Priprava
■ Slanino narežemo na kockice. Šampinjone očistimo, narežemo na lističe in nemudoma zmešamo z žlico limoninega soka. Pol peteršilja drobno sesekljamo.
■ 40 g zmehčanega masla zmešamo z žlico limoninega soka, s sesekljanim peteršiljem in s po ščepcem soli in sveže mletega belega popra.
■ V ponvi segrejemo olje, na katerem prepražimo nakockano slanino. Dodamo narezane šampinjone ter počasi pražimo približno 10 minut.
■ Pečico segrejemo na 225 °C.
■ Medtem v drugi ponvi segrejemo preostalo maslo, na katerem kruhove rezine po obeh straneh zlato rumeno opečemo. Mlačne namažemo z masleno mešanico in obložimo s praženimi šampinjoni. Nanje naribamo sir, potem pa kruhke popoložimo v segreto pečico, da se sir zlato rumeno zapeče.
■ Preostali peteršilj drobno sesekljamo.
Serviranje
Vroče kruhke potresemo s sesekljanim peteršiljem in postrežemo za zajtrk, malico ali kot toplo predjed. Zraven lahko ponudimo sezonsko solato, pa tudi običajne tople napitke, kozarec hladnega piva ali kozarec vina.
Nadomestek
■ Opečene kruhke lahko manj ustrezno nadomestimo s krekerji.
■ V zadnjem času maslo za opekanje kruhkov pogosto nadomeščamo z olivnim oljem ali pa ga z njim kombiniramo.
Izboljšanje
■ S kruhovih rezin pred opekanjem obrežemo skorjico.
■ Oblogo lahko dopolnimo po okusu. Povsem preprosto že tako, da dodamo priljubljeno začimbo, zelišče ali/in omako. S šampinjoni se lepo dopolnjujejo tudi bazilika, česen, mleta rdeča paprika, origano in timijan.
Nasveti
■ Kruh hranimo v papirnati ali platneni vrečki. Če nima zraka, izgubi svežino.
■ Za pripravo najpogosteje uporabljamo bel kruh od štruce ali francosko štruco. Slednjo lahko režemo poševno, da dobimo nekoliko večjo površino. Seveda pa so uporabne tudi (skoraj) vse druge vrste kruha, zlasti polnovredne različice.
■ Opečeni kruhki so odlična priložnost, da porabimo kak dan star kruh, ki ga sicer najpogosteje zavržemo.
Različice
■ Kruhove rezine lahko opečemo tudi v opekaču, v pečici ali na žaru.
■ Kruhek lahko pripravimo s presnimi šampinjoni.
Ideje
■ gl. bel kruh (številne
ideje); gavda (številne
ideje); šampinjon (številne
ideje)
■ Pri pripravi različnih opečenih kruhkov ni omejitev, razen naše domišljije. Pripravimo jih lahko z različnimi vrstami kruha, s poljubno , z izbranim in z nam najljubšimi sestavinami, presnimi ali termično obdelanimi. Nazadnje jih lahko prelijemo s poljubno omako ali / in aromatiziramo z izbranimi začimbami in sezonskimi zelišči.
Opozorila
■ Povsem sveži šampinjoni imajo trdno zaprte klobuke. Najbolj okusni so šampinjoni z nekoliko odprtim klobukom, pod katerim so lističi bledo rožnati. Beli šampinjoni s skoraj ravnim, odprtim klobukom, pod katerim so črni lističi, so stari in neprimerni za kulinarično obdelavo.
■ Gratiniranja - pri nas pogosto uporabljamo izraz
oskorjenje - ne mešajmo z opekanjem.
Opombe
Med gratiniranjem se na jedi naredi zlato rumena skorja, ki jo ščiti pred sušenjem, hkrati pa jedi daje lepši videz in boljši (pikantnejši) okus.
Zdravilni učinki
(domnevni)
Opečen kruh je lažje prebavljiv od svežega, dobi pa tudi privlačno barvo, vonj in okus.
Zanimivosti
■ Prvotne žitne pogače so izdelovali brez kvasa. Bile so trde in ne pretirano okusne. S pojavom piva, domnevno okoli 6.000 let pr.n.št., pa se je pojavil tudi kvas. Kljub temu pa nekatere vrste kruha še dandanes pripravljamo brez kvasa, na primer židovski kruh
azim, indijski
čapati in latinsko ameriške
tortilje.
■ Američan Charles Strite je leta 1926 v svet vpeljal termostat. Odtlej so opečeni kruhki le redko zažgani, pa tudi po kuhinjah se ne kadi.
Viri
■ dopolnjen recept
gratiniran opečen kruhek s šampinjoni iz knjige
Velika kuharica, Grum, Andreja, Centralni zavod za napredek gospodinjstva, Ljubljana 1985
■ številni različni