Priprava
■ Pristavimo vodo za kuhanje cvetače. Cvetačo razcvetkamo, cvetke pa stresemo v krop. Kuhamo jih slabih 5 minut, a pazimo, da ostanejo
na zob (
al dente). Kuhano dobro odcedimo. Cvetačo kuhamo tik pred koncem kuhanja ali odcejeno.
■ Grojer in parmezan ločeno naribamo.
■
SIROV BEŠAMEL. Mleko ogrejemo do toplega. V kozici razpustimo polovico masla. Dodamo moko in oboje mešamo kaki 2 minuti. Pazimo, da se moka ne obarva, da dobimo svetlo prežganje. Med nadaljnjim mešanjem postopoma prilijemo mleko. Vse skupaj med mešanjem kuhljamo 10–15 minut. Da se omaka zgosti in izgubi vonj po moki, v njej pa ni zračnih mehurčkov.
■ Pečico ogrejemo na 190 stopinj. Omako odstavimo, odstavljeni pa primešamo sol, sveže mleti/strti poper, nariban parmezan in polovico naribanega grojerja. Preostalo maslo stopimo.
■ Tretjino omake nalijemo v ognjevaren pekač. Po njej stresemo odcejeno cvetačo, ki jo prelijemo s preostalo omako. Preostali grojer zmešamo z drobtinami, mešanico pa enakomerno potresemo po vrhu. Po vrhu pokapljamo stopljeno maslo. Pekač položimo v ogreto pečico za 25–30 minut. Da se jed po vrhu rjavo obarva.
Serviranje
Gratinirana cvetača je običajno zelenjavna priloga. Lahko pa je tui lahka topla predjed ali lažja samostojna jed.
Nadomestek
■ Maslo praviloma lahko nadomestimo z margarino, vendar pa je to s kulinaričnega in zdravstvenega vidika neprimerljivo slabši in povsem neustrezen nadomestek.
■ Grojer lahko približno nadomestimo z gavdo ali z ementalcem.
■ Parmezan lahko nadomestimo s pekorinom, s sirom fiore sardo s Sardinije ali z grana padano, dokaj dober nadomestek pa je tudi zbrinc.
Izboljšanje
Improvizirajmo. Cvetačo najbolje začinjamo z (abecedno): česnom, čiliji (tudi s kosmiči ali s prahom), gorčico, karijevim praškom, s kisi (zlasti z balzamičnim, riževim, belim vinskim), limonami (sok, lupinica), peteršiljem ali/in z rimsko kumino.
Nasveti
■ Kadar cvetačo pred termično obdelavo razcvetkamo, jo skušamo razdeliti na enakomerno velike cvetke, ki se enakomerno skuhajo.
■ Če cvetače ne kuhamo v beli zavrelici, dodamo vodi za kuhanje malo limonovega soka. Tudi na ta način ohranimo cvetačno lepo belo barvo.
Pojasnila
■ Grojer je sir, podoben ementalcu, le da je manjši. Premer hlebca je 40-65 cm, v višino pa meri 9-13 cm. Hlebci tehtajo 20-45 kg. Uvrščamo ga med najboljše sire na svetu.
■ Gratiniranje je pomožen kuharski postopek, pri katerem jed, položimo v pečico ali salamander. Da se na površini naredi zlato rumena skorja, ki je ščiti pred sušenjem, hkrati pa ji da lepši videz in boljši (pikantnejši) okus.
Različice
Ideje
Opombe
■ Najmanj (rakotvornih) pesticidov med vso zelenjavo vsebujejo (po vrsti): avokado, koruza, zelje, sladki grah, čebula, beluši, jajčevec, cvetača in sladki krompir.
■ Bešamel je edina omaka, ki jo zavestno pripravljamo različno gosto, v odvisnosti od nadaljnje uporabe. Gostoto uravnavamo s spreminjanjem razmerja med moko in maslom ter z mlekom, pa tudi z dolžino kuhanja.
Opozorila
Cvetačo solimo, ko je kuhana, sicer potemni.
Zanimivosti
Različno zapisovanje imena osebe (Béchameil) in francoskega imena omake (
béchamel) je pravilno.
Viri
■ preveden in dopolnjen recept
gratinirana cvetača (izvirno: creamy cauliflower au gratin)
Farah, z bloga
THE Cooking JAR
■ številni različni viri