: zucchini tomato gratin)
Karen Kerr, z bloga
KAREN'S KITCHEN stories
■ številni različni viri