■ Čebulo olupimo in zrežemo na karseda tenka kolesca. ■ V posodi segrejemo arašidovo olje, na katerega stresemo narezano čebulo. Med občasnim mešanjem jo počasi pražimo 15 minut, da se povsem zmehča. ■ Feto narežemo na drobne kockice. ■ Origano osmukamo in sesekljamo. ■ Špinačo očistimo operemo in posušimo. ■ Pečico segrejemo na 180 °C. ■ Pod prepraženo čebulo zvišamo temperaturo in med mešanjem ukuhamo vso tekočino. Prilijemo šerijev kis, da čebula rahlo karamelizira. ■ V skledi zmešamo nakockano feto, 0,5 decilitra olivnega olja in sesekljan origano. Mešanico stresemo na prepraženo čebulo. ■ V posodi močno segrejemo preostalo olivno olje, na katerega stresemo špinačo. Po dveh minutah jo začinimo s soljo in sveže mletim poprom ter stresemo na sir. Vse skupaj potresemo s koruznim zdrobom, posodo pa za 10 minut postavimo v segreto pečico.
Serviranje
Gratinirana špinača, feta in čebula je nevsakdanja musaka oziroma zloženka, ki jo ponudimo neposredno iz pečice.
Nadomestek
■ Špinačo lahko nadomestimo ali kombiniramo z mlado blitvo, mladimi koprivami ali z mladimi listi rdeče pese. ■ Zanimive (pri)okuse dobimo pri špinačnih jedeh, kjer tretjino špinače nadomestimo s čemažem. ■ Šerijev kis lahko nadomestimo z belim vinskim kisom. ■ gl. izboljšanje
Izboljšanje
Koruzni zdrob nadomestimo z drobno sesekljanimi orehi.
Nasveti
Ko kupujemo čebulo, izbiramo trde glavice s povsem suho lupino, na plodovih pa ne sme biti znakov plesni ali kaljenja.
Pojasnila
■ Feta je beli grški sir, narejen iz ovčjega, lahko tudi iz mešanice ovčjega in kozjega mleka. Za sir sta značilna rahlo kiselkast okus in nezgrešljiva aroma. ■ Ekstra deviško olivno olje je oznaka za olivno olje, ki je bilo hladno stisnjeno (do 27 °C) in vsebuje manj kot 0,8 % nasičenih maščobnih kislin.
Improvizirajmo. Origano se lepo dopolnjuje s timijanom, baziliko ali rožmarinom, povsem sprt pa je z majaronom.
Opozorila
■ Špinača vsebuje kar nekaj neželenih sestavin, v prvi vrsti oksalno in sečno kislino. Zato špinačo uvrščamo med varovalna živila (gl. zdravilni učinki) pogojno, saj pospešuje nastajanje ledvičnih kamnov. Največ teh sestavin je v listnih rebrih in pecljih starejše špinače, ki jih prav zaradi tega pred pripravo odstranimo. ■ Čebula je varovalno živilo (gl. zdravilni učinki), vendar pa je hkrati najpogostejši povzročitelj zgage, lahko napenja in povzroča vetrove. ■ Ponarejevalci ne prizanašajo niti feti. Ponarejeno feto slabše kakovosti iz kravjega mleka prepoznamo po tem, da umetno beljen sir po nekaj dneh postane rumen.
Zdravilni učinki
(domnevni) ■ Špinačo uvrščamo med varovalna živila, ki so za zdravje nadvse pomembna; gl. tudi opozorila. ■ Špinača je živilo z največjo vsebnostjo magnezija. Ta varuje pred stresom in povečuje sposobnost koncentracije.
Zanimivosti
■ Špinača je prva zelenjava, ki so jo začeli prodajati tudi zamrznjeno. ■ Prve zapise o feti so odkrili na glinenih tablicah v Mikenah in Pilosu, feto pa najdemo tudi v Homerjevi Odiseji.
Bučkine polpete z limono
sočna jed, h kateri ponudimo grški jogurt z mletim poprom in sesekljano ...
(5.00; 2 oceni)
Zelenjavni rezanci na žajbljevem maslu
izbrano zelenjavo nastrgamo z lupilcem za zelenjavo na rezance, ki jih skuhamo na malo vode, maslu, žajblju, medu in ...