Priprava
■ V kozici pristavimo in zavremo vodo za
blanširanje paradižnika.
■ Krompir olupimo in zrežemo na manjše koščke.
■ V posodi pristavimo 4 decilitre vode in narezan krompir. Pokrijemo, zavremo in
kuhamo 10 minut.
■ Paradižnik za 30 sekund položimo v krop, nato pa ga odcedimo, olupimo, razkosamo na četrtine, razsemenimo in grobo narežemo.
■ Blitvo očistimo in drobno narežemo.
■ Krompirju dodamo narezano blitvo, pokrijemo in skuhamo do mehkega.
■
Pečico segrejemo na 200 °C.
■ Česen olupimo in drobno
sesekljamo.
■ Kuhano zelenjavo odcedimo in stresemo v ognjevarno posodo. Potresemo jo s paradižnikom, soljo in sveže mletim črnim poprom, potem pa na vse skupaj drobno nastrgamo sir. Posodo za približno 5 minut postavimo v segreto pečico, da se sir zlato rjavkasto zapeče.
Serviranje
Gratinirana blitva s krompirjem in paradižnikom ali zelenjavni gratin z blitvo, krompirjem in paradižniki je topla zelenjavna predjed, lahko pa tudi priloga k ribam in drugemu mesu.
Nadomestek
■ Izven sezone so pelati iz pločevinke precej kakovostnejši od svežega paradižnika. Edina izjema so češnjevci, drobni sladki paradižniki.
■ Gavdo lahko nadomestimo z edamcem.
Izboljšanje
■ Kakovostnejše (ekstra deviško) olivno olje, okusnejša jed.
■ Povsem zrel paradižnik, ki vsebuje tudi več antioksidantov, ima boljši okus, ta pa se prenaša tudi na jedi, ki ga vsebujejo.
■ Jedi lahko pred gratiniranjem potresemo s pinjolami, mandljevimi lističi ali z grobo sesekljanimi pistacijami.
■ gl. ideje
Nasveti
■ Pri nakupu izbiramo mlado, a ne predrobno blitvo, ki še ni razvila svojega okusa.
■ Blitvo pred pripravo temeljito operemo, saj se v brazdastih listih pogosto skrivajo zrnca peska.
Triki
Najboljši okus zelenjave zadržimo ob pravilnem kuhanju. Zelenjavo, ki raste pod zemljo (npr. krompir, korenček, rdeča pesa), pristavimo v hladni vodi, nadzemno pa damo kuhat v vrelo vodo.
Pojasnila
■ Blitvo v grobem ločimo na dve sorti, na listnato in rebrasto. Prav pri rebrasti pogosto napačno mislimo, da gre za staro listnato sorto z izrazitimi stebli oziroma peclji. Listnata blitva ima velike, široke in mesnate liste, steblo pa je opazno krajše in manj mesnato kot pri rebrasti blitvi. Pri nakupu blitve smo zato pozorni na njeno svežino in sočnost, ne pa na debelino stebla ali velikost listov; gl. tudi opombe.
■ Ekstra deviško olivno olje je oznaka za olivno olje, ki je bilo hladno stisnjeno (do 27 °C) in vsebuje manj kot 0,8 % nasičenih maščobnih kislin.
■ Gavda je odličen, svetovno znan nizozemski sir iz kravjega mleka s 30 do 40 % maščobe.
■ Med gratiniranjem se na jedi naredi zlato rumena skorja, ki jo ščiti pred sušenjem, hkrati pa jedi daje lepši videz in boljši (pikantnejši) okus.
Različice
■ Najbolj slastna je (v sopari) kuhana mlada zelenjava, prelita z ekstra deviškim olivnim oljem ali / in s stopljenim maslom, potresena s svežimi zelišči.
■ gl. kuhana blitva (različice); gratinirana blitva s paradižnikovo omako
Ideje
■ Po večini receptov za blitvo lahko pripravimo tudi špinačo, mlade koprive in mlade liste rdeče pese.
■ gl. blitva
Opombe
■ Pri sveži zelenjavi so mesta, na katerih je bila odrezana, sočna in vlažna.
■ Profesionalni kuharji gratinirajo v salamandru.
Opozorila
■ Blitva ni primerna za shranjevanje; v hladilniku jo, ovito v vlažno krpo, hranimo do 12 ur. Po tem času se začnejo nitrati pretvarjati v škodljive nitrite.
■ Pozeleneli deli krompirja, zlasti pri mladem krompirju, vsebujejo večje količine strupenega alkaloida solanina. Zato te dele s krompirja pred pripravo temeljito obrežemo.
Zdravilni učinki
(domnevni)
■ Blitvo, čebulo, česen, (ekstra deviško) olivno olje in paradižnik uvrščamo med varovalna živila, ki so za zdravje nadvse pomembna.
■ Temno zelena zelenjava vsebuje več klorofila. Osrednji atom v molekuli klorofila je magnezij, ki je najpomembnejši obrambni element v našem telesu.
Zanimivosti
■ Paradižnik so v Evropi sprva imenovali tomato, perujsko jabolko in volčja breskev. Slovensko ime izvira iz starega nemškega imena paradies-apfel (rajsko jabolko).
■ V 18. stoletju so poznali kakih 10 sort krompirja, danes pa je znanih več kot 2.000 sort. (2004)
Viri
številni različni viri