Hitro pripravljena malica ali topla predjed iz gratiniranega, predhodno opečenega kruhka, obloženega s praženimi šampinjoni in naribanim sirom
Sestavine
- 4 rezine belega kruha
- 200 g šampinjonov
- 4 šalotke
- 2 žlici olivnega olja
- 2 žlici ekstra deviškega olivnega olja
- 20 g masla
- 80 g gavde
- 1 žlica kisle smetane
- 0,3 dl suhega belega vina
- sol
- poprova mešanica v zrnu
- 1 majhen šopek peteršilja
- 1 strok česna
Priprava
■ Šampinjone očistimo, pokapljamo z limoninim sokom in narežemo na lističe.
■ V ponvi segrejemo maslo in olivno olje.
■ Šalotko in česen olupimo in drobno sesekljamo. Peteršilj drobno sesekljamo.
■ Pečico segrejemo na 225 °C.
■ Na segreto maščobo stresemo sesekljane šalotko, česen in dve tretjini peteršilja. Počasi pražimo, da šalotka postekleni, nato pa dodamo narezane šampinjone, ki jih med mešanjem na hitro prepražimo. Zalijemo jih z belim vinom, ki ga med mešanjem povsem ukuhamo. Gobe začinimo s soljo in sveže mleto poprovo mešanico, nazadnje pa vmešamo še kislo smetano. Odstavimo.
■ Med praženjem gob kruhove rezine v opekaču (angl. toaster) zlato rumeno opečemo. Obložimo jih s prepraženimi šampinjoni. Po gobah naribamo sir, potem pa kruhke zložimo v plitev pekač in potisnemo v segreto pečico. Kruhke zlato rumeno gratiniramo.
Serviranje
Gratinirane kruhke pokapljamo z ekstra deviškim olivnim oljem in potresemo s preostalim peteršiljem. Vroč gratiniran opečen kruhek s praženimi šampinjoni postrežemo za zajtrk, malico ali kot toplo predjed. Zraven lahko ponudimo sezonsko solato in kozarec hladnega piva ali kozarec vina.
Nadomestek
Šalotko lahko nadomestimo s čebulo.
Izboljšanje
■ Dela šampinjonov ne narežemo in prepražimo. Tik pred gratiniranjem jih narežemo in presne potresemo po prepraženih šampinjonih, naloženih na opečene kruhke.
■ S kruhovih rezin obrežemo skorjico.
■ Oblogo lahko dopolnimo po okusu. Povsem preprosto že tako, da dodamo priljubljeno začimbo, zelišče ali/in omako. Šampinjoni se lepo dopolnjujejo tudi z baziliko, mleto rdečo papriko, origanom in s timijanom. Nasveti
■ Za pripravo najpogosteje uporabljamo bel kruh od štruce ali francosko štruco. Slednjo lahko režemo poševno, da dobimo nekoliko večjo površino. Seveda pa so uporabne tudi (skoraj) vse druge vrste kruha, zlasti polnovredne različice.
■ Kruh hranimo v papirnati ali platneni vrečki. Če nima zraka, izgubi svežino.
■ Opečeni kruhki so odlična priložnost, da porabimo kak dan star kruh, ki ga sicer najpogosteje zavržemo.
■ Šampinjone najpreprosteje očistimo tako, da jih zbrišemo s papirnato kuhinjsko brisačo. Ponavadi porežemo tudi konice betov.Pojasnila
Povsem sveži šampinjoni imajo trdno zaprte klobuke. Najbolj okusni so šampinjoni z nekoliko odprtim klobukom, pod katerim so lističi bledo rožnati. Beli šampinjoni s skoraj ravnim, odprtim klobukom, pod katerim so črni lističi, so stari in neprimerni za kulinarično obdelavo.
Različice
■ Kruhove rezine lahko opečemo tudi na maslu, v pečici ali na žaru.
■ gl. (številne različice) Ideje
gl. (številne različice); (številne različice); (številne različice)Zdravilni učinki
(domnevni)
Opečen kruh je lažje prebavljiv od svežega, dobi pa tudi privlačno barvo, vonj in okus.
Zanimivosti
■ Gavda je odličen, svetovno znan nizozemski sir iz kravjega mleka s 30 do 40 % maščobe.
■ Prvotne žitne pogače so izdelovali brez kvasa. Bile so trde in ne pretirano okusne. S pojavom piva pa se je pojavil tudi kvas. Kljub temu pa nekatere vrste kruha še dandanes pripravljamo brez kvasa, na primer židovski kruh azim, indijski čapati in latinsko ameriške tortilje.
■ Američan Charles Strite je leta 1926 v svet vpeljal termostat. Odtlej so opečeni kruhki le redko zažgani, pa tudi po kuhinjah se ne kadi.
Viri
številni različni
” Šalotka je pravzaprav delikatesna čebula. “
” Gojeni šampinjoni so najokusnejši presni. “
” Opečeni kruhki so priljubljeni zaradi hitre priprave, možnosti improvizacije in vsestranske uporabnosti. Pri pripravi koristno porabimo starejši kruh, pa tudi (skoraj) vse druge sestavine, ki so nam na voljo v domači kuhinji. “