Priprava
■ Šparglje narežemo na koščke, ki jih skuhamo v sopari. Pazimo da ostanejo
na zob, al dente. Kuhane ohladimo.
■ Artičokine srčke odcedimo in drobno narežemo. Grah izluščimo, potrebujemo 250 g izluščenega. Čedar naribamo.
Aprilski beluši so za mojega šefa, majski zame, junijski pa za mojega osla (španski).
■ Por očistimo. 90 g belega in svetlo zelenega dela sesekljamo. V kozici razpustimo maslo. Dodamo por, ki ga počasi pražimo 10 minut. Med pogostim mešanjem.
■ Prepraženi por pomokamo in premešamo. Postopoma in med mešanjem prilijemo vroče mleko. Zavremo in kuhamo, da se zgosti. Med občasnim mešanjem.
■ Odstavimo ter dodamo nariban sir, sol in sveže mleti poper. Premešamo do gladkega.
■ Pečico segrejemo na 230 stopinj. Zelišča drobno sesekljamo.
Iz 1 kg stročjega graha dobimo pribl. 500 g, pri mladem grahu pa celo samo 300 g grahovih zrn.
■ Primešamo šparglje (vršičke prihranimo), grah, polovico
chèvreja, limonovo lupinico in zelišča. Mešanico postrgamo v okrogel ognjevaren pekač oz. posodo (1–1,2 l). Po vrhu razdelimo vršičke špargljev in nadrobimo preostali
chèvre.
■
Gratinirana pomladna zelenjava s sirom kot pomaka se peče 17–23 minut. Da se zlato rjavo obarva in mehurčka.
■ Jed vzamemo iz pečice in počakamo 5 minut.
Serviranje
Vroča
gratinirana pomladna zelenjava s sirom kot pomaka se postreže s kakšnim hrustljavim kruhom. Najbolje kar z bageto. S katerim zajemamo jed neposredno iz posode.
Sorodni recepti
Kuharski leksikon
■
Pri nakupu špargljev/belušev smo pozorni na njihovo živo barvo in kompaktne, tesno zaprte vršičke. Izbiramo ravne, mesnate, enakomerno debele poganjke. Pri kratkih in debelejših poganjkih je najmanj odpadka. Čvrsti med olesenelim in užitnim delom glasno počijo, ko jih prelomimo. Zelo pomembna je ploskev, kjer je bil beluš odrezan. Če po njej rahlo potegnemo z nohtom, priteče dišeč sok. To je zanesljiv znak, da so beluši sveže nabrani.
Čedar je v Franciji in Belgiji čester (chester). Ameriški vojaki so ga med II. svetovno vojno imenovali daisy longhorn in flat in twin, kanadski pa store of bulk.
■
Pravi kmečki čedar (cheddar) je vedno nekoliko kiselkast, z okusom mlečnega sladkorja in z zelo bogato aromo. Na prerezu je testo belo do rahlo rdečkasto, čvrsto, toda ne trdo in brez očesc. Vonj in okus sta čista in izrazita. Hlebec čedarja ima valjasto obliko, visok je 13-18 cm, s premerom 35-38 cm. Hlebec tehta 18-19, kmečki pa okoli 25 kg.
■
Chèvre je skupina mehkih in trdih kozjih sirov. Od drugih sirov se razlikuje po manjši vsebnosti maščob, kalorij in holesterola, in večji vitaminov in kalija.
Chèvre je odlična izbira za otroke in starejše, alergične na kravje mleko.
■
Meta (Mentha) je skupno ime kakih 600 sort rastlin, od katerih jih kot zelišče uporabljamo kakih 30 vrst. Po videzu in aromi se opazno razlikujejo. Poznamo tudi mete z različnimi priokusi: ananasovo, čokoladno, limonovo, sivkino ipd.
Opozorila
■
Pri grahu se začne sladkor pretvarjati v škrob tisti hip, ko ga utrgamo. Grah začne postaji moknat in trd. Zaradi tega nikoli ne kupujemo izluščenega.
■ Zaradi podaljšanja trajnosti izvozniki limone in druge
agrume pogosto okopajo v raztopini strupenega difenila (E 230) ali pa jih zavijejo v difenil papir. Ko potrebujemo lupinico, segamo po ekološko pridelanih sadežih. Če teh nimamo, limono položimo v skodelico in jo prelijemo z vrelo vodo. Steriliziramo jo nekaj sekund.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
gratinirana pomladna zelenjava s sirom kot pomaka (izvirno:
spring vegetable & goat cheese dip) z bloga
Always With Butter Blog
■ številni različni viri